Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 2-8 października 2017

Sprawdź, ile zapłacisz za tankowanie auta na początku października

Benzyna Pb98 za czterech, 85-4, 96 zł/l, Pb95 za 4, 55-4, 64 zł/l, diesel ON zbyt 4, 40-4, 51 zł/l, autogaz LPG za dwa, 07-2, 14 zł/l a mianowicie to prognozowane ceny materiałów na stacjach w tygodniu od 2 do 12 października 2017 roku.

Analitycy e-petrol. pl spodziewają się dalszych obniżek dzięki rynku hurtowym i w stacjach paliw. "Potanieć mogą benzyny i diesel w masie Lotos, W PKN Orlen szans na spadki nie ma, przynajmniej na razie. (... ) Dla kierowców pozycja na międzynarodowym rynku paliw i ostatnie decyzje rodzimych rafinerii oznaczają, że już na początku tygodnia zobaczą przerobione ceny na pylonach systemów paliw" - piszą Gabriela Kozan i Jakub Bogucki w swoim komentarzu.

Innego zdania jest Urszula Cieślak z BM Reflex. Twierdzi, że stabilizacja cen będzie dotyczyć benzyn i autogazu. "W najbliższym czasie przypuszczalne wydają się dalsze podwyżki cen diesla na stacjach rzędu 5 -10 groszy na litrze" - napisała w notatce. Dodaje, że w porównaniu do cen sprzed roku za wszystkie paliwa płacimy więcej:

  • benzyny są droższe o 22:00 – 24 grosze na litrze,
  • olej napędzający o 19 gr/l,
  • autogaz o 21 gr/l.

Ropa naftowa reaguje na ryzyka polityczne

- Ubiegły tydzień przyniósł sporą wahanie na rynku ropy, ze powodu na doniesienia dotyczące referendum na temat niepodległości Kurdystanu - podsumowuje Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku.

Bardzo niechętna niepodległości naszej prowincji pozostaje Turcja, która to wygłosiła komunikat, że będzie kupowała ropę jedynie za pośrednictwem rządu w Bagdadzie, co w czwartek doprowadziło do wyznaczenia szczytów cenowych poniżej 58 dolarów za baryłkę ropy Brent. Nie trzeba oczekiwać szybkiego spadku stresu w regionie, dlatego premia za ryzyko geopolityczne będzie się utrzymywać, nie pozwalając na większe spadki wartości surowca.

Biorąc jednakże pod uwagę sytuację dzięki rynku terminowym, gdzie ropę z dostawą za rok, możemy kupić wyraźnie oszczędniej, niż wynosi obecna wartość spot, nie należy oczekiwać też kontynuacji ruchu wzrostowego, o ile nie dojdzie do eskalacji napięć w regionie. Był to główny powód realizacji zysków przez inwestorów spekulacyjnych w drugiej części tygodnia, którą widzieliśmy na ropie Brent.

Jego według w ostatnich dniach również złoty nie sprzyjał kierowcom, gdyż osłabił się przy stosunku do dolara na temat ponad 2 proc. a mianowicie Należy więc spodziewać się w tych okolicznościach przyrostu cen paliw na stacjach, które nastąpią w najbliższych tygodniach - podsumowuje Maliszewski.

Badanie techniczne samochodu będzie droższe, nowa opłata dla kierujących Moto