Celon Pharma- akcje zostaną sprzedane po 16, 33 zł

Dziś Celon Pharma debiutuje na GPW. Wówczas największa oferta publiczna w tym roku

W procesie konstrukcji księgi popytu inwestorzy wyrazili chęć zakupu walorów Celon Pharmy o łącznej zalety 1, 5 mld zł. Tymczasem spółka chciała zdobyć 245 mln zł. To znaczy, że popyt na akcje kilkukrotnie przewyższył podaż. Papiery zostaną sprzedane po opłacie maksymalnej, czyli 16, 33 zł. Debiut Celon Pharmy już w poniedziałek 17 października.

Po zamknięciu zapisów spółka pozyska zakładaną gotówkę, którą wykorzysta na rozbudowę mocy wytwórczych jak i również rozwój technologiczny flagowego generyku. Planuje też budowę centrum badawczo-rozwojowego oraz rozwój innych leków opartych np. w ketaminie.

- To dotychczas największe IPO w tym roku. Zadeklarowany popyt wyraźnie wskazuje, że nie brakuje środków u polskich inwestorów, ale musi się on poznać ze spółkami, które mają pomysł, jak go precyzyjnie wykorzystać - podkreśla Michał Kowalczewski, prezes Mercurius Domu Maklerskiego, który pełni rolę oferującego w procesie propozycje publicznej.

Inwestorzy obejmą jedną trzecią wszystkich akcji

Oferta publiczna Celon Pharmy objęła 15 mln akcji świeżej emisji serii B. Z tego 13 mln trafi do inwestorów instytucjonalnych, a 2 mln akcji będzie rozdzielone między indywidualnych. Nowo wyemitowane akcje są stanowiły nieco ponad trzydziestu proc. wszystkich papierów. Pozostała część udziałów należy do firmy Glatton kontrolowanej przez dr. Macieja Wieczorka- założyciela i prezesa Celon Pharmy.

- Inwestorzy spośród entuzjazmem odnieśli się do strategii naszej spółki, gremialnie deklarując chęć objęcia akcji. Jest to istotne także z uwagi na fakt, że mamy do czynienia z dość niepewnymi warunkami dzięki rynku kapitałowym. Tymże bardziej cieszymy się, iż jesteśmy coraz bliżej zamknięcia, z tak niewątpliwym sukcesem, pierwszej oferty publicznej naszych akcji – mówi dr Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharmy.

Sukces Wieczorka zwabił inwestorów

Celon Pharma to druga spółką po Mabionie notowaną na warszawskim parkiecie, którą kieruje Maciej Wieczorek. I być może właśnie dlatego inwestorzy naprawdę ochoczo podeszli do oferty. Mabion dał bowiem dużo zarobić - od debiutu z 2010 r. swoim akcje podrożały o prawie 500 proc. Giełdowi gracze liczą pewnie dzięki powtórkę sukcesu, ale katalogów oczekiwania nie są bezpodstawne.

W 2015 r. Celon Pharma wypracowała 37, 2 mln zł zysku netto, a w pierwszym półroczu tego roku zarobiła na czysto 24, 2 mln zł. DM Mercurius prognozuje, że w pozostałych latach zyski spółki pozostaną rosły- w 2017 r. spółka zarobi nieco więcej niż 40 mln zł netto, a w 2019 r. zysk ma przekroczyć 70 mln zł.

- Spodziewamy się systematycznego postępu przychodów, którego źródłem w pierwszym okresie będzie coraz większa sprzedaż leku Salmex dzięki rynkach zagranicznych w Polsce i Ameryce Płd. Do 2019 r. jeden spośród trzech najbardziej zaawansowanych projektów zostanie zakończony (lek wziewny zawierający substancję czynną tiotropium) i rozpocznie się swoim sprzedaż, która pozwoli dzięki podtrzymanie tendencji wzrostowej w wynikach spółki – sprawdzają analitycy DM Mercurius.

Firma planuje zyskiem rozdzielać się z akcjonariuszami, jednak wysokość dywidendy uzależniona stanie się od kondycji finansowej Celon Pharmy oraz potrzeb związanych z jej rozwojem.

Pieniądze z oferty popłyną na rozwój

Flagowym produktem Celon Pharmy jest Salmex, to znaczy odpowiednik Seretide Dysk wytwarzanego przez koncern GlaxoSmithKline. Lek generyczny na astmę został dopuszczony do obrotu w grudniu 2012 r. i jest obecnie głównym źródłem zysków spółki – w 2015 r. jego sprzedaż stanowiła ponad 62 proc. profitów Celon Pharmy. Ale spółka ma apetyt na więcej i zapowiada ekspansję zagraniczną

Pieniądze od giełdowych graczy spółka przeznaczy na rozwój nowego leku opartego na ketaminie (65 mln zł). Około 35 mln zł zostanie przeznaczonych w rozbudowę mocy wytwórczych, co pozwoli jej zwiększyć siły produkcyjne inhalatorów z dwieście tys. do 1 mln sztuk miesięcznie.

Celon chce wprowadzić Salmex w rynek amerykański pod koniec 2018 r. Pozostały kapitał zostanie przeznaczony na skład centrum badawczo-rozwojowego oraz testowania nad nowymi lekami.

Tagi: giełda GPW akcje Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

Atomowe zarobki w polskich spółkach