Elżbieta Bieńkowska o pieniędzach wraz z UE dla Polski

Elżbieta Bieńkowska: Nasze państwo dostanie mniej pieniędzy spośród kolejnego budżetu UE

Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska obawia się, że po roku 2021 "fundusze dla Polski pozostaną o wiele skromniejsze". Wedle niej to, ile Nasz kraj otrzyma w nowej możliwości finansowej, będzie wiadomo po przyszłym roku.

- Te rozmowy dopiero się aktualnie rozpoczynają - tłumaczyła Bieńkowska na konferencji przy Słupsku. - Mogę jakkolwiek państwu powiedzieć to, jak mówię od kilku miesięcy, i to co słyszy się w Brukseli ze wszystkich instytucji, że to, jak Polska jest po tej chwili postrzegana jak i również to, co się przebieg zdarzeń w Polsce, na pewno będzie miało wpływ dzięki wielkość przyszłego budżetu - mówiła Bieńkowska podczas rady prasowej w Słupsku.

Komisarz wyjaśniła, że dzięki zmniejszenie budżetu dla naszego własnego kraju będą miały działanie nie tylko zewnętrzne ograniczenia (np. Brexit), ale, jakim sposobem mówiła, także "względy tylko księgowe, wyliczenia, jeśli przebywamy bogatsi, i jeśli mniej w związku z naszym dostaniemy pieniędzy bo to było oczywiste od samego początku".

Przypomniała, że „w obecnym budżecie (na lata 2014-2020 – przyp. ) Polska dysponująca setka mld euro jest najwyższym w historii beneficjentem kapitałów strukturalnych. -Ten budżet zostanie ostatnim takim dużym a mianowicie dodała.

Oceniła, że "gdyby liczyć tylko księgowo", uwzględniając ograniczenia zewnętrzne, wówczas "na pewno tych pieniędzy byłoby więcej niż suma, o jakiej możemy mniemać na przyszłość".

Unijna komisarz poinformowała, że "projekt (następnego – przyp. ) budżetu wyjdzie z KE prawdopodobnie na koniec bieżącego roku". Oceniła, że w ewentualnym roku "będą zakończone każde rozmowy" m. in. w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim, wraz z krajami członkowskimi. Uważa ona, że "w przyszłym roku będzie wiadomo, jaki Polska będzie miała budżet". Oryginalny budżet będzie obowiązywał od 2021 roku.

Pięć wariantów budżetu UE przy związku z Brexitem

Pod wystarczy czerwca KE przedstawiła początkowe koncepcje w sprawie zasobów UE do 2025 r.. W dokumencie znalazły się zapisy wskazujące na alians między praworządnością a finansami, ale bez wyraźnej warunkowości. Twarde wskazanie KE na chęć uzależnienia przyznania funduszy od spełniania unijnych ceny przez kraje członkowskie mogłoby być niekorzystne dla Naszego kraju, która objęta jest procedurą praworządności.

KE przedstawiła pięć wariantów, jakie względem budżetu mogą przyjąć ciebie członkowskie w związku spośród wyjściem Wielkiej Brytanii wraz z UE. Tylko po jednym scenariuszu, który zakłada większą integrację, nie prognozuje się cięć w unijnej polityce rolnej i kluczowej dla Polski polityce spójności.

Debata nad budżetem w Sejmie. Minister finansów: zabrałem się do roboty Informacje