Krach na rynku jest nieunikniony – oto co robić

Category: Zwłaszcza Jeśli
17 lutego 2021

Rynek się załamie – może jutro, a może za kilka lat. Oto jak najlepiej wykorzystać krach na rynku.

Jeśli jesteś inwestorem giełdowym, prawdopodobnie od czasu do czasu myślisz o krachach na rynku i istnieje duża szansa, że ​​się ich boisz. W końcu to naturalne, że ekscytujesz się, obserwując wzrost wartości swoich aktywów – ale prawdopodobnie od czasu do czasu wyobrażasz sobie, że duża część twoich zysków zniknie, jeśli rynek się zatnie.

Zła wiadomość jest taka, że ​​jest prawie pewne, że rynek kiedyś się załamie – może za rok lub dwa, a może jutro. Dobrą wiadomością jest to, że możesz teraz podjąć pewne kroki, aby przygotować się na wypadek, a także mieć przygotowany plan, co zrobisz, gdy dojdzie do wypadku.

Źródło obrazu: Getty Images.

Dlaczego powinieneś spodziewać się krachu na rynku

Powodem, dla którego krach na giełdzie jest praktycznie nieunikniony, jest to, że do tej pory w historii naszego rynku krach zawsze zdarzały się od czasu do czasu. Sprawdź niedawną historię:

Rok

S&P 500 Zwrot

Źródło: profesor Aswath Damodaran, New York University.

* Od początku roku do 7 listopada 2018 r.

Tabela przedstawia zmienność. Przez większość lat sport zyskuje, ale cztery z 19 lat to straty. Widać również, że chociaż średni roczny wzrost giełdy na przestrzeni wielu dziesięcioleci zbliżał się do 10%, rzadko jest to zbliżone do rzeczywistego zwrotu z danego roku. Zamiast tego może dojść do dużej lub małej straty lub zysku.

S&P 500 zakończył 1999 na 1469, a ostatnio na 2814. To wzrost o 92% – prawie dwukrotny – w ciągu prawie 19 lat przedstawionych w tabeli, co oznacza średni roczny wzrost o około 3,5%. To znacznie poniżej średniego rocznego zysku, co prowadzi do wniosku, że w danym okresie inwestycyjnym średnie zwroty mogą być znacznie powyżej lub poniżej średniej.

Źródło obrazu: Getty Images.

Oto kolejna pouczająca tabela, podsumowująca główne rynki niedźwiedzi od czasu tego, który rozpoczął się w 1929 r., Wywołując Wielki Kryzys:

Bear Market Start

Koniec rynku niedźwiedzia

Źródło danych: dane S&P Dow Jones Indices, za pośrednictwem kiplinger.com.

Widać, że chociaż w historii giełdy było wiele bardzo dużych spadków, większość z nich nie trwała zbyt długo. Zwykle trwały krócej niż dwa lata – po czym następowały wyzdrowienia.

Czego nie robić w obliczu krachu na rynku

Kluczowym wnioskiem z tych tabel jest to, że nie powinieneś martwić się zbytnio o sporadyczne krach na giełdzie. Wyjątkiem byłoby, gdybyś planował wycofać swoje pieniądze z giełdy w ciągu najbliższych pięciu lub więcej lat. W takim przypadku nie trzymaj tych pieniędzy w akcjach, ponieważ wszystko może się zdarzyć w dowolnym momencie. Giełda jest przeznaczona do inwestycji długoterminowych.

Powinieneś także być przygotowany na zachowanie racjonalności w obliczu krachu na rynku, nie ulegając panice. Wielu mniej wyrafinowanych lub mniej zdyscyplinowanych inwestorów będzie panikować i sprzedawać akcje – to właśnie powoduje krach.

Upewnij się również, że skupiasz się na procentach, a nie punktach, myśląc o ruchach na giełdzie. To jest coś, czego media nie rozumieją w wystarczającym stopniu, często donosząc, że rynek spada w punktach zamiast w procentach. Na przykład indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 1175 punktów w ciągu jednego dnia w lutym 2018 r., Co z pewnością brzmi bardzo dużo – zwłaszcza w porównaniu z „Czarnym Poniedziałkiem w 1987 r., Kiedy to Dow spadł o 508 punktów. Ale w punktach procentowych był to znaczący, ale nie katastrofalny spadek o 4,6% – podczas gdy spadek z 1987 r. Zniótł 22,6% wartości rynku w tamtym czasie. W momencie pisania tego tekstu Dow był blisko 26 000, a S&P 500 – około 2800. Na tych poziomach, jeśli Dow spadnie o 260 punktów, pamiętaj, że byłby to tylko 1% ruch. Nawet 1,Spadek o 000 punktów oznaczałby spadek o 3,85%.

