Elżbieta Rafalska o zmianach w 500 plus i stracie dochodów  Pieniądze

Minister zastanawia się nad "doprecyzowaniem" programu 500 plus

Nie będzie zmiany kryterium dochodowego w programie 500 dodatkowo; wysokość świadczenia też nie ulegnie zmianie - podkreśliła minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Resort rozważa natomiast przedłożenie wspólnego terminu składania papierów o zasiłek rodzinny jak i również wsparcie z programu pięć stów plus oraz doprecyzowanie reguł dotyczących "utraty dochodów", poprzez co świadczenie jest przyznawane też na pierwsze milusiński.

Według wtorkowych zawiadomień medialnych Ministerstwo Rodziny, Robocie i Polityki Społecznej zastanawia się m. in. nad "doprecyzowaniem" przepisów dotyczących świadczeń 500 plus. Wiąże się to ze wzrostem cyfry decyzji o przyznaniu pięć stów plus ze względu w utratę dochodów.

Szefowa resortu rodziny i roboty zaznaczyła, że obecnie dzieją się w całej Naszym narodzie spotkania robocze z realizatorami świadczeń rodzinnych i wychowawczych.

Pieniążki z 500 plus drukowane rozsądnie. "Korekty nie będą wymagane"

Możliwe zmiany

- Na razie mówimy wyraźnie, że po pierwsze odrzucić będzie ani zmiany sprawdzian dochodowego (... ). Wielkość świadczenia też nie ulegnie zmianie - wskazała Rafalska w radiu Wnet.

Dodała, że resort frapuje się m. in. nad "doprecyzowaniem" przepisów dotyczących utraty dochodu oraz nad wprowadzaniem wspólnego terminu składania wniosków o zasiłek rodzinny i wsparcie z programu pięć stów plus. Powiedziała, że ministerstwu zależy także na polepszeniu obsługi świadczeniobiorców.

Rodzic, który np. stracił pracę może uwzględnić to we wniosku o 500 dodatkowo oraz zmniejszyć swój przychód. Taki zabieg umożliwiłby zdobycie świadczenia na pierwsze, lub jedyne dziecko. To świadczenie przysługuje, gdy dochód nie przekracza 800 zł dzięki osobę lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Jak dowiedział się dziennik "Fakt", w drugim półroczu 2016 roku wydano 39, 7 tys. woli o przyznaniu 500 oraz ze względu na stratę dochodów. Jak informuje gazeta, resort po przeglądzie systemu 500 plus będzie chciał zmienić przepisy w taki sposób, by "rodzice nie mogli już naciągać państwa".

Utratą dochodu nie zaakceptować będzie zmniejszenie pensji u tego samego pracodawcy.

Jak przyznała minister Rafalska w "Dzienniku Gazecie Prawnej”, resort będzie przyglądał się zjawisku utraty dochodów, ponieważ takich przypadków zgłasza się znacznie więcej niż zdarzało się to wcześniej.

Efekt 500 plus

Rafalska zwróciła uwagę, że wynik 500 plus jest nadzwyczajny, ponieważ - jak wskazała - w listopadzie i grudniu 2016 r. liczba urodzin wzrosła o w porządku. 5-6 tys., a przy skali całego roku a mianowicie jak podkreśliła - stało to ponad 16 tys. dzieci więcej.

- Takiego skoku dawno odrzucić było, ale też podkreślam, że mamy dobrą sytuację na rynku pracy jak i również to dla młodych jednostek, dla rodzin podejmujących decyzję nie pozostaje bez znaczenia - mówiła Rafalska.

Pod koniec ubiegłego tygodnia minister podała, że istniejący od 1 kwietnia 2016 r. program objął w celu końca stycznia 2017 r. 3, 82 mln pociechy, 2, 56 mln rodzin, a wydatki wyniosły ponad 19 mld zł.

"11 tysięcy dzieci więcej". Ministerstwo widzi efekty pięćset plus

Pieniądze zyskuje 55 proc. dzieci po Polsce - większość dzieci mieszkających w gminach wiejskich - 63 proc. jak i również 58 proc. w gminach miejsko-wiejskich i nieco w mniejszym stopniu, niż połowa - czterdziestu osiem proc. w miastach. Na wsi programem objętych wydaje się być 1, 37 mln dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 0, 96 mln, a po miastach 1, 49 mln.

Dzieci objęte programem

Najwięcej dzieci objętych systemem jest w woj. mazowieckim - 552, 5 tys., śląskim - 382, szóstej tys. i wielkopolskim - 378, 6 tys.

Świadczenie wychowawcze otrzymuje 388 tys. osób samotnie wychowujących dzieci - to krótko mówiąc wydatki 2, 8 mld zł od początku egzystowania programu. Środki trafiają także do 128, 8 tys. rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Rodzin wielodzietnych w systemie jest 360 tys., natomiast wydatki na nie przeznaczone to 5, 2 mld zł.

40 proc. wszystkich świadczeń trafia w pierwsze lub jedyne maluch z uwzględnieniem kryteriów zyskownych - to 1 mln 524 tys. dzieci.

40 proc. Polaków spróbuje za wszelką cenę pozostać na Wyspach Ze świata