Akcje Monte dei Paschi zawieszone. Kryzys we Włoszech

Włochy straszą Europę. Notowania najstarszego banku na świecie zawieszone. "Finansowe tsunami"

Notowania włoskiego Monte dei Paschi, najstarszego banku na świecie, zostały tymczasowo zawieszone, według tym jak runęły o 23 proc. Wszystko poprzez ogłoszony dzisiaj plan naprawczy banku, który zakłada m. in. zwolnienie 2, 6 tys. osób. - Dekoniunktura we Włoszech może uruchomić prawdziwe finansowe tsunami na starym kontynencie - uważa dr Piotr Łasak z Klubu Jagiellońskiego.

Najpierw była euforia. Najstarszy bank na kuli ziemskiej, Monte dei Paschi di Siena, z samego samego rana ogłasza plan ratunkowy, który ma mu przynieść zaoszczędzone pieniądze rzędu 5 mld euro. Plan zakłada:

  • zamknięcie 500 oddziałów,
  • zwolnienie 2, 6 tys. osób;
  • odpisane negatywnych kredytów (bank ma pierwotnego najwięcej pośród wszystkich włoskich banków).

Akcje od momentu wczoraj rosną o 26 proc. Kiedy jednak obrazuje się, w jaki sposób plan ma dokładnie polegać, inwestorzy startują wątpić, czy lekarstwo wydaje się adekwatne do problemów. Notowania spadają w ciagu paru chwil o 23 proc. Pewnie zanurkowałyby jeszcze głębiej, gdyby nie zawieszono handlu na tych walorach. Zobaczcie dzisiejszą giełdową huśtawkę Monte dei Paschi:

Foto: Yahoo Finance Notowania Monte dei Paschi

Monte dei Paschi na przepaścią

Skąd tenże problem Monte dei Paschi? To przez kulejący od czasu paru miesięcy włoski sektor bankowy, który można przedstawiać za pomocą kilku współczynników.

Jednym z nich jest odsetek pożyczek niespłaconych w terminie (tzw. non-performing loans, NPL). Włochy u dołu tym względem znajdują się w czołówce najgorszych krajów tereny euro (obok Cypru, Grecji, Irlandii i Portugalii). Na Półwyspie Apenińskim wskaźnik NPL-ów to 20 proc.

"Drugim wyznacznikiem kryzysu są wyniki stress testów, dokonanych przez Europejski Nadzór Bankowy w połowie 2016 roku kalendarzowego wśród największych banków tych popularnych, reprezentujących 70 proc. mień całego sektora bankowego w UE. " - pisze dr Piotr Łasak spośród Klubu Jagiellońskiego. Włoskie bazy nie wypadły w tych testach najlepiej.

Jedynym bankiem, który im nie zaakceptować podołał (czyli w całkowicie trudnych warunkach ekonomicznych wydaje się zagrożony niewypłacalnością) był oczywiście najstarszy bank na świecie - Monte dei Paschi.

Problemem jest też weryfikacja giełdowa włoskich banków:

Trzecią istotną przesłanką trudnej sytuacji włoskiego sektora bankowego jest wycena akcji. Rejestr tego sektora stracił przy ciągu ostatniego roku blisko 50 proc., natomiast notowania banków Monte dei Paschi i Banco Popolare ponad 80 proc., an agencji bankowej UniCredit ponad 60 proc. wartości.

Monte dei Paschi di Siena, a referendum we Włoszech

Nie najpomyślniej ma się jednak pełna włoska gospodarka. W grudniowym referendum Włosi wypowiedzą się na temat reformy lepszej izby Parlamentu - Senatu. Proponowane zmiany sięgają bardzo głęboko, a jeśli zostaną zaakceptowane, to pomogą poprawić stabilność ustroju politycznego i pozwolić premierowi Matteo Renziemu w przepchnięciu ustaw podnoszących konkurencyjność ekonomii.

- W przypadku odrzucenia proponowanych zmian może dojść do upadku rządu, a tym samym kryzysu politycznego we Włoszech. Ten wraz z kolei może bardzo prosto przekształcić się w dekoniunktura gospodarczy, co oznacza konsekwencje popularne już z greckiego scenariusza - tłumaczy ekspert z Klubu Jagiellońskiego.

Zapalnikiem może być krach we włoskim sektorze bankowym:

Wśród proponowanych rozwiązań wyszukuje się mechanizm bail-in, który to zakłada, że w pierwszej kolejności koszty ratowania banków obciążą akcjonariuszy oraz inwestorów. Stawia to jednak Włochy w bardzo trudnej sprawy, bo w przypadku kryzysu ma możliwość wywołać panikę wśród udziałowców i dalsze pogłębienie problemów.

"Niebezpieczeństwo potęguje fakt, że ewentualna panika nie zawsze jest uzasadniona czynnikami fundamentalnymi. Niekiedy to efekt samowyzwalający się, który niesłychanie trudno jest przewidzieć. Obecne problemy poszczególnych instytucji, natomiast nawet całego sektora bankowego, mogą okazać się początkiem znacznie poważniejszego kryzysu" - pisze Łasak.

Kłopoty najstarszego banku na kuli ziemskiej to dopiero początek zawirowań, które mogą się rozlać na pozostałą część silnie poturbowanej Europy.

Tagi: Włochy bazy EBC Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

40 proc. Polaków spróbuje za wszelką cenę pozostać na Wyspach Ze świata