Jak nowa anomalia między oprocentowaniem kredytów hipotecznych a obligacjami skarbowymi wpływa na konsumentów

17 lutego 2021

Ujawnienie reklamodawcy

Jesteśmy niezależną, wspieraną przez reklamy porównywarką. Naszym celem jest pomoc w podejmowaniu mądrzejszych decyzji finansowych poprzez udostępnianie interaktywnych narzędzi i kalkulatorów finansowych, publikowanie oryginalnych i obiektywnych treści, umożliwiając bezpłatne przeprowadzanie badań i porównywanie informacji – abyś mógł bez obaw podejmować decyzje finansowe.

Bankrate współpracuje z emitentami, w tym między innymi z American Express, Bank of America, Capital One, Chase, Citi i Discover.

Jak zarabiamy pieniądze.Oferty, które pojawiają się na tej stronie pochodzą od firm, które nam wynagradzają. Ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak i gdzie produkty pojawiają się w tej witrynie, w tym na przykład na kolejność, w jakiej mogą pojawiać się w kategoriach aukcji. Jednak ta rekompensata nie ma wpływu na publikowane przez nas informacje ani recenzje, które widzisz na tej stronie. Nie uwzględniamy wielu firm ani ofert finansowych, które mogą być dla Ciebie dostępne.

 • 13 marca 2020 r. /
 • 4 minuty czytaniaBRYAN R. SMITH / Contributor / Getty Images

  Podziel się tą stroną

  DzielićW Bankrate staramy się pomóc Ci podejmować mądrzejsze decyzje finansowe. Chociaż przestrzegamy ścisłej rzetelności redakcyjnej, ten post może zawierać odniesienia do produktów naszych partnerów. Oto wyjaśnienie, w jaki sposób zarabiamy pieniądze.

  Uczciwość redakcyjnaBankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że Twoje interesy są na pierwszym miejscu. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe.

  Kluczowe zasadyCenimy Twoje zaufanie. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom dokładnych i bezstronnych informacji, a my stosujemy standardy redakcyjne, aby to zapewnić. Nasi redaktorzy i reporterzy dokładnie sprawdzają zawartość redakcyjną, aby upewnić się, że informacje, które czytasz, są dokładne. Utrzymujemy zaporę ogniową między naszymi reklamodawcami a naszym zespołem redakcyjnym. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od naszych reklamodawców.

  Niezależność redakcyjnaRedakcja Bankrate pisze w imieniu CIEBIE – czytelnika. Naszym celem jest udzielenie najlepszych porad, które pomogą Ci podjąć mądre decyzje dotyczące finansów osobistych. Przestrzegamy ścisłych wytycznych, aby mieć pewność, że reklamodawcy nie mają wpływu na nasze treści redakcyjne. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od reklamodawców, a nasze treści są dokładnie sprawdzane pod kątem dokładności. Niezależnie od tego, czy czytasz artykuł, czy recenzję, możesz ufać, że otrzymujesz wiarygodne i niezawodne informacje.

  Jak zarabiamy pieniądzeMasz pytania dotyczące pieniędzy. Bankrate ma odpowiedzi. Nasi eksperci pomagają Ci opanować Twoje pieniądze od ponad czterech dekad. Nieustannie staramy się zapewniać konsumentom fachowe porady i narzędzia potrzebne do odniesienia sukcesu przez całe życie.

  Bankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że nasze treści są uczciwe i dokładne. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe. Treści tworzone przez naszą redakcję są obiektywne, oparte na faktach i nie mają na nie wpływu nasi reklamodawcy.

  W przejrzysty sposób wyjaśniamy, w jaki sposób możemy dostarczać wysokiej jakości treści, konkurencyjne stawki i przydatne narzędzia, wyjaśniając, w jaki sposób zarabiamy.

  Bankrate.com to niezależny, wspierany przez reklamy wydawca i porównywarka. Otrzymujemy wynagrodzenie w zamian za umieszczenie sponsorowanych produktów i usług lub kliknięcie przez Ciebie niektórych linków zamieszczonych w naszej witrynie. Dlatego ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak, gdzie iw jakiej kolejności pojawiają się produkty w kategoriach aukcji. Inne czynniki, takie jak nasze własne zasady dotyczące zastrzeżonej witryny internetowej oraz to, czy produkt jest oferowany w Twojej okolicy, czy w wybranym przez Ciebie zakresie oceny kredytowej, również mogą mieć wpływ na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie. Chociaż staramy się oferować szeroką gamę ofert, Bankrate nie zawiera informacji o każdym produkcie lub usłudze finansowej lub kredytowej.

