Czy możesz wypłacić pieniądze z konta zmarłej osoby?

Category: Może Pomóc
17 lutego 2021

Wielu z nas może sobie wyobrazić emocjonalny stres związany z utratą ukochanej osoby, ale generalnie nie tylko ich smutek jest tym, z którym muszą sobie radzić rodziny w żałobie.

Istnieją również ważne kwestie praktyczne, którymi muszą się zająć rodziny. Mogą to być:

 • Możliwość pokrycia kosztów utrzymania
 • Zapewnienie wypełnienia wszystkich obowiązków administracyjnych
 • Organizacja i opłacenie pogrzebu
 • Zabezpieczenie i wycena mienia zmarłego
 • Administrowanie testamentem, jeśli taki istnieje
 • Zrozumienie praw intestacji, jeśli nie ma woli

Dla wielu rodzin kwestie finansowe są szczególnie trudne.

Czy wiesz, co zrobić, gdy ktoś umiera?

Pobierz nasz przydatny przewodnik, który wyjaśnia wszystkie obowiązki prawne, które napotkasz, gdy umrze ktoś bliski.

Co dzieje się z czyimś kontem bankowym, gdy umrze?

Kiedy ktoś umiera, należy postępować zgodnie z procesem prawnym dotyczącym tego, co dzieje się z jego majątkiem. Obejmuje to ich konta bankowe i wszelkie pieniądze na nich. Przedstawiciel musi skontaktować się z odpowiednimi bankami lub towarzystwami budowlanymi w celu poinformowania ich o śmierci. Będzie to zwykle dokonywane przez wykonawców wyznaczonych w testamencie. Jeśli nie ma ważnej woli, rolę tę powinien pełnić ktoś, kto jest uprawniony do działania jako administrator, zgodnie z zasadami dotyczącymi intestacji.

Wykonawca lub zarządca będą musieli okazać kopię aktu zgonu odpowiednim bankom. Banki następnie zamrożą konta do czasu przyznania grantu spadkowego.

Ważne jest, aby po śmierci jak najszybciej powiadomić odpowiednie instytucje finansowe. Niezastosowanie się do tego lub dalsze używanie karty bankowej osoby do dokonywania płatności lub wypłat jest nielegalne.

Co dzieje się ze wspólnymi rachunkami?

Jedyne rachunki bankowe, które nie zostaną zamrożone po śmierci osoby, to te, które są prowadzone na wspólne imiona.

Własność rachunków wspólnych i znajdujących się na nich środków pieniężnych na ogół przechodzi na inne wymienione osoby na koncie. Na przykład, gdyby jeden z małżonków umarł, drugi z małżonków nadal miałby legalny dostęp do wszystkich pieniędzy na wspólnym koncie. Te pieniądze nie zostałyby zamrożone.

Jak możesz legalnie uzyskać dostęp do pieniędzy z konta zmarłej osoby?

Niektóre banki lub towarzystwa budowlane umożliwią wykonawcom lub administratorom dostęp do konta osoby, która zmarła bez pozwolenia spadkowego. Dzieje się tak zwykle, gdy kwota pieniędzy na koncie jest poniżej określonego progu (zwykle 15 000–25 000 GBP).

Jednak w wielu przypadkach jedynym sposobem na legalny dostęp do pieniędzy należących do majątku jest administrowanie tym majątkiem i złożenie wniosku o przyznanie spadku. Ten proces nazywany jest spadkiem.

Ten proces będzie musiał wykonać albo wykonawca (y), jeśli istnieje ważna testament, albo administrator, jeśli go nie ma. Zarówno wykonawcy, jak i administratorzy mogą uzyskać porady spadkowe od prawnika, aby pomóc im w poruszaniu się po procesie.

Po przyznaniu grantu spadkowego wykonawca lub administrator będzie mógł zabrać ten dokument do dowolnego banku, w którym osoba zmarła miała konto. Następnie otrzymają pozwolenie na pobranie wszelkich pieniędzy z kont i rozprowadzenie ich zgodnie z instrukcjami zawartymi w testamencie. Jeśli nie ma testamentu, pieniądze będą musiały zostać rozdzielone zgodnie z przepisami dotyczącymi intestacji.

Jak długo trwa ten proces?

To, jak długo potrwa proces zarządzania spadkiem i ubiegania się o spadek, zależy od wielu czynników. To zawiera:

 • Jak skomplikowana jest posiadłość
 • Jak szybko można wydać akt zgonu
 • Czy można znaleźć ważny testament
 • Kto został wyznaczony na wykonawcę i jak wydajnie jest w stanie pracować
 • Niezależnie od tego, czy planują zarządzać majątkiem samodzielnie, czy za pośrednictwem wyspecjalizowanego prawnika ds. Spadkowych
 • Czy należy zastosować zasady intestacji
 • Czy są jakieś wyzwania lub spory wobec woli
 • Czy są jakieś opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków spadkowych (np. Podczas pandemii Covid-19 rozpatrywanie wniosków spadkowych trwa dłużej niż zwykle).

Cały proces trwa średnio od sześciu do dwunastu miesięcy. Jednak może to nastąpić znacznie szybciej w przypadku bardzo prostego majątku lub znacznie dłużej w przypadku bardzo skomplikowanego.

Potrzebujesz dalszych porad?

Jeśli obawiasz się, ile czasu zajmie uzyskanie dostępu do konta bankowego zmarłej osoby i jakie są tego konsekwencje, zalecamy zasięgnięcie porady prawnej w tej sprawie. Skontaktuj się, a my dołożymy wszelkich starań, aby Ci pomóc.

Jak Roche Legal może pomóc

Jesteśmy ekspertami, którzy mogą pomóc w wielu kwestiach prawnych. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z: