P0420 Kod usterki OBD-II: Wydajność układu katalizatora poniżej progu (Bank 1)

Category: Jeśli Jednak
17 lutego 2021

Nasi certyfikowani mechanicy przychodzą do Ciebie Uzyskaj uczciwą i przejrzystą wycenę z góry

Koszt diagnozy kodu P0420

P0420 to diagnostyczny kod usterki (DTC) dla „Sprawność układu katalizatora poniżej progu (Bank 1). Może się to zdarzyć z wielu powodów, a mechanik musi zdiagnozować konkretną przyczynę uruchomienia tego kodu w Twojej sytuacji. Nasi certyfikowani mechanicy mobilni mogą przyjść do Twojego domu lub biura, aby przeprowadzić kontrolę diagnostyczną Check Engine Light is on. Gdy będziemy w stanie zdiagnozować problem, otrzymasz z góry wycenę zalecanej poprawki i otrzymasz 20,00 USD rabatu na naprawę. Wszystkie nasze naprawy są objęte gwarancją na 12 miesięcy / 12 000 mil.

Definicja kodu P0420:

Wydajność układu katalizatora poniżej progu (bank 1)

Co oznacza kod P0420:

Kod P0420 wskazuje na problem z katalizatorem. Zadaniem katalizatora jest rozbicie szkodliwych zanieczyszczeń powstających podczas cyklu spalania. Dzięki zastosowaniu drobnych siatek platynowych i złotych do filtrowania spalin, katalizator jest w stanie zmniejszyć emisje wydalane z rury wydechowej.

Katalizator ma dwa czujniki tlenu. Jeden czujnik tlenu znajduje się z przodu (przed) katalizatorem, a drugi z tyłu (za nim).

Jeśli przedniego czujnika tlenu działa prawidłowo, jego odczyty powinny wahać się od momentu, gdy samochód ma temperaturę roboczą i podczas jazdy w zamkniętej pętli. Jeśli znajdujący się za nim czujnik tlenu działa prawidłowo i nie ma problemu z katalizatorem, jego odczyty powinny pozostać stabilne.

Kiedy czujniki tlenu mają podobne odczyty, oznacza to, że katalizator nie działa zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli napięcie sondy lambda po stronie wylotowej spada i zaczyna się wahać, podobnie jak w sondzie znajdującej się po stronie dolotowej, oznacza to, że poziomy tlenu są zbyt wysokie, a moduł sterujący układu napędowego (PCM) zapisze kod usterki P0420 i włączy kontrolkę silnika.

Typowe przyczyny kodu P0420?
 • Uszkodzony tłumik lub wycieki w tłumiku.
 • Uszkodzony kolektor wydechowy lub nieszczelności w kolektorze wydechowym.Uszkodzona rura wydechowa lub wycieki z rury wydechowej.Przerwa w silniku.Zanieczyszczenie oleju w katalizatorze.Wadliwy katalizator (najczęściej).Wadliwy czujnik temperatury płynu chłodzącego silnik.Wadliwy przedni czujnik tlenu.Wadliwy tylny czujnik tlenu.Uszkodzone okablowanie czujnika tlenu.Okablowanie czujnika tlenu, które nie jest prawidłowo podłączone.Uszkodzone złącza czujnika tlenuNieszczelny wtryskiwacz paliwa.Wysokie ciśnienie paliwa.Stosowanie niewłaściwego rodzaju paliwa (stosowanie paliwa ołowiowego zamiast bezołowiowego)4 Typowe objawy kodu P0420:

  Chociaż często nie ma zauważalnych objawów awarii w układzie katalizatora, w tym problemy z prowadzeniem, istnieją 4 wspólne wskaźniki kodu P0420:

  1. Sprawdź, czy lampka silnika jest włączona. Wiele rzeczy może spowodować zapalenie się kontrolki check engine. Mechanik będzie musiał użyć narzędzia diagnostycznego, aby odczytać kod i wskazać dokładną przyczynę problemu.

  2. Brak mocy po rozgrzaniu pojazdu. Silnik nie będzie działał tak dobrze i może nie zapewniać wystarczającej mocy do przyspieszenia.

  3. Prędkość pojazdu nie może przekraczać 30-40 mil na godzinę. Może to powodować problemy podczas jazdy po autostradach i autostradach z wyższymi ograniczeniami prędkości, chociaż możesz nie zauważyć tego objawu, jeśli jedziesz wolniej przez obszary głównie mieszkalne.

