BIK: maleje kwota do spłacenia z kredytów mieszkaniowych we frankach  Pieniądze

Ubywa frankowiczów. "Rzetelnie spłacają swoje raty kredytowe"

Systematycznie maleje kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w szwajcarskiej walucie - wypływa z danych Biura Informacji Kredytowej.

Aktualne kompletne zadłużenie kredytobiorców frankowych spośród tytułu wszystkich posiadanych kredytów mieszkaniowych wynosi 141, 60 mld zł, co stanowi wartościowo 24 proc. zadłużenia wszelkich kredytobiorców w Polsce". Przy tej kwocie do spłacenia pozostaje trochę ponad 114 miliardów złotych kredytów mieszkaniowych jak i również jest to o sześć, 8 procent mniej niż w czerwcu 2017 roku kalendarzowego.

Ważne zmiany dla dłużników. Szybciej trafią do rejestru

Jednocześnie dane Biura Informacji Kredytowej przyznają, że liczba kredytobiorców złotowych, obsługujących kredyty mieszkaniowe wzrasta. "W okresie styczeń – październik 2017 r. ilość kredytobiorców wzrosła o 136 tys. Z kolei cyfra osób obsługujących kredyty frankowe stale zmniejsza się – w tym samym okresie ubyło 33, 6 tys. frankowiczów - wskazano.

Według wiadomości BIK, mieszkaniowe kredyty we frankach szwajcarskich ma 868, 32 tys. osób.

Kredyty

Bazy BIK zawierają dane o przeszło 15 milionach kredytobiorców w Polsce. Kwota do spłaty wszystkich kredytobiorców, bez względu na walutę, wynosi w przeliczeniu w złote ok. 583 mld zł.

Zalążek: BIK Frankowicze i katalogów kredyty

Niższy kurs

Zagrożeń nie brakuje. NBP wskazuje na słabe punkty banków

"Wśród czynników oddziałujących na spadek zadłużenia po kredytach spłacanych w szwajcarskiej walucie należy odnotować pomiędzy innymi najniższą wartość kursu franka szwajcarskiego od pamiętnego stycznia 2015 roku" – zaznaczył, cytowany w komunikacie, prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.

Dodał, że w tym r. złoty umocnił się na temat ponad 12 proc. w stosunku do kursu franka szwajcarskiego z tamtego okresu.

Według Rogowskiego wpływ na spadek zadłużenia w mieszkaniowych kredytach zaciągniętych w szwajcarskiej walucie mają sami frankowicze, którzy "rzetelnie spłacają własne raty kredytowe, co powoduje spadek zadłużenia".

Jak wskazało BIK, opóźnienie w spłacie samego kredytu mieszkaniowego udzielonego w szwajcarskiej walucie ma 10 225 osób, to znaczy 1, 1 proc. odbiorców spośród wszystkich kredytobiorców frankowych.

Portret frankowicza

BIK wskazało, że na 868, 32 tys. osób spłacających mieszkanie, połowa jest po wieku 35–44 lata.

"Analizując liczbę kredytobiorców posiadających kredyt mieszkaniowy we franku szwajcarskim należy podkreślić, hdy mieszkańcy 10 aglomeracji Polski stanowią aż 56 proc. wszystkich osób spłacających kredyty na mieszkanie we frankach" - wskazał prof. Rogowski. Jak dodał, 18 proc. osób spłacających taki debet mieszka w aglomeracji warszawskiej.

Źródło: BIK Portret frankowicza

Źródło: BIK Gdzie pozostają frankowicze?

100 lat Polsko. Historia spółdzielni mieszkaniowych w Polsce