Czym jest Bitcoin2X i co to oznacza dla Ciebie?

Category: Które Można
17 lutego 2021

Jeśli śledzisz Bitcoin przez dłuższy czas, zauważysz, że jedna z głównych dyskusji na rynku dotyczy wideł – twardych, miękkich widelców itp.

Ostatni hard fork dla Bitcoin Cash, hard fork Bitcoin Gold, a teraz nadchodzący hard fork dla Bitcoin2X, z których wszystkie wydają się tajemnicze.

Czy nadal są Bitcoinami?

Czy to nowy Bitcoin?

Co się stanie, jeśli posiadam już Bitcoin? Którą stronę powinienem wspierać?

Nie martw się, zebrałem wszystkie istotne informacje w tym poście, aby pomóc Ci nawigować po zmianie.

Czym jest Bitcoin2X?

Cóż, nie ma na to prostej odpowiedzi – przynajmniej nie tak prostej, jak myślisz.

Bitcoin jest oparty na systemie blockchain. Oznacza to, że transakcje wykorzystujące Bitcoin są przetwarzane poprzez umieszczanie ich w blokach, a następnie dodawanie do łańcucha. Każdy blok zawiera tylko 1 MB informacji, co ogranicza liczbę transakcji, które można umieścić w każdym bloku.

Debata dotycząca Bitcoin2X rozpoczęła się, gdy Bitcoin stał się bardziej popularny. Problem z blokami o wielkości 1 MB polega na tym, że nie „skalują się dobrze – to znaczy nie można uzyskać więcej transakcji na blok niż już masz. Stąd debata na temat skalowania.

Debata na temat skalowania zakończyła się podpisaniem słynnego dokumentu zwanego Porozumieniem nowojorskim (NYA), w którym przewidziano pierwsze rozwiązanie SegWit, a następnie kolejne rozwiązanie SegWit2X.

Pierwsze rozwiązanie pojawiło się w połowie sierpnia z miękkim widelcem SegWit. SegWit to skrót od Segregated Witness, czyli oddzielenie transakcji od świadka transakcji. To rozwiązanie bardzo pomogło, ponieważ dzieląc transakcję na dwie części, w każdym bloku można zmieścić więcej transakcji.

Proponowane drugie rozwiązanie, SegWit2X, miało wejść w życie w bloku 494 784 17 listopada lub około tego roku. Rozwiązanie to podwoiłoby rozmiar każdego bloku transakcji do 2 MB, co oznacza, że ​​w jednym bloku można by przetworzyć znacznie więcej transakcji. Jednak zmiana musiała być „hard fork lub przerwą w łańcuchu bloków Bitcoin, aby zmienić rzeczywisty protokół rozmiaru bloku.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to dość proste.

Jeśli potrzebujesz więcej transakcji, zwiększ rozmiar bloku. Zdarza się więcej transakcji, Bitcoin rośnie, a każdy jest zwycięzcą. Jednak SegWit2X zawiera w sobie pewne ciemniejsze problemy, które spowodowały, że wielu wczesnych zwolenników przeskoczyło.

Niebezpieczeństwo powtórek ataków

Głównym problemem, który powoduje, że kibice opuszczają statek, jest problem ochrony przed powtórkami. Mówiąc najprościej, ochrona przed powtórkami to możliwość zapewnienia, że ​​transakcja nie może zostać „rozegrana w obu łańcuchach.

Ponieważ Bitcoin mógł zobaczyć podział łańcucha na Bitcoin (BTC) i Bitcoin2X (B2X) w listopadzie, dwa łańcuchy bloków do momentu podziału będą takie same. Wszystkie poprzednie bloki transakcji są kopiowane z łańcucha bloków BTC do łańcucha bloków B2X, a nowe bloki są dodawane do obu łańcuchów.

