Audyt wydatków UE za 2015. Wydano miliardy euro

Audyt wydatków UE. Przeszło 5 miliardów euro trafiło w błoto

W 2015 roku z budżetu UE wydano błędnie 5, pięć mld euro, czyli 3, 8 proc. całości dostępnych środków - wynika z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w Brukseli. Trybunał wydał w związku z tym negatywną opinię w zakresie prawidłowości unijnych wydatków.

W 2015 roku wydatki wraz z budżetu UE wyniosły 145, 2 mld euro, to znaczy około 285 euro dzięki obywatela. To około 1-wszą proc. unijnego dochodu narodowego brutto i 2 proc. całkowitych wydatków publicznych państw członkowskich UE.

Audytorzy oszacowali, że poziom błędów w ubiegłorocznych wydatkach wyniósł 3, 8 proc., jak odpowiada 5, 5 mld euro.

Prezes Trybunału apeluje o reformy, by odzyskać zaufanie obywateli

Wśród mniej więcej 1, 2 tys. umowy przeanalizowanych pod kątem legalności i prawidłowości w ramach kontroli zbytnio 2015 rok Trybunał stwierdził 12 przypadków podejrzenia nadużycia finansowego.

Przykładem błędnie wydanych środków jest np. wzór dotyczący rozwoju usług przetwarzania danych w chmurze, w zakresie któregoż zawyżono koszty osobowe (zawyżając liczbę przepracowanych godzin). Zdarzało się też, że firmy zgłaszały koszty osobowe, które tak naprawdę zostały poniesione przy realizacji innych projektów niż tego, którego posiadało dotyczyć finansowanie. Do standardowych błędów zaliczane są też zamówienia zrealizowane z naruszeniem regulacji co do zamówień publicznych, lub zawyżanie przez rolników przestrzeni gruntów.

- Obywatele UE nie będą po stanie nabrać zaufania do odwiedzenia instytucji unijnych, jeżeli nie zaakceptować będą przekonani, że się troszczymy o środki, które naszej firmie powierzyli, i że skrupulatnie rozliczamy się z podejmowanych w związku z nimi działań - podkreślił prezes Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Klaus-Heiner Lehne, który przedstawiał sprawozdanie komisji kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Kontrola wykazała niemal taki sam szacowany poziom błędu pomijając fakt, bądź zarządzanie wydatkami było dzielone pomiędzy Komisję Europejską jak i również państwo członkowskie, czy odpowiadała za to wyłącznie Bruksela.

  • W 2015 unijny budżet (na płatności) był drugi co wielkości w historii i wynosił 145, 2 mld euro. Ponad trzy czwarte wydatków zostało przeznaczonych na aplikacje realizowane z poprzednich wieloletnich ram finansowych obejmujących okres 2007-2013.

Unijni kontrolerzy wskazali też na znaczne zaległości w absorpcji tych popularnych funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na lata 2007-2013. "Do końca 2015 roku pozostało do spłaty 10 proc. zobowiązań z łącznej kwoty 446, 2 mld euro przydzielonej na wszystkie zatwierdzone programy operacyjne" - czytamy przy raporcie.

Wśród pięciu krajów członkowskich, które reagują za ponad połowę niewykorzystanych zobowiązań (czyli de facto nie skorzystały z osiągalnych dla nich pieniędzy) nieopodal Czech, Hiszpanii, Włoch i Rumunii jest również Nasze państwo.

Tagi: UE wydatki pieniążki euro Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

110 mln euro grzywny dla Facebooka w związku z przejęciem WhatsApp Tech