Giełdy i reakcje po zamachach w Berlinie, Turcji i Zurychu

Po poniedziałkowych wydarzeniach na starym kontynencie na rynkach ostrożne reakcje

Po poniedziałkowym zamachu w Berlinie, reakcje na rynkach są ostrożne, ale - jak podają maklerzy - indeksy giełdowe w regionie są na najwyższych poziomach od stycznia.

Berlin: co najmniej 12 ofiar śmiertelnych

Ostatnie dni obfitowały w dramatyczne wydarzenia. W poniedziałek wieczorem ciężarówka wjechała przy tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w Berlinie. Zginęło co najmniej 12 osób, a 48 zostało rannych.

Turcja: śmierć ambasadora

Wcześniej w galerii sztuki w Ankarze został zastrzelony eksponent Rosji w Turcji Andriej Karłow. Turecka policja zastrzeliła 22-letniego napastnika, który według tureckiego MSW był za pośrednictwem dwa i pół roku funkcjonariuszem ankarskich sił prewencyjnych.

- Jeszcze po poniedziałek przed wieczorem antypatię do ryzyka wznieciły dane o zastrzeleniu rosyjskiego ambasadora w Ankarze. Na FX wydarzenia wzmogły popyt dzięki CHF i JPY, lecz zmiany były umiarkowane. EUR/USD (EURUSD, 1. 03875 -0. 14%) był względnie stabilny i dopiero dziś nad ranem schodzi pod 1-wszą, 04 – komentuje Konrad Białas z TMS Brokers.

Szwajcaria: atak po meczecie

W Szwajcarii w tymże samym dniu w strzelaninie w meczecie niedaleko głównego dworca kolejowego w Zurychu ranne zostały trzy osoby.

USA: elektorzy wybrali Trumpa

Tymczasem w USA elektorzy wybrali Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaś Janett Yellen, szefowa Fed, w poniedziałkowym wystąpieniu oceniła, że USA ma dziś najsilniejszy rynek pracy od momentu dekady i są oznaki przyspieszania wzrostu płac. Stało to ostatnie wystąpienie fiuta Fed przed świętami Bożego Narodzenia.

Na giełdach spokój

"Rynki są nieco wyprzedane. Mieliśmy mocne wzrosty w rynkach od chwili wyboru Donalda Trumpa na nowego prezydenta USA" - wskazuje Shane Oliver, ekonomista AMP Capital Investors. "Możemy mieć malutkie cofnięcie".

Na wypadku jednak, po niewielkich zniżkach indeksów po otwarciu wtorkowego handlu, wskaźniki europejskich giełd przybrały kolor zielony.

We wtorek Bank Japonii utrzymał stopę procentową na poziomie -0, 1 proc. Uaktualnił ocenę japońskiej produkcji i podkreślił, że kontynuuje ona umiarkowany wzrost.

"Eksport wzrósł, a konsumpcja prywatna jest prężna" - stwierdził Bank Japonii.

- Zdaniem BoJ gospodarka kontynuuje skromne odbicie, zaś słaby jen i ślad w popycie zewnętrznym ulży w przyspieszeniu ożywienia - zaznacza Konrad Białas. - Na konferencji prezes BoJ Kuroda powiedział, że słabszy JPY jest czynnikiem, który to powinien wzmocnić wzrost cen, a zmiany w branży walutowym traktuje nie jako słabość jena, a siłę dolara. Jego zdaniem obecny pułap JPY nie jest zaskakujący i zbliżony do sprawy z lutego. Kuroda nie traktuje jena jako nazbyt słabego. Komentarz proponuje, że bank centralny nie zaakceptować zamierza ingerować w procesy rynkowe i stabilizować kursu, co wygasza ryzyko ewentualnego hamowania wzrostów USD/JPY - dodaje główny ekonomista TMS Brokers.

We Włoszech trwają prace nad ewentualnym zapewnieniem wsparcia dla krajowych banków, w tym Banca dei Paschi di Siena SpA. Rząd chce otrzymać zgodę parlamentu na podwyższenie długu publicznego o 20 mld euro.

Minister finansów Pier Carlo Padoan podał, że pieniądze byłyby wykorzystane na zapewnienie odpowiedniej płynności systemu bankowego, przywrócenie zdolności kredytowej krótko- jak i również średnioterminowej oraz wsparcie banków, które mają problemy wraz z funduszami.

Tagi: giełda UE Japonia AMERYCE Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

«FT»: Donald Tusk miał rację, unia energetyczna jest niezbędna Informacje