Jeśli łańcuch B2X nie ma ochrony przed powtórzeniami, transakcje będą ważne w obu łańcuchach w tym samym czasie. Oznacza to po prostu, że transakcje mogą być „odtwarzane – to znaczy kopiowane z jednego łańcucha do drugiego. Transakcje mogą mieć miejsce w obu łańcuchach jednocześnie, co oznacza, że ​​BTC może być używany dwukrotnie, ale istnieje tylko raz. Nazywa się to „atakiem powtórkowym i właśnie to Satoshi Nakamoto ciężko pracował, aby wyeliminować ze starego łańcucha Bitcoin.

Ten rodzaj ataku jest niezwykle niebezpieczny.

Doświadczeni użytkownicy Bitcoinów mogliby czterokrotnie zwiększyć użyteczność swoich Bitcoinów z dnia na dzień, podczas gdy sprzedawcy i giełdy pozostają z torbą na BTC, który w rzeczywistości nie istnieje.

Obecnie łańcuch B2X nie ma wbudowanej ochrony przed powtórzeniami. Niektóre giełdy rozpoczęły już budowanie kodu w zastrzeżony sposób, ale złożoność jest ogromna. Z tego powodu wielu ostatnio walczyło z hard forkiem B2X.

Co ze mną?

Dla zwykłego lub początkującego Bitcoinera wszystkie te informacje mogą wydawać się przesadą. Co się stanie z Twoim Bitcoinem? Odpowiedź jest taka, że ​​jeśli hard fork nastąpi 17 listopada lub około tego dnia, za każdy posiadany przez Ciebie BTC otrzymasz równą kwotę B2X.

Obecnie górnicy sygnalizują 85 procent na korzyść skalowania B2X. Wiadomo jednak, że górnicy zmieniali zdanie w ostatniej chwili, a sygnalizacja nie jest wiążąca. Dlatego wielu uważa, że ​​moc wydobywcza odejdzie od B2X w czasie rozwidlenia.

Jednak w mało prawdopodobnym przypadku, gdy dojdzie do rozwidlenia i 85 procent wskaźnika mieszania przejdzie do B2X, czasy transakcji dla BTC znacznie się spowolnią. Normalny 10-minutowy czas bloku wzrósłby do około 65+ minut. Oznaczałoby to również, że ceny transakcyjne gwałtownie wzrosłyby.

Jeśli górnicy generalnie nie obsługują forka B2X, niewiele by się stało z oryginalnym blockchainem BTC, a sprawy potoczyłyby się normalnie, podobnie jak niedawny hard fork Bitcoin Cash (BCH). Obecnie, w oparciu o szacunki futures, będzie to miało miejsce, a łańcuch BTC będzie miał większość mocy obliczeniowej.

Jeśli planujesz trzymać BTC przez długi czas, ten hard fork będzie miał na ciebie niewielki wpływ. Gdy nastąpi podział, po prostu otrzymasz tokeny B2X w oddzielnym portfelu na swojej giełdzie, a następnie możesz je zutylizować, jak chcesz, po ponownym otwarciu giełdy i zezwoleniu na transakcje B2X.

Ci, którzy trzymają BTC na dłuższą metę, nie zauważą żadnych większych zakłóceń. Transakcje prawdopodobnie zatrzymają się na krótki czas, ponieważ rozwidlenie się rozegra, ale ogólny ruch łańcucha bloków będzie kontynuowany natychmiast. Wydobywanie jest dochodowym przedsięwzięciem, a górnicy nie mają zamiaru spowalniać tego tempa – gdy nastąpi rozwidlenie, górnicy zaczną wydobywać w łańcuchu, który jest bardziej opłacalny, a łańcuchy bloków będą kontynuowane.

Jeśli chcesz używać BTC do ogólnych codziennych transakcji, hard fork może zatrzymać Cię na krótki czas. Jednak generalnie w ciągu 24 godzin większość giełd powinna zostać zarchiwizowana i uruchomiona, a duża liczba transakcji posuwa się naprzód.

Niezależnie od tego, która strona ostatecznie zwycięży, hard fork będzie reprezentował najlepsze i najgorsze rzeczy w kryptowalutach. Wolność od zewnętrznych kontroli jest największą siłą i słabością systemu, a to stanie się boleśnie oczywiste w najbliższej przyszłości.