Co to jest Bitcoin?

Category: Jeśli Chodzi
17 lutego 2021

Jak działa ta cyfrowa waluta i dlaczego jest tak kontrowersyjna

 • Ćwierkać
 • DzielićE-mailBitcoin to wirtualna waluta, która zyskała uznanie po tym, jak jej cena za monetę wzrosła powyżej 13 000 USD na początku 2018 r. Kryptowaluta (jedna z wielu) znajduje się w centrum złożonego skrzyżowania prywatności, przepisów bankowych i innowacji technologicznych. Obecnie niektórzy sprzedawcy akceptują bitcoiny, podczas gdy w innych jurysdykcjach bitcoin jest nielegalny.

  Definicja kryptowaluty

  Kryptowaluty to linie kodu komputerowego, które mają wartość pieniężną. Te linie kodu są tworzone przez elektryczność i komputery o wysokiej wydajności.

  Kryptowaluta jest również znana jako waluta cyfrowa . Jest to forma pieniądza cyfrowego tworzona przez obliczenia matematyczne i nadzorowana przez miliony komputerów (zwanych górnikami) w tej samej sieci. Fizycznie nie ma co trzymać, chociaż kryptowaluty można wymienić na gotówkę.

  Crypto pochodzi od słowa kryptografia , które jest procesem używanym do ochrony transakcji, które wysyłają linie kodu do zakupów. Kryptografia kontroluje również tworzenie nowych monet. Na rynkach kryptowalut znajdują się obecnie setki rodzajów monet, ale tylko kilka z nich ma potencjał, aby stać się opłacalną inwestycją.

  Rządy nie mają kontroli nad tworzeniem kryptowalut, co początkowo sprawiło, że stały się one tak popularne. Większość kryptowalut zaczyna się od limitu rynkowego, co oznacza, że ​​ich produkcja z czasem spada. Jest to podobne do fizycznej produkcji monetarnej monet; produkcja kończy się w pewnym momencie, a monety zyskują na wartości w przyszłości.

  Co to są bitcoiny?

  Bitcoin był pierwszą popularną kryptowalutą. Nikt nie wie, kto go stworzył – większość kryptowalut jest zaprojektowana z myślą o maksymalnej anonimowości – ale bitcoiny pojawiły się po raz pierwszy w 2009 roku od dewelopera podobno Satoshi Nakamoto. Od tego czasu zniknął i pozostawił fortunę w bitcoinach.

  Ponieważ bitcoin był pierwszą główną kryptowalutą, wszystkie waluty cyfrowe utworzone od tego czasu nazywane są altcoinami lub alternatywnymi monetami. Litecoin, Peercoin, Feathercoin, Ethereum i setki innych monet to altcoiny, ponieważ nie są bitcoinami.

  Jedną z zalet bitcoinów jest to, że można je przechowywać offline na lokalnym sprzęcie, takim jak bezpieczny dysk twardy. Ten proces nazywa się przechowywaniem w chłodni i chroni walutę przed kradzieżą przez innych. Kiedy waluta jest przechowywana gdzieś w Internecie, co jest określane jako pamięć gorąca , istnieje ryzyko jej kradzieży.

  Z drugiej strony, jeśli osoba straci dostęp do sprzętu zawierającego bitcoiny, waluta przepadnie na zawsze. Szacuje się, że aż 30 miliardów dolarów w bitcoinach zostało utraconych lub zagubionych przez górników i inwestorów.

  Dlaczego Bitcoin jest tak kontrowersyjny

  Różne wydarzenia sprawiły, że bitcoin stał się medialną sensacją.

  W latach 2011-2013 kryminaliści rozsławili bitcoiny, kupując je w partiach milionów dolarów, aby mogli przenosić pieniądze poza oczy organów ścigania i poborców podatkowych. Następnie wartość bitcoinów gwałtownie wzrosła.

  Oszustwa również są bardzo realne w świecie kryptowalut. Naiwni i sprytni inwestorzy mogą stracić setki lub tysiące dolarów na oszustwach.