Wreszcie, nie myśl, że możesz uniknąć krachów na rynku, pozbawiając się zapasów przed pierwszym. To jest „wyczucie czasu na rynku i rzadko się sprawdza. Pionier funduszu indeksowego, John Bogle, zażartował: „Jasne, wspaniale byłoby wyjść z akcji na szczycie i wskoczyć z powrotem na dół. [Ale] przez 55 lat w branży nie tylko nigdy nikogo nie spotkałem kto wiedział, jak to zrobić, nigdy nie spotkałem nikogo, kto spotkałby kogoś, kto wiedział, jak to zrobić .

Różne badania potwierdziły to stanowisko. Na przykład doradcy ds. Funduszu indeksowego zauważyli, że w ciągu 20 lat od 1994 do 2013 r. Indeks S&P 500 osiągnął średni roczny zwrot w wysokości 9,2 procent, co wystarczyło, aby zamienić początkową inwestycję o wartości 10 000 USD na 58 352 USD. Jednak każdy inwestor, który przegapiłby 10 dni z największymi zyskami, zauważyłby, że jego średni zwrot spadłby do 5,5 procent, a ostateczny całkowity spadek do 29 121 USD. Ci, którzy angażują się w wyczucie czasu na rynku, mogą wyjść z rynku po spadkach, tracąc jedne z najlepszych dni, czekając na wyraźne ożywienie.

Źródło obrazu: Getty Images.

Co zrobić przed załamaniem na rynku

Co więc powinieneś zrobić, jeśli spodziewasz się krachu na rynku, nawet jeśli okaże się, że nastąpi to za kilka lat? Masz dwie kluczowe opcje: Możesz podjąć strategiczne działania. albo możesz po prostu nic nie robić. Jest dobry argument, żeby nic nie robić. Po prostu spodziewaj się sporadycznych spadków na rynku i pokonaj je.

Jednak nic nie można zrobić, a jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby jak najlepiej wykorzystać krach na rynku:

Nr 1: Zbuduj stos gotówki

Oczywiście, jeśli rynek się załamie, to dobry czas na zakupy w okazyjnych cenach. Akcje powiązane z wieloma wspaniałymi biznesami prawdopodobnie zostaną obniżone – być może znacząco. Ale jeśli nie masz gotowej gotówki (lub dostępu do gotówki), aby to wykorzystać, możesz mieć pecha. Lub może się okazać, że sprzedajesz niektóre akcje po obniżonych cenach (w ten sposób zdając sobie sprawę ze strat lub zmniejszonych zysków), aby zdobyć akcje bardziej atrakcyjnych akcji. To nie jest idealne.

Postaraj się więc zbudować wojenną skrzynię na przyszły krach na rynku, gromadząc gotówkę. Chyba najlepiej jednak nie przesadzić, bo rynek może się nie załamać przez kilka kolejnych lat, w którym to czasie cała zgromadzona gotówka nie będzie rosła w akcjach. Możesz po prostu zgromadzić wystarczającą ilość gotówki, aby zająć znaczące pozycje w kilku akcjach. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest mieć nie więcej niż 10% całkowitej wartości netto w gotówce na inwestycje.

Nr 2: Zbuduj listę obserwacyjną

Nie wystarczy mieć stos gotówki do wydania, gdy rynek się załamie, jeśli nie masz pojęcia, co kupić. Dlatego stwórz i utrzymuj listę obserwowanych akcji. Zacznij od zanotowania nazw firm, o których czytałeś lub słyszysz, a które wydają się obiecującymi inwestycjami. Możesz to zrobić na papierze, ale prowadzenie listy online jest lepsze. Możesz utworzyć internetową listę obserwowanych lub „portfel pełen interesujących akcji w witrynach takich jak finance.yahoo.com, morningstar.com, marketwatch.com i inne. Możesz udawać, że kupiłeś jedną lub więcej akcji każdej z nich po cenie, po której pierwszy raz zauważyłeś firmę. W ten sposób portfel zawsze będzie odzwierciedlał, o ile akcje wzrosły lub spadły od tego czasu.

W międzyczasie zbadaj i obserwuj firmy ze swojej listy i dobrze je poznaj. Rozwijaj głębokie zrozumienie tego, jak zarabiają pieniądze, jakie są ich trwałe przewagi konkurencyjne, jak wygląda ich konkurencja, jak wygląda ich potencjał wzrostu i jak silni są finansowo, na przykład pod względem gotówki i zadłużenia. Kiedy rynek się załamie, będziesz zaznajomiony z wieloma firmami i będziesz miał poczucie, które z nich są najbardziej atrakcyjne, rozwijają się najszybciej i mają atrakcyjne ceny. Regularne monitorowanie listy może pomóc Ci zauważyć, kiedy cena firmy, która Cię interesuje, ale nie całego rynku, znacznie spada, co stanowi prawdopodobnie świetną okazję do zakupu.