  4. Z rury wydechowej wydobywa się zapach zgniłych jaj. Zapach ten pochodzi z nieprawidłowej ilości tlenu w katalizatorze, co prowadzi do nadmiaru siarki w zbiorniku paliwa, tworząc zapach z układu wydechowego.

  Jak mechanik diagnozuje kod P0420?
  • Używa skanera OBD-II do pobierania kodów usterek przechowywanych przez PCM.
  • Wyświetla dane w czasie rzeczywistym z dolnego (tylnego) czujnika tlenu. Odczyt napięcia czujnika tlenu po stronie wylotowej powinien być stabilny. Ustal, czy dolny (tylny) czujnik tlenu działa prawidłowo.Diagnozuje wszelkie inne kody, które mogą powodować kod błędu P0420.W razie potrzeby naprawia przerwy w zapłonie, problemy z zapłonem i / lub problemy z układem paliwowym.Sprawdza tylny czujnik tlenu pod kątem uszkodzeń i / lub nadmiernego zużycia.Przetestuj pojazd, przeglądając dane z zamrożenia ramki, aby określić, czy dolny (tylny) czujnik tlenu działa prawidłowo.Sprawdza dostępne aktualizacje PCM, jeśli katalizator jest uszkodzony. Po wymianie katalizatora wymagane będą aktualizacje modułu PCM.Typowe błędy podczas diagnozowania kodu P0420:

   Najczęstszym błędem jest wymiana czujników tlenu przed zakończeniem procesu diagnostycznego. Jeśli inny komponent powoduje kod błędu P0420, wymiana czujników tlenu nie rozwiąże problemu.

   Jak poważny jest kod P0420?

   Często zdarza się, że kierowca nie ma problemów z prowadzeniem, gdy występuje kod usterki P0420. Poza zapaloną kontrolką Check Engine, objawy tego kodu usterki mogą pozostać niezauważone. Jeśli jednak pojazd zostanie pozostawiony w błędzie bez rozwiązania problemu, inne elementy mogą ulec poważnemu uszkodzeniu.

   Ponieważ z kodem błędu P0420 nie wiążą się żadne objawy związane z właściwościami jezdnymi, nie jest on uważany za poważny ani niebezpieczny dla kierowcy. Jeśli jednak kod nie zostanie zaadresowany w odpowiednim czasie, katalizator może zostać poważnie uszkodzony. Ponieważ naprawa katalizatora jest droga, ważne jest, aby kod usterki P0420 został jak najszybciej zdiagnozowany i naprawiony.

   Jakie naprawy mogą naprawić kod P0420?
   • Wymień tłumik lub napraw nieszczelności w tłumiku.
   • Wymień kolektor wydechowy lub napraw nieszczelności w kolektorze wydechowymWymień rurę wydechową lub napraw nieszczelności rury wydechowejWymień katalizator (najczęściej)Wymień czujnik temperatury płynu chłodzącego silnikWymień przedni lub tylny czujnik tlenuNapraw lub wymień uszkodzone okablowanie czujnika (-ów) tlenuNapraw lub wymień złącze (a) czujnika tlenuWymień lub napraw nieszczelne wtryskiwacze paliwaZdiagnozuj wszelkie problemy z przerwami w zapłonieDiagnozuj i napraw wszelkie inne powiązane kody usterek, które zostały zapisane przez moduł sterowania zasilaniem (PCM)Pamiętać:

    Problemy z układem zapłonowym, układem paliwowym, wlotem powietrza i przerwami zapłonu mogą uszkodzić katalizator, jeśli nie zostaną szybko rozwiązane. Te elementy są najczęstszymi przyczynami kodu błędu P0420. Czy przy wymianie katalizatora warto wymienić go na oryginalną jednostkę lub czujnik tlenu o wysokiej jakości.

    Często zdarza się, że nieoryginalne czujniki tlenu ulegają awariom, a kiedy tak się dzieje, kod usterki P0420 może powrócić. Warto również skontaktować się z producentem, aby sprawdzić, czy Twój pojazd ma gwarancję producenta na części związane z emisjami.

    Potrzebujesz pomocy z kodem P0420?

    YourMechanic oferuje certyfikowanych mechaników, którzy przyjdą do Twojego domu lub biura, aby zdiagnozować i naprawić Twój pojazd. Uzyskaj wycenę i umów się na wizytę online lub porozmawiaj z doradcą serwisowym pod numerem 1-844-668-2785.