  Bitcoiny i altcoiny są kontrowersyjne, ponieważ odbierają władzę emisji pieniędzy bankom centralnym i przekazują je ogółowi społeczeństwa. Konta Bitcoin nie mogą zostać zamrożone ani zbadane przez inspektorów podatkowych, a banki pośredniczące nie są potrzebne do przenoszenia bitcoinów. Funkcjonariusze organów ścigania i bankierzy uważają bitcoiny za podobne do bryłek złota na dzikim zachodzie – poza kontrolą policji i instytucji finansowych.

  Jak działają Bitcoiny

  Bitcoiny to całkowicie wirtualne monety zaprojektowane tak, aby były samowystarczalne ze względu na swoją wartość, bez konieczności przenoszenia i przechowywania pieniędzy przez banki. Gdy bitcoiny staną się własnością osoby, zachowują się jak fizyczne złote monety. Posiadają wartość i handlują tak, jakby były samorodkami złota. Bitcoiny można wykorzystywać do kupowania towarów i usług online z firmami, które je akceptują, lub można je schować w nadziei, że ich wartość wzrośnie z czasem.

  Bitcoiny są wymieniane z jednego osobistego portfela na inny. Portfel to mała osobista baza danych przechowywana na dysku komputera, smartfonie, tablecie lub w chmurze.

  Bitcoiny są odporne na fałszowanie, ponieważ wiele komputerów zwanych węzłami w sieci musi potwierdzić ważność każdej transakcji. Stworzenie bitcoina wymaga tak dużej mocy obliczeniowej, że fałszerze nie opłaca się manipulować systemem.

  Wartości i regulacje dotyczące Bitcoin

  Wartość pojedynczego bitcoina zmienia się codziennie. Sprawdź miejsca takie jak Coindesk, aby zobaczyć aktualne stawki nominalne. Istnieją bitcoiny warte ponad 2 miliardy dolarów. Bitcoiny przestaną być tworzone, gdy ich łączna liczba osiągnie 21 miliardów monet, co szacuje się na około 2040 roku. Do 2017 roku ponad połowa tych bitcoinów została stworzona.

  Waluta Bitcoin jest całkowicie nieuregulowana i całkowicie zdecentralizowana. Waluta jest samowystarczalna i niezabezpieczona, co oznacza, że ​​za bitcoinami nie ma metalu szlachetnego. Wartość każdego bitcoina znajduje się w samym bitcoinie.

  Bitcoinami zarządzają górnicy, czyli sieć ludzi, którzy przekazują swoje zasoby komputerów osobistych do sieci bitcoin. Górnicy działają jako prowadzący księgi i audytorzy dla wszystkich transakcji bitcoinowych. Górnicy są opłacani za swoją pracę księgową, zarabiając nowe bitcoiny za ilość zasobów, które przekazują do sieci.

  Jak śledzone są bitcoiny

  Bitcoin zawiera prosty plik księgi danych zwany łańcuchem bloków. Każdy łańcuch bloków jest unikalny dla każdego użytkownika i jego osobistego portfela bitcoin.

  Wszystkie transakcje bitcoin są rejestrowane i udostępniane w księdze publicznej, co zapewnia ich autentyczność i zapobiega oszustwom. Ten proces zapobiega duplikowaniu transakcji i kopiowaniu bitcoinów.

  Podczas gdy każdy bitcoin rejestruje cyfrowy adres każdego portfela, z którym się styka, system bitcoin nie rejestruje nazwisk osób, które posiadają portfele. W praktyce oznacza to, że każda transakcja bitcoin jest potwierdzana cyfrowo, ale jednocześnie jest całkowicie anonimowa.

  Tak więc, chociaż ludzie nie mogą łatwo zobaczyć osobistej tożsamości ani szczegółów transakcji, mogą zobaczyć zweryfikowaną historię finansową portfela bitcoin. To dobrze, ponieważ historia publiczna dodaje przejrzystości i bezpieczeństwa każdej transakcji.

