Chiny zawieszą dodatkowe cła na import samochodów z USA

Chiny zawieszą dodatkowe cła na przywóz towarów samochodów z USA

Chiński resort finansów poinformował, hdy zawiesi naliczanie dodatkowych ceł na sprowadzane z NA JUKATAN samochody na trzy miesiące, począwszy od 1 stycznia. Powód to zawarty przez przywódców obu krajów rozejm w wojnie handlowej.

Od 1 stycznia do 31 marca 2019 roku kalendarzowego zawieszone będzie stosowanie 25-procentowych ceł na 144 kategorie samochodów i części do samochodów oraz 5-procentowych taryf w kolejne 67 rodzajów produktów motoryzacyjnych – napisano po komunikacie opublikowanym na witrynie internetowej ministerstwa finansów ChRL.

"Ważny konsensus" po wojnie handlowej Chin jak i również USA

Decyzję uzasadniono chęcią przedłożenia w życie „ważnego konsensusu” osiągniętego przez przywódcę Chin Xi Jinpinga i prezydenta USA Donalda Trumpa w trakcie ich spotkania w kuluarach szczytu G20 w Buenos Aires 1 grudnia.

Chiny i USA toczą spór, określany przez chińskie ministerstwo handlu jako największa wojna handlowa w relacji gospodarki. Waszyngton wprowadził w tej chwili karne taryfy na chiński eksport do USA godny 250 mld dolarów na rok, na co Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie towary warte 110 mld dolarów rocznie.

Xi i Trump uzgodnili jednak w spotkaniu w Argentynie 1-wszą grudnia rozejm w wojnie celnej. Ma on obowiązywać przez 90 dni, w czasie których toczone będą dalsze negocjacje handlowe. Waszyngton zgodził się nie podwyższać w tym czasie ceł na chińskie towary adekwatne do 200 mld dolarów rocznie, co wcześniej planował.

Według Białego Domu w ramach porozumienia strona chińska zobowiązała się do zakupu dużej ilości amerykańskich produktów, m. in. towarów rolniczych. Pekin informował natomiast, że ostatecznym celem ugody jest zniesienie za pośrednictwem obie strony wszystkich ceł nałożonych w ramach konfliktu.

Prezydent Trump wyrażał zadowolenie z zawartego w Argentynie rozejmu, ale równocześnie groził, że nałoży następne cła, jeśli w mechanizmu negocjacji nie uda się osiągnąć z Chinami „prawdziwej umowy”, która byłaby pożądana dla USA. Urzędnicy po Waszyngtonie informowali w tymże tygodniu, że Pekin zgodził się obniżyć cła na importowane z USA wozy z 40 do piętnasty proc.

W czwartek resort rolnictwa USA potwierdził, że z Chin nadeszło pierwsze od rozpoczęcia walki celnej zamówienie na amerykańską soję. Choć wielkość żądania – 1, 13 mln ton – rozczarowała komentatorów, to wraz z piątkową decyzją o zawieszeniu ceł odbierane jest ono jako oznaka możliwej odwilży przy dwustronnych relacjach handlowych.

Adidas pikuje. Przez Rosję Informacje