Gospodarka, wzrost PKB i rezerwy zagraniczne Arabii Saudyjskiej

Gospodarkę Arabii Saudyjskiej trawi poważna choroba. Oto jej objawy

Pojawiają się kolejne sygnały świadczące o tym, że system gospodarczy Arabii Saudyjskiej od kilkunastu miesięcy znacznie słabnie. Słabością są niskie ceny ropy, które powodują problemy spośród budżetem, a co zbytnio tym idzie - spowolnienie całych sektorów biznesu.

W pierwszym kwartale tego roku PKB królestwa wzrósł rok do roku o 1, 3 proc. – to najniższy wskaźnik od pierwszego kwartału 2013 roku.

PKB Arabii Saudyjskiej rośnie bardzo powoli

Podczas gdy sektory związane z ropą się czuły o 5, 1 proc. r/r, część gospodarki niezwiązana z tym surowcem kurczyła się o 0, 7 proc. - wówczas najsłabszy wynik od jakie możliwości najmniej 5 lat. Jakie możliwości więcej, gospodarka bez wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej, wzrosła w ujęciu r/r zaledwie o 0, dwóch proc. – to najniższa dynamika od około 25 lat. A jeszcze zanim tymi danymi, w maju, agencja Moody's obniżyła rating Arabii Saudyjskiej. Wcześniej według raz pierwszy w opowieści, zrobiła to również przedstawicielstwo Fitch.

Spowolnienie saudyjskiej gospodarki najlepiej widać dzięki branży budownictwa - w pierwszym kwartale tego roku produkcja budowlana spadła o 1, 9 proc.

Foto: Capital Economics / materiały prasowe Wskaźnik optymizmu w sektorze budowlanym a także jego udział w PKB

Co jednak najważniejsze, ostatnia nota z firmy doradczej Al Rajhi Capital pokazuje, że tzw. SAIBOR (Saudi Interbank Offered Rate) został potrojony w ciągu ostatniego roku - wzrósł spośród 0, 8 proc. do 2, 3 proc. Wydaje się być to wskaźnik stopy procentowej używanej przez banki przy wzajemnych pożyczkach lub instrumentach pochodnych. De facto wydaje się być to więc koszt, na jakim banki saudyjskie pożyczają sobie pieniądze. Znaczne zwiększanie SAIBOR zagraża płynności finansowej sektora bankowego.

Saudyjczycy mają coraz w mniejszym stopniu pieniędzy na łatanie budżetu

To jednak nie koniec. Przy niedzielę Saudyjczycy poinformowali, iż w lipcu zagraniczne aktywa tamtejszego banku centralnego o 6 mld dol. (do 555 mld dol. ) w porównaniu z czerwcem. W porównaniu rok do roku jest wówczas spadek o 16 proc. do poziomu najniższego od czasu lutego 2012 roku. Wówczas efekt właśnie niskich wartości ropy, które zmuszają władze Arabii Saudyjskiej do korzystania z rezerw walutowych celem zasypywania deficytu budżetowego.

Foto: Trading Economics / materiały prasowe Rezerwy cudzoziemskie saudyjskiego banku centralnego wyrażone w mln rialów (saudyjska waluta)

W czerwcu a PKB tego kraju spadło, rok do roku, na temat 2, 3 proc. , wynika z narzędzia GDP Tracker należącego do Capital Economics. Śledzi on na bieżąco PKB państw. Jak na przykład mówi ekonomista ds. Bliskiego Wschodu z CE Jason Tuvey, jeśli narzędzie powiada prawdę, to byłoby na wstępie takie spowolnienie saudyjskiej ekonomii od 2009 roku.

Foto: Capital Economics / materiały prasowe PKB Arabii Saudyjskiej wg. GDP Trackera

Do tego, według sprzęt, w czerwcu sektory gospodarki niezwiązane z ropą zmniejszyły produkcję o czterech, 5 proc. rok do roku - to najogromniejszy spadek od 1986 roku.

Dlatego też Arabia Saudyjska przyjęła nową metodę, która zakłada budowanie ceny gospodarki w oparciu naturalnie o branże niezwiązane z surowcami - tak, by wzrost PKB był trwały i w miarę odrębny od cen ropy. Saudyjczycy znaleźli też drugie panaceum na chorobę "niskich opłat ropy" - by ocalać budżet, planują po raz pierwszy w historii emisję państwowych obligacji.

Tagi: Arabia Saudyjska gospodarka PKB Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

Długie weekendy w 2017 roku Lifestyle