  Który bank wybrać?Uzyskaj spersonalizowane rekomendacje bankowe w 3 prostych krokach.ZaczynajW serialu Netflix „Stranger Things istnieje alternatywny wymiar, w którym rzeczy nie funkcjonują normalnie, zwany „do góry nogami. Tam właśnie są teraz oprocentowanie kredytów hipotecznych: do góry nogami.

  W ciągu dwóch tygodni oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło o 15 punktów bazowych (z 3,71 proc. 26 lutego do 3,56 proc. 4 marca) i wzrosło w tym tygodniu o 21 punktów bazowych do 3,77 proc. W międzyczasie rentowność 10-letnich obligacji skarbowych (która jest punktem odniesienia dla oprocentowania kredytów hipotecznych) spadła do 0,318 procent w niedzielę i spadła we wtorek, skacząc o 24,2 punktu bazowego do 0,743 procent. Biorąc pod uwagę, że oprocentowanie kredytów hipotecznych zwykle pokrywa się z 10-letnim banknotem skarbowym, różnica między nimi powinna być znacznie mniejsza.

  Eksplozja refi ma duży wpływ na tempo

  Prosta odpowiedź jest taka, że ​​rynki nie funkcjonują tak, jak zwykle. COVID-19 pobudził popyt rynkowy na bezpieczne klasy aktywów, takie jak obligacje skarbowe, obniżając rentowność. Oprocentowanie kredytów hipotecznych również spadło od czasu, gdy 31 grudnia zgłoszono pierwsze przypadki COVID-19, ale stopy procentowe nie spadły tak gwałtownie, jak rentowności obligacji skarbowych.

  Są ku temu dwa powody:

  • Kredytodawcy z trudem nadążają za popytem ze strony osób, które chcą refinansować swoje kredyty hipoteczne, aby zmniejszyć spłaty odsetek
  • Inwestorzy działający na rynku niższego szczebla, którzy posiadają pakiety obligacji zabezpieczonych hipotekami, obawiają się odejść z powodu wysokiej aktywności refinansowej.Najpierw spójrzmy na popyt.

   Wnioski o refinansowanie poszybowały w górę w zeszłym tygodniu, o 79 procent więcej niż tydzień wcześniej, stanowiąc 76,5 procent całkowitego udziału wniosków o kredyt hipoteczny, według danych Mortgage Bankers Association, czyli MBA. Wnioski o refinansowanie wzrosły o 479 procent rok do roku.

   „Zwykle spread (między Treasuries i 30-letnim stałym kredytem hipotecznym) wynosiłby około 1,8 punktu bazowego, a teraz wynosi 2,5 punktu bazowego i więcej; jest to symptomatyczne dla fali refi – mówi Mike Fratantoni, główny ekonomista MBA.

   Niedawna gorączka pożyczkobiorców, którzy mają nadzieję na refinansowanie, przytłoczyła pożyczkodawców do tego stopnia, że ​​wielu odstrasza nowych klientów, podnosząc stopy, jak widzieliśmy w tym tygodniu. Dlatego obniżanie oprocentowania kredytów hipotecznych nie ma większego sensu dla pożyczkodawców, ponieważ mają oni trudności z przetrawieniem biznesu, który już prowadzą.

   Popyt na listy zastawne to kolejna siła dla stóp procentowych. Obligacje tracą na wartości, gdy pożyczkobiorcy refinansują się do niższych stóp, obniżając w ten sposób zarobki inwestorów. Wraz ze spadkiem aktywności przetargowej na listy zastawne w zeszłym tygodniu, stawki wzrosły.

   „Wzrost aktywności w zakresie refinansowania – który pozbawia inwestorów pierwotnego kredytu hipotecznego lat spłaty odsetek – może przyczynić się do preferowania przez inwestorów obligacji skarbowych w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych, mówi Jonathan McCollum, dyrektor ds. Stosunków z rządem federalnym w Davidoff Hutcher & Citron LLP.

