Deficyt budżetowy Polski styczeń-maj 2016

MF: deficyt po maju niższy niż planowany

Deficyt budżetu po maju wyniósł 13, 5 mld zł wobec ok. 19, 3 mld zł zaplanowanych po harmonogramie resortu finansów; skarb państwa więcej zbiera z podatków - wynika z czwartkowego komunikatu MF w sytuacji szacunkowego wykonania budżetu po okresie styczeń-maj 2016 r.

"Według wstępnych szacunkowych danych w okresie I-V br. dochody budżetu państwa dawny wyższe o 11 proc. w porównaniu z tymże samym okresem roku minionego. Dochody podatkowe wzrosły w niniejszym okresie o 7, dwóch proc. r/r. " a mianowicie napisało Ministerstwo Finansów.

Dochód Polski do czerwca 2016

Z danych resortu wynika, że wzrost dochodów wobec analogicznego okresu ubiegłego roku kalendarzowego odnotowano we wszystkich rodzajach podatków:

 • Dochody z podatku VAT dawny wyższe o 6, siedmiu proc. (tj. ok. trzy, 3 mld zł),
 • dochody z podatku akcyzowego i podatku od komputerów były wyższe o sześć, 4 proc. (tj. w porządku. 1, 6 mld zł),
 • dochody budżetu państwa z podatku PIT dawny wyższe o 8, szóstej proc. (tj. ok. jednej, 5 mld zł),
 • wpływy z CIT były wyższe o 1 proc. (tj. ok. 0, 1 mld zł).
 • podatek od niektórych instytucji finansowych przyniósł od marca do maja 2016 r. jednej, 1 mld zł.

Z szacunku wynika, że od stycznia do maja 2016 r. dochody niepodatkowe były wyższe o czterdziestu osiem, 1 proc. (r/r, tj. o 5, 4 mld zł). Wysoka dynamika to efekt wpłaty, w lutym br., na rachunek budżetu państwa 7, 1-wszą mld zł z tytułu rozstrzygniętej aukcji na rezerwację częstotliwości z zakresu 800MHz i 2, 6 GHz.

Wydatki budżetowe styczeń-maj 2016

Zgodnie z komunikatem, wydatki budżetu państwa w sezonie styczeń-maj 2016 r. wyniosły 142, 6 mld zł, tj. 38, 7 proc. planu. W analogicznym okresie 2015 roku przekazano mniej o 6, 7 mld zł środków na wydatki (135, 9 mld zł).

Najwięcej kasy z budżetu przekazano w subwencje ogólne dla organizacji samorządu terytorialnego, dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w wydatki w ramach budżetów wojewodów oraz na obsługę długu skarbu państwa.

MF zaznaczyło, że są różnice w wykonaniu poszczególnych partii budżetowych; na przykład wyższe niż w ubiegłym roku zostały wydatki na budżety wojewodów (o 3, 8 mld zł), na ZUS (o 1, 7 mld), na obsługę długu Skarbu Państwa (o 1, 2 mld zł) na subwencje publiczne dla jednostek samorządu terytorialnego (o 0, 8 mld zł). Niższe były z kolei wydatki w środków własnych Unii Europejskiej (o 2, 1 mld zł).

Wyższe wydatki w budżetach wojewodów związane są głównie z rozpoczęciem w kwietniu br. wypłaty świadczeń wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu rodzina 500 dodatkowo.

Inne wydatki

Resort dodał, że w ramach ZUS przekazano m. in. środki dzięki wypłatę jednorazowych dodatków finansowych dla niektórych emerytów, rencistów i innych osób uprawnionych do tych dodatków. Natomiast koszty związane z obsługą długu skarbu państwa istnieją zgodne z harmonogramem płatności oraz rozkładem płatności podczas roku.

Zgodnie spośród harmonogramem dochodów i nakładów budżetu w 2016 r. w maju deficyt miał wynieść 19 mld 282 mln 214 tys. zł (35, 2 proc. ).

Zgodnie harmonogramem jak i również ustawą budżetową na 2016 r. deficyt na koniec roku ma nie przekroczyć 54 mld 740 mln zł.

Tagi: finanse ministerstwo finansów Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

40 proc. Polaków spróbuje za wszelką cenę pozostać na Wyspach Ze świata