2 Deweloperzy Bitcoin wyjaśniają, w jaki sposób kryptowaluta może nadal zawieść

Category: Może Również
17 lutego 2021

Za kilka miesięcy minie jedenaście lat od uruchomienia sieci Bitcoin przez Satoshi Nakamoto. Fakt, że system cyfrowej gotówki istnieje od tak dawna, jest wielkim osiągnięciem, ale nadal jest to eksperymentalny projekt, który może się nie powieść.

Prognozy cen bitcoinów na poziomie od 42 000 USD do końca 2019 r. Do 100 000 USD do końca 2021 r. Zostały sporządzone w tym roku, ale jak wyjaśnił matematyk Blockstream Andrew Poelstra w przeszłości, twórcy kryptowaluty martwią się, że po prostu upewnią się, nie rozpada się całkowicie bardziej niż cokolwiek innego.

51% ataków jest często wymienianych, jeśli chodzi o sposoby, w jakie Bitcoin może ostatecznie zawieść, chociaż trwają prace nad ulepszeniami związanymi z decentralizacją wydobycia. Sceptycy wobec systemu cyfrowej gotówki często wspominają o zbliżających się rządowych represjach wobec Bitcoina, ale niektórzy prawodawcy w USA wydają się być przekonani, że nie byliby w stanie wprowadzić zakazu Bitcoin.

Więc jakie są prawdziwe zagrożenia dla Bitcoin? Cory Fields z MIT i były CTO Blockstream Greg Maxwell – obaj w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju Bitcoina przez lata – niedawno podzielili się swoimi przemyśleniami na ten temat na oddzielnych forach.

Były szef Facebooka: Bitcoin jest „polisą ubezpieczeniową wobec FedZapomnij o Jacku Dorsey i Square – czy to prawdziwy powód, dla którego Bitcoin nagle wzrósł?Amerykański Departament Sprawiedliwości ujawnia, że ​​rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Bitcoin i kryptowalut może zwiastować „ nadchodzącą burzę ” Atak społeczny

Maxwell, którego często można znaleźć na korygowaniu ludzi, którzy mylą się co do rzeczy związanych z Bitcoinem na różnych subredditach, niedawno podzielił się swoim poglądem na jeden z najpilniejszych problemów, z jakimi boryka się dziś Bitcoin, w odpowiedzi na pytanie innego użytkownika Reddita dotyczące ataków 51%. Po wyjaśnieniu, dlaczego proces głosowania Bitcoin w celu zamawiania transakcji jest konieczny w pierwszej kolejności, Maxwell podzielił swój pogląd, że 51% ataków może przyciągnąć więcej uwagi, niż na to zasługują.

„Myślę, że ludzie mają zdecydowanie za dużo obsesji na punkcie 51% – ma w sobie jakąś atrakcyjną tajemnicę, która rozprasza ludzi – napisał Maxwell. „Jeśli obawiasz się, że ktoś może zmienić kolejność historii przy użyciu zmowy o dużej sile skrótu – po prostu poczekaj dłużej, zanim uznasz, że transakcje są ostateczne.

Według współzałożyciela Blockstream wektor ataku społecznego, w którym zasady sieci Bitcoin są zmieniane na korzyść bardziej scentralizowanego modelu, jest znacznie większym ryzykiem dla systemu.

„Dużo większym ryzykiem dla Bitcoina jest to, że użytkownicy go nie zrozumieją, nie będą się tym przejmować i nie będą chronić właściwości decentralizacji, które czynią go cennym w stosunku do scentralizowanych alternatyw w pierwszej kolejności – napisał Maxwell. „[A] ryzyko, które widzimy stale rozgrywa się w miliardowych pułapach rynkowych całkowicie scentralizowanych systemów. Zdolność systemu [systemów] z fałszywą decentralizacją do arbitralnej zmiany reguł wykluczonych spod użytkowników jest znacznie bardziej niepokojąca niż ryzyko, kosztowny atak mógłby pozwolić na kradzież w przypadku zbyt chętnie finalizowanych transakcji .

Należy zauważyć, że obawy Maxwella nie są teoretyczne. W przeszłości zwolennicy dwóch forków Bitcoin, Bitcoin Cash i Bitcoin SV, deklarowali, że ich altcoiny są prawdziwą wersją Bitcoina. To powiedziawszy, żadna z tych sieci nie zyskała na popularności, jeśli chodzi o bycie uważanym za „prawdziwy Bitcoin przez użytkowników kryptowalut.

Oczywiście tego rodzaju atak może również pojawić się w postaci altcoina, który zaczyna się od zera z dużo bardziej scentralizowanym modelem i wyprzedza efekty sieciowe Bitcoina, stając się preferowaną na świecie formą pieniądza cyfrowego. Na przykład innowacje, które umożliwił Bitcoin, takie jak niekontrolowana polityka pieniężna i transakcje odporne na cenzurę, prawdopodobnie stałyby się bezużyteczne, gdyby wszyscy zdecydowali się przejść na kryptowalutę Facebooka Libra, która prawdopodobnie będzie znacznie łatwiej kontrolowana i regulowana przez rządy.

Przedstawiamy nowy błąd

Podobnie jak Maxwell, Fields nie uważa ataku na 51% za najbardziej prawdopodobny sposób niepowodzenia eksperymentu z Bitcoinem.

„Moja odpowiedź jest jednak taka, że ​​najbardziej prawdopodobnym scenariuszem nagłej śmierci kryptowaluty, takiej jak Bitcoin, jest przypadkowy błąd, który zostaje wprowadzony do systemu – powiedział Fields podczas niedawnego wystąpienia na konferencji MIT Media Lab Cryptoeconomic Systems Summit 2019.

Obawy Fieldsa również nie są teoretyczne, biorąc pod uwagę, że w przeszłości wykryto krytyczne błędy w tego rodzaju systemach.

„Pojawił się błąd związany z Bitcoin Cash, który znalazłem i ujawniłem, który zapoczątkował dyskusję na temat odpowiedzialnego ujawniania informacji w tych systemach i jak to zrobić ogólnie – powiedział Fields podczas swojego wystąpienia. „Byłem trochę zadowolony z siebie przez kilka miesięcy, zanim dotknął nas podobny błąd w Bitcoin Core, który potencjalnie pozwoliłby na drukowanie pieniędzy z powietrza.

Pod koniec swojego wystąpienia Fields skontaktował się z innymi programistami Bitcoin, aby pracować z nim nad dziesięcioletnim planem, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że tego rodzaju błędy ponownie znajdą się w krytycznym dla konsensusu oprogramowaniu Bitcoin w przyszłości.