Nr 3: Weź pod uwagę akcje obronne

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, jeśli spodziewasz się krachu na rynku, jest włączenie do portfela kilku akcji defensywnych, ponieważ są one mniej karane podczas spowolnienia na rynku. Akcje defensywne należą do firm, których losy nie są bardzo powiązane z ruchami gospodarki. Na przykład ludzie mogą odkładać kupowanie lodówek lub samochodów podczas recesji, ale nadal będą kupować artykuły spożywcze, skarpetki, mydła, gaz, lekarstwa, prąd i pieluchy. Tak więc przemysł spożywczy, tytoniowy, energetyczny i farmaceutyczny to niektóre branże obronne, postrzegane jako bardziej stabilne niż ich „cykliczne odpowiedniki, takie jak budownictwo mieszkaniowe, przemysł stalowy, samochodowy i lotniczy. Inwestując nie musisz unikać branż cyklicznych, ale pamiętaj, że mogą one gwałtownie zmieniać się w zależności od gospodarki.

Nr 4: Oceń swoje portfolio

Dobrze jest regularnie sprawdzać ogólny portfel, aby upewnić się, że ma taką strukturę, jak chcesz, i że trzymasz akcje, które chcesz, w pożądanych proporcjach. Na przykład, jeśli jeden holding rozwijał się znacznie szybciej niż inne, może teraz stanowić bardzo dużą część Twojego portfela. Zadaj sobie pytanie, czy to w porządku, i zastanów się, czy przynajmniej częściowo zmniejszyć tę pozycję, zwłaszcza jeśli akcje wydają się znacznie zawyżone. Nie chcesz mieć zbyt wielu jajek w jednym koszyku.

Co robić po załamaniu się rynku

Krach na rynku to wielkie możliwości zakupów dla tych, którzy są na nie gotowi. Przeglądając swoją zaufaną listę obserwowanych, przypomnisz sobie wszystkie akcje, które chcesz kupić, a także zobaczysz, jak bardzo spadły. Prawdopodobnie natkniesz się na inne akcje, które warto rozważyć, także podczas czytania, oglądania lub słuchania mediów finansowych.

Jednym ze szczególnych rodzajów akcji, którym należy poświęcić szczególną uwagę, są akcje wypłacające dywidendę. Dzieje się tak dlatego, że same mogą być po prostu wspaniałymi inwestycjami, a także dlatego, że kiedy spadają, ich dochody z dywidend rosną. To kwestia prostej matematyki, ponieważ stopa dywidendy to tylko ułamek – całkowita roczna dywidenda z akcji podzielona przez jej ostatnią cenę. Jako prosty przykład wyobraźmy sobie firmę, która wypłaca 0,25 dolara kwartalnie na akcję lub 1 dolara rocznie na akcję. Wyobraź sobie, że przed załamaniem kosztuje 50 USD za akcję, a po awarii spada do 40 USD. Dywidenda pozostaje taka sama – chociaż firmy w poważnych kłopotach mogą rzeczywiście obniżyć lub wyeliminować swoją dywidendę. Podziel 1 $ przez 50 $, a otrzymasz 0,02 lub 2% dywidendy. Podziel 1 $ przez 40 $, a otrzymasz 0,025, czyli 2,5% zysk. Jeśli zapasy spadną o połowę,do 25 USD na akcję, jej stopa dywidendy wyniesie 4%. Dlatego spadki koniunktury na rynku mogą być świetne dla inwestorów dywidendowych – nie tylko zwiększają się zyski z dywidend, ale obniżone ceny akcji mogą być również okazjami, z obietnicą wzrostu, gdy rynek się ożywi.

Wcześniej szybko rosnące akcje mogą również przedstawiać dobre okazje podczas krachów, ponieważ tak jak nadmierny optymizm podniósł ich ceny przed krach, tak nadmierny pesymizm może czasami zepchnąć je dalej w dół niż ogólny spadek rynku. Pamiętaj tylko, aby przestudiować wszystkie kupowane akcje, aby wiedzieć, co otrzymujesz.

Dobrzy, doświadczeni inwestorzy wiedzą, że mogą się spodziewać sporadycznych krachów na rynku, a także wiedzą, jak sobie z nimi poradzą – być może mając gotówkę i listę zakupów, a może po prostu nic nie robiąc.