Koniec chodliwych dopłat do mieszkań. Następna szansa dopiero w styczniu

Bank Gospodarstwa Krajowego od piątku wstrzyma przyjmowanie papierów o dofinansowanie w obrębie programu Mieszkanie dla Młodych na 2018 rok a mianowicie poinformował w czwartek BGK. Ostatnia transza na 2018 rok ruszy dopiero po styczniu przyszłego roku.

Bank Gospodarstwa Krajowego od piątku wstrzyma przyjmowanie papierów o dofinansowanie w obrębie programu Mieszkanie dla Młodzieży na 2018 r. - poinformował BGK. Ostatnia transza na 2018 r. ruszy w styczniu przyszłego roku kalendarzowego.

Połowa pieniędzy wyczerpana

Nowe limity cen w programie Mieszkanie dla Młodych

Dostępna druga połowa zakresu na 2017 rok przy kwocie 383, 509 mln zł wyczerpała się przy ciągu miesiąca. Na 2018 r. przewidziano 762 mln zł. Białowąs poinformował, że wykorzystanie środków na 2018 rok wynosi 50 proc., czyli 381 mln zł, dlatego BGK opublikował komunikat o wstrzymaniu naboru papierów z dniem 7 kwietnia br.

Zgodnie wraz z ustawą BGK jest zobowiązany wydać komunikat o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w bieżącym roku, którego dotyczy limit, łączna pula wniosków złożonych przez odbiorców do BGK osiągnie 95 proc. limitu oraz wówczas gdy pula wniosków osiągnie 50 proc. limitów budżetowych kolejnych lat.

5 proc. limitu z bieżącego roku jest przeznaczane na należności dla rodzin wielodzietnych (z trojgiem lub więcej dzieci) oraz na zapewnienie środków dla wniosków złożonych przy dniu ukazania się komunikatu BGK. Środki na następne lata są odpowiednio odblokowywane z początkiem danego r., którego dotyczy limit.

Im mniej środków, tym większą ilość wniosków

Jak przypomniał zastępca dyrektora w departamencie ofert agencyjnych BGK Bogusław Białowąs, BGK zaobserwowało pewną prawidłowość, że "najlepszą reklamą aplikacji jest zapowiedź, jego zakończenia bądź wykorzystania środków w zakresie limitu danego programu".

- W momencie, gdy środków jest coraz w mniejszym stopniu, tempo aplikowania przez beneficjentów za pośrednictwem instytucji kredytującej wzrasta - dodał.

Białowąs przypomniał, że rynek wtórny również ma swój udział w MdM. Dodał, iż zdarzają się wnioski z zakresu 2018 roku. Może wówczas mieć miejsce, gdy wyprzedający mieszkanie na rynku drugorzędnym zgadzają się na odroczoną zapłatę, która nastąpi po 1 stycznia 2018 r.

Mieszkanie dla Młodych. Wkrótce mogą skończyć się pieniądze

Z najnowszych danych BGK wynika, hdy najwięcej wniosków o dofinansowanie napływa z województwa mazowieckiego (15 proc. ), wielkopolskiego (14 proc. ), pomorskiego (12 proc. ) i dolnośląskiego (10 proc. ).

Program "Mieszkanie dla Młodych" wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program - "Rodzina na swoim". Początkowo MdM umożliwił zakup mieszkania z rynku pierwotnego ze wsparciem finansowym udzielanym przez państwo.

Zmiany w programie

Od września 2015 r. nowelizacja ustawy o MdM umożliwiła zakup mieszkania z rynku wtórnego. Zwiększono również dofinansowania dla rodzin wraz z dwójką i trójką dzieci. Ponadto umożliwiono dowolnym jednostkom, a nie tylko najbliższej rodzinie, występowanie w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

Zmiana dot. rynku wtórnego sprowadziła wzrost zainteresowania programem.

W styczniu 2016 r. wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu MdM - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r.

Z informacji spośród resortu budownictwa wynika, wraz z program zostanie zastąpiony za pośrednictwem jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe. Pieniądze zaoszczędzone w IKM będzie można przeznaczyć na różne cele mieszkaniowe: coś znacznie więcej aniżeli tylko na zakup domu, czy budowę domu, lecz także np. na udział własny przy zakupie nieruchomości. Oszczędności będzie można też wykorzystać na remont lub wykończenie mieszkania bądź budynku.

Dopłaty po programie Mieszkanie dla Młodych "skończą się za trzy miesiące"

Ministerstwo Infrastruktury jak i również Budownictwa pracuje nad dwoma ograniczeniami dot. IKM: maks. stawką oszczędzania, do jakiego państwo będzie dopłacało premię i maksymalną wysokością premii. Prawdopodobnie nie będzie wprowadzona minimalna kwota oszczędności, ale promowana będzie systematyczność. Sposobność oszczędzania będzie miał którykolwiek, bez względu na wielkość dochodów.

IKM mogą mieć być zwolnione z tak zwanym. "podatku Belki", czyli od momentu podatku od zysków kapitałowych. Obejmuje on m. in. zysk z lokat. Kosztuje on 19 proc. Wraz z tego podatku zwolnione były do tej pory jedynie Indywidualne Konta Emerytalne.

Resort anonsuje, że projekt ustawy powinien trafić do uzgodnień i konsultacji w pierwszej połowie br. W zależności od momentu wyników uzgodnień rząd planuje przyjąć ustawę w okresie umożliwiającym jej uchwalenie w celu końca br. Ustawa na temat IKM miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 r., a pierwsze premier mogłyby być wypłacane po 2019 r.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym, budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzających dwieście mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., jednej mld zł począwszy od czasu 2023 r.