  Banki lub inne opłaty za korzystanie z Bitcoinów

  Istnieją niewielkie opłaty za korzystanie z bitcoinów, które są wypłacane trzem grupom usług bitcoinowych:

 • Serwery (węzły) obsługujące sieć górników
 • Giełdy online, które konwertują bitcoiny na dolaryBaseny kopalnianeWłaściciele niektórych węzłów serwerów pobierają jednorazowe opłaty transakcyjne w wysokości kilku centów za każdym razem, gdy pieniądze są przesyłane przez ich węzły, a giełdy internetowe pobierają podobne opłaty, gdy bitcoiny są spieniężane za dolary lub euro. Ponadto większość basenów wydobywczych pobiera niewielką opłatę za wsparcie w wysokości 1% lub prosi o niewielką darowiznę od osób, które dołączą do ich puli.

  Chociaż istnieją nominalne koszty korzystania z bitcoinów, opłaty transakcyjne i darowizny z puli wydobywczej są tańsze niż konwencjonalne opłaty bankowe lub przelewy.

  Fakty dotyczące produkcji bitcoinów

  Wydobywanie bitcoinów polega na nakazaniu komputerowi domowemu pracy przez całą dobę w celu rozwiązania problemów związanych z dowodami pracy (problemy matematyczne wymagające dużej mocy obliczeniowej). Każdy problem matematyczny bitcoin ma zestaw możliwych 64-cyfrowych rozwiązań. Komputer stacjonarny, jeśli działa bez przerwy, może być w stanie rozwiązać jeden problem z bitcoinami w ciągu dwóch do trzech dni, jednak może to zająć więcej czasu.

  Pojedynczy komputer osobisty, który wydobywa bitcoiny, może zarabiać od 50 do 75 centów dziennie po odjęciu kosztów energii elektrycznej. Górnik na dużą skalę, który obsługuje jednocześnie 36 potężnych komputerów, może zarobić do 500 dolarów dziennie po kosztach.

  Mały górnik z pojedynczym komputerem klasy konsumenckiej może wydać więcej na energię elektryczną, niż zarobić na wydobywaniu bitcoinów. Wydobywanie bitcoinów jest opłacalne tylko dla tych, którzy używają wielu komputerów z wysokowydajnymi kartami graficznymi i którzy dołączają do grupy górników, aby połączyć moc sprzętu.

  Ten zaporowy wymóg sprzętowy jest jednym z największych środków bezpieczeństwa, które powstrzymują ludzi przed próbami manipulowania systemem bitcoin.

  Bezpieczeństwo Bitcoin

  Osoby, które podejmą rozsądne środki ostrożności, są bezpieczne przed kradzieżą osobistych pamięci podręcznych bitcoinów przez hakerów.

  Istnieją dwie główne luki w zabezpieczeniach, jeśli chodzi o bitcoin:

 • Skradzione lub zhakowane hasło do internetowego konta bitcoin w chmurze (np. Coinbase)
 • Utrata, kradzież lub zniszczenie dysku twardego, na którym przechowywane są bitcoinyBardziej niż włamanie hakerów, rzeczywiste ryzyko straty związane z bitcoinem polega na tym, że nie tworzy kopii zapasowej portfela za pomocą bezpiecznej kopii. Istnieje ważny plik .dat, który jest aktualizowany za każdym razem, gdy są odbierane lub wysyłane bitcoiny, więc ten plik .dat powinien być codziennie kopiowany i przechowywany jako duplikat kopii zapasowej.

  Publiczny upadek Mt. Usługa wymiany bitcoinów Gox nie była spowodowana żadną słabością w systemie bitcoin. Organizacja upadła raczej z powodu złego zarządzania i niechęci firmy do inwestowania w odpowiednie środki bezpieczeństwa. Mt. Gox miał duży bank bez ochroniarzy.

