A co jeśli wycena domu jest niższa niż cena wywoławcza?

Category: Mogą Pomóc
17 lutego 2021

Czy nadal możesz negocjować po przeprowadzeniu oceny?

Kiedy rzeczoznawca ocenia dom, o którym myślisz, bierze pod uwagę wiele różnych czynników, aby sformułować swoją opinię o wartości. Ponieważ cena, którą zgadzasz się zapłacić, ani cena wywoławcza sprzedawcy nie powinny mieć na niego wpływu, może inaczej spojrzeć na ten dom i uzyskać niższą cenę. W takim przypadku może być bardzo trudno utrzymać transakcję do przodu, ponieważ zwykle oznacza to, że nie otrzymasz tak dużej kwoty z pożyczki, jak się spodziewałeś.

Zrozumienie problemu

Kiedy dom wycenia cenę niższą niż cena umowna, dokładnie rozważ swoją ofertę. Czasami rzeczoznawca może być zbyt konserwatywny, a jej cena nie jest dokładnym odzwierciedleniem wartości domu, ale czasami ma rację. Większość pożyczkodawców pożycza określony procent szacowanej wartości domu. Jeśli wyceniona wartość jest niższa, pożyczka jest mniejsza. Na przykład, jeśli planujesz kupić dom za 200 000 $ z 20-procentowym obniżeniem, odłożysz 40 000 $ i pożyczysz 160 000 $ z banku. Gdyby dom wycenił tylko na 190 000 dolarów, bank pożyczyłby tylko 152 000 dolarów, pozostawiając ci 48 000 w dół.

Przeczytaj umowę

Twoja umowa zakupu może zawierać sformułowanie określające, co należy zrobić w przypadku niedostatecznej wyceny. Może to dać kupującemu możliwość anulowania transakcji. Niektóre umowy określają również, że sprzedawca może być zmuszony do odebrania drugiej hipoteki, aby uchronić Cię przed jakimkolwiek obniżeniem kwoty pożyczki, co w efekcie sprawia, że ​​sprzedawca staje się inwestorem w domu, który sprzedaje. Jeśli masz w umowie środek zaradczy, zwykle najlepiej zacząć od skorzystania z tego środka, zamiast robić coś innego. Jeśli jednak Twoja umowa nie zawiera warunku związanego z wyceną, prawdopodobnie będziesz musiał negocjować coś ze sprzedawcą.

Środki zaradcze sprzedawcy

Sprzedawca może obniżyć cenę w dół od ceny wywoławczej. Sprzedawcy zwykle nie lubią tej opcji i zrobią to tylko wtedy, gdy będą pod presją sprzedaży. Inną opcją jest zaciągnięcie przez sprzedającego drugiego kredytu hipotecznego na pokrycie niedoboru. W przykładzie domu o wartości 200 000 dolarów, który wyceniono na 190 000 dolarów, sprzedawca mógłby zaciągnąć kredyt hipoteczny na 8 000 dolarów, tak aby nadal można było kupić 40 000 dolarów w dół. Sprzedający mogą chcieć to zrobić, ale jeśli z transakcji nie wyjdą im wystarczające środki, mogą nie być w stanie tego zrobić. Ponadto będziesz musiał skontaktować się z pożyczkodawcą, aby upewnić się, że pozwoli on na ustanowienie drugiego kredytu hipotecznego na nieruchomości.

Kupujący zadośćuczynienie

Jeśli masz niedobór, a sprzedawca nie chce lub nie może Ci pomóc, masz dwie możliwości. Pierwszym z nich jest odejście od transakcji, co powinno być możliwe bez sankcji z powodu nieprzewidzianych okoliczności związanych z wyceną lub z powodu niemożności uzyskania pożyczki spełniającej warunki warunkowego finansowania. Inną opcją jest odłożenie większej kwoty na nieruchomość.

Zarządzanie procesem oceny

Zanim rzeczoznawca wyjdzie, poproś przedstawiciela sprzedającego lub agenta kupującego o dostarczenie rzeczoznawcom zestawienia i informacji na temat nieruchomości, tak aby mógł on zarówno zrozumieć mocne strony rynku, jak i wszystkie cechy wartości dodanej własność. Te zestawienia mogą pomóc dopełnić obraz tego, co widzi rzeczoznawca, kiedy przeprowadza własne badania nad kompozycjami. Upewnienie się, że nic pozytywnego nie umknie jej uwadze, jest świetnym sposobem, aby upewnić się, że nadaje tej nieruchomości wartość, do której jest ona uprawniona. Jest jednak cienka linia do przejścia. Chcesz być pomocny, ale jeśli będziesz podążać za rzeczoznawcą i męczyć ją, aby dać ci naprawdę dobrą wartość, może to obrócić się przeciwko tobie.

  • Realtor.com: The Appraisal Contingency
  • CNN Money: Low-Ball Wycena: Odmowa kredytu hipotecznegoWall Street Journal: Walka z wycenami domu w LowballSteve Lander jest pisarzem od 1996 roku i posiada doświadczenie w dziedzinie usług finansowych, nieruchomości i technologii. Jego prace pojawiały się w branżowych publikacjach, takich jak „Minnesota Real Estate Journal i „Minnesota Multi-Housing Association Advocate. Lander posiada tytuł Bachelor of Arts w dziedzinie nauk politycznych na Uniwersytecie Columbia.