   Jak długo będzie trwać nienormalna aktywność?

   Chociaż różnica między rentownościami 10-letnich obligacji skarbowych a oprocentowaniem kredytów hipotecznych prawdopodobnie nie zmniejszy się w najbliższym czasie, eksperci nie uważają, że jest to nowa norma. Zamiast tego jest to w dużej mierze efekt nagłej epidemii nowego koronawirusa, niezwykle rzadkiego wydarzenia, którego nikt nie widział i nie może przewidzieć, kiedy się skończy.

   Kiedy rentowności papierów skarbowych zaczną ponownie rosnąć, rozpiętość między oprocentowaniem obligacji i kredytów hipotecznych zacznie się zamykać. Dzieje się tak, ponieważ kredytodawcy hipoteczni chcą zmaksymalizować ten boom refi, więc prawdopodobnie nie podniosą stóp procentowych, gdy rentowność powróci do normalnego poziomu. Pomoże to przywrócić równowagę.

   „Widzieliśmy już ten trend: w ciągu kilku miesięcy, jeśli rentowności papierów skarbowych wzrosną, spread spadnie, a refi będzie miała dłuższy ogon; Rozpiętość jest szersza na początku – mówi Fratantoni.

   Co powinni zrobić pożyczkobiorcy

   Miliony istniejących kredytobiorców hipotecznych kwalifikują się do refinansowania, co oznacza, że ​​mogą zaoszczędzić pieniądze, jeśli refinansują swój kredyt hipoteczny według dzisiejszych niskich stóp procentowych. To dobra wiadomość. (Tymczasowa) zła wiadomość jest taka, że ​​będziesz musiał stanąć w kolejce.

   „Prawie każdy jest dobrym kandydatem do refinansowania, jeśli zamierzasz przebywać w domu wystarczająco długo – ale na autostradzie kredytu hipotecznego jest korek – mówi Greg McBride, CFA, główny analityk finansowy Bankrate.

   Podczas boomu refinansowego, takiego jak ten, pożyczkobiorcy mogą oczekiwać, że będą czekać około ośmiu do 10 dni dłużej niż wynosi średnia, co oznacza, że ​​niektóre kredyty nie zostaną zamknięte przez 55 dni lub dłużej. Ale ten nagły wzrost aktywności w zakresie refinansowania ma wszystko zadatki na jeszcze dłuższe oczekiwanie.

   „Ten boom na refi może być jednym z największych w historii, mówi Fratantoni. „Biorąc pod uwagę wzrosty, o których wspomniałem, pożyczkodawcy są całkowicie zalani.

   Jeśli planujesz refinansowanie, uporządkuj swoje dokumenty i upewnij się, że Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająco dobra, aby uzyskać najlepszą możliwą stopę procentową, mówi McBride. Cierpliwość jest kluczowa, możesz czekać miesiące na spłatę kredytu. Niektórzy pożyczkodawcy oferują 90-dniowe blokady kursu, aby zapewnić każdemu w kolejce udział w akcji o niskim oprocentowaniu.

   Czego kredytobiorcy nie powinni robić

   W miarę narastania obaw związanych z recesją ludzie są zachęcani do odpowiedniego przygotowania swoich finansów. Obejmuje to takie rzeczy, jak ograniczenie wydatków, oszczędzanie pieniędzy i spłata zadłużenia. Jednak wykorzystanie kapitału własnego w domu za pośrednictwem produktów takich jak refinansowanie wypłaty do spłaty wysokich odsetek prawdopodobnie nie jest mądrym posunięciem, mówi McBride.

   „Jedyne, co naprawdę robisz, to przesuwanie długu; teraz przenosisz niezabezpieczony dług na dług zabezpieczony. To nie jest branża, która jest atrakcyjna w ekonomicznym centrum miasta lub podczas recesji – mówi McBride.

   Należy pamiętać, że chociaż stawki w ogólnokrajowym badaniu Bankrate są wyższe w tym tygodniu, wielu pożyczkodawców podniosło opublikowane stawki, aby zniechęcić do zapytań, ponieważ są tak zajęci. Ważne jest, aby zadzwonić do każdego pożyczkodawcy, aby dowiedzieć się, czy mogą osiągnąć lepsze wyniki niż kurs, który widzisz online; często mogą.