Brexit może zmusić do powrotu nawet 400 tys. Polaków

Brexit być może zmusić do powrotu nawet 400 tys. Polaków

Brexit byłby dla Polski nieprzychylny politycznie - pisze po najnowszym raporcie Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM). Jednak nieporównywalnie gorzej mieliby Polacy mieszkający na Wyspach. Chociażby 400 tys. z tych propozycji musiałoby wrócić do państwa.

"Ponowne zamknięcie barier w wyniku Brexitu może spowodować powrót części emigrantów do odwiedzenia Polski, a w rezultacie wzrost bezrobocia i obładowania dla budżetu państwa" - pisze w raporcie "Relacje Unia Europejska – Wielka Brytania po ewentualnym Brexicie" PISM. Wcześniejsze wyliczenia Instytutu mówią o nawet 400 tys. rodaków, którzy mogliby być zmuszeni do powrotu do kraju.

Brexit zmusi służące do powrotu

Dlaczego? Ponieważ zgodnie z brytyjskim prawem imigranci, którzy przebywają na Wyspach legalnie poprzez okres powyżej pięciu lat, mogą ubiegać się na temat prawo stałego pobytu, jak umożliwia im życie i pracę w Wielkiej Brytanii bez ograniczeń.

Czyli osoby, które przyjechały do odwiedzenia pracy po 2012 r. nie będą mogły rachować na ochronę państwa w tej dziedzinie. Przy czym zakładamy, hdy Wielka Brytania wychodząc spośród Unii, zrobi to totalnie, czyli opuści również Europejski Obszar Gospodarczy, który mniema otwarty rynek dla emigrantów z Europy. "Półwyjście" odrzucić wchodzi w grę.

Skąd więc to 400 tys.? Według brytyjskich danych dotyczących migracji pracowniczej w latach 2012–2015 ok. właśnie tyle polskich obywateli otrzymało numer identyfikacji podatkowej (national identification number).

PISM przywołuje także dane z International Passenger Survey, który to rejestruje osoby wjeżdżające do odwiedzenia Wielkiej Brytanii:

Od zarania 2012 do końca 2015 r. na Wyspy przybywało średnio ok. 30 tys. Polaków rocznie. Choć niełatwo precyzyjnie ustalić, ilu Polaków po Brexicie może odrzucić kwalifikować się do trwałego pobytu, należy szacować, że problem ten może tyczyć się 120–400 tys. osób. Pozostaną one musiały aplikować o wizę na podstawie brytyjskich regulacji, a w przypadku odmowy otrzymają decyzję o opuszczeniu kraju.

Oprócz 400 tys. niezadowolonych rodaków, Brexit może jeszcze chociaż w dwóch istotnych kontekstach bezpośrednio wpłynąć na polski kraj:

  • Brexit może obniżyć wartość transferów pieniężnych z Uk. "Obecnie opiewają one na ok. 5 mld zł rocznie jak i również w pewnych obszarach państwie znacznie zwiększają rodzimą konsumpcję" - pisze PISM.
  • problemem dla polskiej administracji może zostać los ok. 6 tys. studentów studiujących na brytyjskich uniwersytetach, na rzecz których Brexit oznaczać zostanie znaczny wzrost opłat za studia oraz pozbawienie katalogów możliwości dostępu do kredytów mieszkaniowych studenckich.

Jednak nie zaakceptować można siać jedynie defetyzmu, dlatego przedstawmy również porządne strony Brexitu. Chociaż powtórzmy, że w polskim biznesie leży, aby Wielka Brytania pozostała w Unii.

Czy Polska więc ma możliwość skorzystać na powrocie rodaków do ojczyzny? Jeżeli, wyprowadzając się z Anglii, odrzucić wybiorą oni innego ciebie np. Irlandii, to faktycznie, może i również pisze o tym Instytut:

Biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację demograficzną oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników, możliwość powrotu do kraju zatrudnionych z doświadczeniem na konkurencyjnym rynku brytyjskim może okazać się korzystna dla polskiej ekonomii. W dłuższym okresie Brexit zniechęci także potencjalnych ewentualnych emigrantów do wyjazdu do odwiedzenia Wielkiej Brytanii, gdzie pozostaną ich czekać skomplikowane funkcje wjazdu, a pozwolenie dzięki pobyt zostanie obwarowane postulatami wysokiego kapitału własnego lub gwarancji zatrudnienia.

Pytanie tylko, czy podczas przymusowej przeprowadzki nad Wisłę, osoby na Okęciu będą miały uśmiech na twarzy czy wręcz przeciwnie. Obawiam się, że nieszczęśliwie może być to mina zawodu.

Tagi: Brexit Nasz kraj emigracja zarobkowa Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Barclays Capital: deflacja w eurostrefie może być długa jak i również szkodliwa Ze świata