Innowacyjne systemy finansowania: jak zyskają nabywcy domów?

Category: Jest Również
17 lutego 2021

W tych trudnych czasach deweloperzy i banki / HFC opracowali innowacyjne struktury finansowania, wykorzystując połączenie subwencji i równoległego finansowania, aby przyciągnąć nabywców domów.

Paresh Karia

Easy2ownEstate

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych w ostatnim czasie nastąpiło znaczne spowolnienie. Podczas gdy kupujący czekali na uboczu z nadzieją, że ceny się poprawią, deweloperzy niechętnie ugryzają się w sedno w obawie, że może to doprowadzić do dalszej korekty. Spowolnienie sprzedaży wpłynęło również na wypłatę kredytów mieszkaniowych przez banki / firmy finansujące mieszkania (HFC), wpływając tym samym na ich przychody i bilans. Aby zwiększyć sprzedaż, deweloperzy i Banki / HFC połączyli siły, aby przyciągnąć nabywców nieruchomości, oferując im atrakcyjne programy finansowania. Przyjrzyjmy się niektórym z popularnych programów w ofercie i zrozumiemy, jakie korzyści przyniosą kupującym domy.

Program

dotacji: Stary dobry system subwencji, znany również jako program 20:80, nadal cieszy się popularnością wśród deweloperów, jak również nabywców domów, zwłaszcza inwestorów. Ten program jest odmianą zwykłej pożyczki mieszkaniowej, w ramach której nabywca nieruchomości musi zapłacić tylko 20% całkowitego kosztu i skorzystać z pożyczki na pozostałą część 80%. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu mieszkaniowego, w ramach tego programu, EIW za początkowy okres 2 lub 3 lat lub do momentu posiadania (zgodnie z warunkami programu) będzie opłacany przez dewelopera, a kupujący zacznie płacić EMI dopiero później. W ten sposób to deweloper ponosi koszt odsetek od kredytu mieszkaniowego w okresie budowy zamiast kupującego.

Jednak przed przystąpieniem do projektu kupujący musi porównać cenę nieruchomości oferowaną przez dewelopera z cenami panującymi na rynku, aby sprawdzić, czy deweloper faktycznie ponosi pełne koszty odsetek lub przekazuje je w całości lub w części kupującemu w drodze. wyższej ceny nieruchomości. Należy również sprawdzić, jaką zniżkę deweloper jest skłonny zaoferować w przypadku, gdy kupujący nie zdecyduje się na dofinansowanie.

Finansowanie równoległe / proporcjonalne

Równoległe finansowanie lub finansowanie proporcjonalne staje się obecnie bardzo popularne, zwłaszcza wśród deweloperów i banków / HFC. W ramach tradycyjnego kredytu mieszkaniowego kupujący musi najpierw wnieść swój wkład w wysokości 20%, zanim bank będzie mógł wypłacić kredyt. Tak więc w przypadku nieruchomości kosztującej jeden rdzeń nabywca domu musi mieć natychmiast dostępną co najmniej dwadzieścia lac własnych funduszy. Często działa to jako czynnik ograniczający. Celem finansowania równoległego jest zmniejszenie tego początkowego obciążenia kupującego, a tym samym zwiększenie atrakcyjności zakupu nieruchomości. W ramach finansowania równoległego bank wypłaci kwotę kredytu proporcjonalnie do wkładu własnego nabywców. Oznacza to, że początkowo kupujący będzie musiał zapłacić tylko 10%, a bank wypłaci 40%, a następnie kupujący zapłaci kolejne 10%, a bank wypłaci saldo 40%.Można opracować kilka kombinacji tych wskaźników wydatkowania, takich jak 15:75:10 lub 5:75: 15 itp., W zależności od wymagań kupujących, elastyczności kredytodawców, etapu budowy itp.

Połączenie powyższych

W tych trudnych czasach deweloperzy i banki / HFC opracowali innowacyjne struktury finansowania, wykorzystując połączenie subwencji i równoległego finansowania, aby przyciągnąć nabywców domów. Te kombinacje są ukierunkowane na osiągnięcie podwójnego celu, jakim jest zmniejszenie wymogu początkowego wkładu (poprzez finansowanie równoległe), a także odciążenie EIW w okresie budowy (poprzez subwencję).

Zwykle w takim systemie kupujący musi zapłacić powiedzmy 5% lub 10%, a bank wypłaci kredyt w wysokości 80%. Saldo 15% lub 10% zostanie zapłacone przez kupującego tuż przed posiadaniem. Ponadto kupujący nie będzie musiał płacić EMI do momentu posiadania.

Subwencja dewelopera bez pożyczki

Innym programem, który jest oferowany przez niektórych deweloperów, jest odmiana opisanego powyżej programu dotacji. Jest podobny do programu subwencji, z tym wyjątkiem, że nie obejmuje żadnego kredytu mieszkaniowego. Kupujący musi zapłacić tylko 20% całkowitego kosztu, a budowniczy żąda salda 80% tylko przy posiadaniu.

Zatem, jak widać z góry, dostępnych jest wiele atrakcyjnych schematów finansowania, a nabywca domu jest w idealnym miejscu. Do niego należy wybór najbardziej odpowiedniego dla siebie programu lub wynegocjowanie z deweloperem rabatu zamiast schematów. Będzie jednak musiał działać szybko, bo gdy sprzedaż wzrośnie, deweloperzy mogą zacząć wycofywać plany. Możliwe jest również, że aby zniechęcić do spekulacji, RBI nakłada ograniczenia na takie programy.