Ceny gazu w PGNiG Rotacja Detaliczny podrożeją o prawie 6 procent  Pieniądze

Temat: Energetyka

  • ArcelorMittal wyłączy wielki kocioł w krakowskiej hucie. 4 scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasze państwo wstrzymała odbiór surowca

Od 10 sierpnia nabywcy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą o 5, 9 % więcej za gaz. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę spółki a mianowicie poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Jak wskazano w komunikacie, procesem wystąpienia o zmianę taryfy są rosnące ceny gazu, ropy i energii w rynkach światowych, a szczególnie rosnące ceny gazu, który kupuje na rynku giełdowym. Nowa taryfa, przewidująca rozwój ceny gazu o pięć, 9 procent będzie obowiązywać od 10 sierpnia do odwiedzenia 31 grudnia 2018 r..

Mniej niż w 2015 roku

Według PGNiG po wejściu w życie nowej taryfy, rachunki zbytnio gaz, na które nie licząc cen paliwa składają się opłaty dystrybucyjne i abonamentowe będą miesięcznie wyższe przeciętnie o 3, 6 %.

6 złotych za litr benzyny? Teheran wysyła niepokojące sygnały

Spółka podkreśliła jednocześnie, że na podwyżce średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostaną o 8 procent niższe niż na koniec 2015 roku. To rezultat obniżania cen gazu poprzez PGNiG na przestrzeni niedawnych 3 lat.

Według szacunków PGNiG w porównaniu do cen z ukończenia 2015 roku łączne zaoszczędzone pieniądze na typowych rachunkach zbytnio gaz w latach 2016-2018 wyniosą od 60 do odwiedzenia 860 zł, w związku od zastosowania gazu w konkretnym gospodarstwie.

Wzrost cen ropy

Jak wskazała spółka, dzięki ceny gazu, zarówno europejskie jak i krajowe, oddziałuje wzrost notowań ropy naftowej i narastające napięcia w handlu światowym wynikające wraz z podwyżek ceł importowych między USA, Chinami i Unią Europejską. Tylko w minionym półroczu ropa naftowa zdrożała o około 9, trzech procent, co jest spowodowane w szczególności gwałtownym spadkiem wydobycia tego surowca w Wenezueli i Libii, a także Nigerii i Angoli, a także sankcjami nałożonymi przez USA na Iran, które zaczną obowiązywać od 4 listopada br. i w praktyce mogą uniemożliwić zakup irańskiej ropy m. in. poprzez kraje Unii Europejskiej.

Ceny ropy naftowej mają wpływ na ceny produktów ropopochodnych, które z kolei są pomiędzy innymi elementem składowym formuły cenowej gazu ziemnego po obowiązującym kontrakcie jamalskim. W efekcie cena gazu ziemnego, kupowanego przez PGNiG w ramach tego kontraktu jest odzwierciedleniem zmiennego poziomu cen ropy naftowej.

Dywersyfikacja źródeł

PGNiG podkreśla więc, iż istotne jest nie wyłącznie odejście od indeksowania ceny gazu do produktów ropopochodnych, a także wykorzystywanie możliwości kupna gazu ziemnego po kosztach rynkowych.

Kluczowa gwoli bezpieczeństwa energetycznego Polski jest rozbudowa infrastruktury energetycznej, dzięki której między innymi przyciąga się dodatkowy atut tuż przy negocjacjach z dostawcami i realizacja strategicznych inwestycji, związanych z dywersyfikacją źródeł jak i również kierunków dostaw gazu ziemnego, takich jak Baltic Pipe oraz rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu - zaznaczyło PGNIG.

Bitcoin jest najwyżej w historii