Agencja Rozwoju Przemysłu chce kupić akcję Stoczni Gdańsk

Agencja Rozwoju Przemysłu coraz bliżej kupna działaniu Stoczni Gdańsk

Agencja Progresu Przemysłu (ARP) złożyła ukraińskim właścicielom ofertę kupna działaniu Stoczni Gdańsk S. Natomiast. i udziałów w korporacji GSG Towers. Obecnie posiada w Stoczni Gdańsk więcej niż 18 proc. akcji. Chciałaby przejąć wszystkie. Agencja liczy, że uzgodnienie ostatecznych kryteriów transakcji odbędzie się nie tracąc nawet chwili. Zapowiada, że zamierza ustabilizować sytuację w obu przedsiębiorstwach.

"Preferowanym przez ARP scenariuszem jest przejęcie każdego akcji Stoczni Gdańsk oraz udziałów GSG Towers, naprawdę by na bazie tych spółek móc w przyszłości wznowić produkcję dla przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Niewykluczone jednak, że ze aspektu na pewne poważne niebezpieczeństwa prawne, możliwy będzie tylko zakup wybranych aktywów stoczniowych" - poinformowała agencja w komunikacie.

Stocznia Gdańsk pozostaje w rękach własnych od 2007 roku. Ok. 81 proc. jej działaniu należy do spółek celowych przez Sierhija Tarutę.

Spółka GSG Towers odrabia na terenie Stoczni Gdańskiej, produkuje wieże i budowle morskie dla turbin wiatrowych oraz instalacje naftowe jak i również gazowe. Połowa udziałów po spółce należy do własnej Gdansk Shipyard Group, zaś druga połowa - do odwiedzenia państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu. W GSG Towers, ARP i GSG mają po połowie udziałów, ale GSG sprawuje kontrolę operacyjną, posiada uprawnienia do wskazywania mnogości członków zarządu.

Zakup Stoczni Gdańsk: był audyt, jest oferta

Stocznia jest już po audycie transakcyjnym, uwzględniającym kondycję handlową, finansową, prawną i podatkową spółek.

"Złożyliśmy uczciwą ofertę i chcemy jak najszybciej zakończyć transakcję. Sytuacja Stoczni Gdańsk oraz GSG Towers wydaje się być trudna, nie z polskiej winy, bo nie posiadamy nad nimi kontroli operacyjnej". – czytamy w komunikacie ARP. "Przejęcie spółek przez ARP na pewno ustabilizuje sytuację obu firm, choć przez to, że powiększy się dostęp do finansowania, niezbędnego do pozyskiwania świeżych kontraktów oraz możliwe zostanie rozpoczęcie procesów naprawczych. Naszym celem jest ustabilizowanie sprawy w Stoczni Gdańsk i GSG Towers, a docelowo progres obu firm. Aby efektywnie wykorzystać w przyszłości potencjał obu spółek potrzebne są prędkie działania naprawcze i zdobycie kontrahentów. Jesteśmy zdeterminowani, lecz musimy odzyskać realny wpływ na to co dzieje się w spółkach" - mówił prezes Marcin Chludziński.

Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. W portfelu ma m. in. firmy produkcyjne działające w odcinkach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, zaś także na terenie wzornictwa przemysłowego czy innowacji. Zarządza także dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.