  Nadużywanie Bitcoinów

  Istnieją trzy znane sposoby nadużywania waluty bitcoin:

  Słabość techniczna: opóźnienie czasowe w potwierdzeniuW rzadkich przypadkach Bitcoiny mogą zostać wydane dwukrotnie w okresie potwierdzenia. Ponieważ bitcoiny są przesyłane w sieci peer-to-peer, potwierdzenie transakcji na komputerach P2P zajmuje kilka sekund. W ciągu tych kilku sekund nieuczciwa osoba, która stosuje szybkie klikanie, może przesłać drugą płatność tych samych bitcoinów do innego odbiorcy.

  O ile system w końcu wyłapuje podwójne wydatki i neguje nieuczciwą drugą transakcję, o ile drugi odbiorca przed otrzymaniem potwierdzenia nieuczciwej transakcji przekaże towar nieuczciwemu nabywcy, to drugi odbiorca traci płatność i towar.

  Ludzka nieuczciwość: organizatorzy puli biorą nieuczciwe udostępnianie plasterkówPonieważ wydobywanie bitcoinów najlepiej jest osiągnąć poprzez łączenie w pulę (dołączanie do grupy tysięcy innych górników), organizatorzy każdej puli decydują, jak podzielić odkryte bitcoiny. Organizatorzy puli wydobycia bitcoinów mogą nieuczciwie przejąć dla siebie więcej akcji wydobywczych.

  Złe zarządzanie ludźmi: wymiany onlineZ Mt. Gox jako największy przykład: ludzie prowadzący nieuregulowane giełdy online, które wymieniają gotówkę na bitcoiny, mogą być nieuczciwi lub niekompetentni. Jest to podobne do upadku banków inwestycyjnych Fannie Mae i Freddie Mac z powodu ludzkiej nieuczciwości i niekompetencji. Jedyną różnicą jest to, że konwencjonalne straty bankowe są częściowo ubezpieczone dla użytkowników banku, podczas gdy giełdy bitcoinów nie mają ubezpieczenia dla użytkowników.

  Trzy powody, dla których Bitcoiny są tak wielką transakcją

  Wokół bitcoinów jest wiele kontrowersji.

  Nie utworzony przez bank centralny ani regulowany przez żaden rządBanki nie rejestrują przepływu pieniędzy, a rządowe agencje podatkowe i policja nie mogą śledzić tych pieniędzy. Może się to zmienić, ponieważ nieuregulowane pieniądze stanowią zagrożenie dla rządowej kontroli, opodatkowania i działań policyjnych. Bitcoiny stały się narzędziem handlu przemytem i praniem brudnych pieniędzy z powodu braku nadzoru ze strony rządu. Wartość bitcoinów gwałtownie wzrosła w przeszłości, ponieważ bogaci przestępcy kupowali bitcoiny w dużych ilościach. Ponieważ nie ma regulacji, ludzie mogą stracić jako górnik lub inwestor.

  Bitcoiny całkowicie omijają bankiBitcoiny są przesyłane za pośrednictwem sieci peer-to-peer między osobami fizycznymi, bez pośrednictwa banku, który mógłby zrobić kawałek. Portfele bitcoin nie mogą zostać przejęte, zamrożone ani skontrolowane przez banki i organy ścigania. Portfele Bitcoin nie mogą mieć nałożonych limitów wydatków i wypłat. Nikt oprócz właściciela portfela bitcoin nie decyduje o sposobie zarządzania bogactwem.

  Transakcje Bitcoin są nieodwracalneTradycyjne metody płatności, takie jak opłata za kartę kredytową, przekaz bankowy, czek osobisty lub przelew bankowy, korzystają z ubezpieczenia i odwracalności przez zaangażowane banki. W przypadku bitcoinów za każdym razem, gdy bitcoiny zmieniają właściciela i portfele, wynik jest ostateczny. Jednocześnie nie ma ochrony ubezpieczeniowej dla portfela bitcoin. Jeśli dane z dysku twardego portfela lub hasło do portfela zostaną utracone, zawartość portfela przepadnie na zawsze.