Prawda o numerach CPN lub numerach prywatności kredytowej

17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Czy CPN naprawdę pomagają w złym kredycie?
 • Czym różnią się numery CPN od numerów ITIN i numerów ubezpieczenia społecznego?A co z uzyskaniem nowego numeru SSN?Jak prawidłowo odbudować swój kredytJak zacząćJeśli borykasz się ze słabymi wynikami kredytowymi, wiesz, że mogą one stanowić wiele wyzwań. Słaba ocena kredytowa może uniemożliwić uzyskanie zezwolenia na kartę kredytową lub kredyt samochodowy. Może to utrudnić wynajęcie mieszkania. Kiedy więc zobaczysz reklamę obiecującą pomoc w rozpoczęciu od nowa z nową historią kredytową poprzez uzyskanie CPN, może się wydawać, że jest to odpowiedź na twoje modlitwy. Ale czy tak jest?

  Numer CPN, czyli numer prywatności kredytowej, to dziewięciocyfrowy numer, który ma taki sam format jak numer ubezpieczenia społecznego (SSN). Może być również nazywany numerem profilu kredytowego lub numerem ochrony kredytowej. Firmy, które sprzedają CPN konsumentom, reklamują je jako sposób na ukrycie złej historii kredytowej lub bankructwa. Będą również twierdzić, że możesz użyć CPN zamiast numeru SSN, aby ubiegać się o kredyt z nową tożsamością kredytową.

  Czy to wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe? To dlatego, że tak jest. W rzeczywistości jest to nielegalne. Czytaj dalej, aby odkryć prawdę o CPN.

  Czy CPN naprawdę pomagają w złym kredycie?

  Firmy sprzedające CPN reklamują je jako zastępcze SSN, promując ideę, że CPN są legalne. Na przykład jedna witryna reklamująca CPN twierdzi, że liczby są „w pełni połączone z Social Security Administration. (Brzmi oficjalnie, prawda?)

  W rzeczywistości te firmy są oszustami. Mogą uzyskać numer SSN w wątpliwy sposób – często od dzieci, seniorów lub osadzonych.

  Jeśli będziesz uważać, zauważysz wiele znaków ostrzegawczych, że sprzedawcy CPN są zamieszani w coś podejrzanego. Chociaż SSN są wydawane bezpłatnie, firmy pobierają opłaty za CPN – czasami tysiące dolarów. Mogą poprosić Cię o podanie fałszywych informacji – takich jak inny adres, numer telefonu lub adres e-mail – podczas wypełniania wniosków kredytowych za pomocą CPN. Często będą udawać, że jest to sposób na ochronę twojej tożsamości – ale tak naprawdę kierują cię do stworzenia fałszywej tożsamości.

  Kiedy chcesz naprawić swój kredyt, łatwo zignorować te czerwone flagi. Jednak korzystanie z CPN może prowadzić do znacznie większych problemów niż słaba zdolność kredytowa. Bez względu na to, w jaki sposób uzyskano numer CPN, korzystanie z niego we wniosku kredytowym lub gdziekolwiek indziej może zostać uznane za kradzież tożsamości. Ponadto leżenie na wniosku o kredyt lub pożyczkę lub podawanie fałszywego numeru ubezpieczenia społecznego jest przestępstwem federalnym.

  Czym różnią się numery CPN od numerów ITIN i numerów ubezpieczenia społecznego?

  Internal Revenue Service (IRS) używa numerów identyfikacyjnych podatników w administrowaniu przepisami podatkowymi. Numery SSN i ​​indywidualne numery identyfikacji podatkowej (ITIN) to dwa rodzaje numerów identyfikacyjnych podatników. Numery SSN są wydawane przez Social Security Administration; są tym, czego używa większość ludzi przy rozliczaniu podatków.

  Numery ITIN są wydawane przez IRS w szczególnych okolicznościach dla niektórych cudzoziemców niebędących rezydentami i rezydentów, ich małżonków i osób na utrzymaniu, które nie mogą otrzymać numeru SSN. Numer ITIN ma format podobny do numeru SSN i ​​składa się z dziewięciu cyfr i myślników; różnica polega na tym, że wszystkie numery ITIN zaczynają się od cyfry dziewięć.

  Numery CPN to dziewięciocyfrowe numery, które przypominają numery SSN i ​​ITIN.

  A co z uzyskaniem nowego numeru SSN?

  Kiedy słaby kredyt kosztuje pieniądze lub możliwości, naturalne jest, że chcesz zacząć wszystko od nowa. Jednak uzyskanie nowego numeru ubezpieczenia społecznego nie jest rozwiązaniem. IRS może wydać nowy numer ubezpieczenia społecznego tylko wtedy, gdy:

  • Kolejne numery SSN przydzielane członkom tej samej rodziny powodują problemy.
  • Więcej niż jedna osoba jest przypisana lub używa tego samego numeru PESEL.Ofiara kradzieży tożsamości ma ciągłe problemy w wyniku korzystania z oryginalnego numeru PESEL.Ktoś jest nękany, maltretowany lub jego życie jest zagrożone.Masz zastrzeżenia religijne lub kulturowe do numerów lub cyfr w oryginalnym numerze ubezpieczenia społecznego.Nawet w tych ekstremalnych sytuacjach uzyskanie nowego numeru SSN nie jest łatwe. Będziesz musiał udowodnić, że istnieje dobry powód do zmiany, dostarczając całą dokumentację, o którą prosi Administracja Ubezpieczeń Społecznych i prosząc innych (np. Policję, kościół lub świątynię) o poparcie twojego wniosku.

   Co więcej, uzyskanie nowego numeru PESEL nie oznacza, że ​​możesz zostawić stary. Aby upewnić się, że otrzymujesz kredyt na wszystkie swoje zarobki i otrzymujesz odpowiednią kwotę świadczeń z Ubezpieczeń Społecznych po przejściu na emeryturę, Social Security Administration porówna Twój nowy numer ubezpieczenia społecznego z oryginalnym numerem SSN. Bez względu na to, co robisz, Ty i Twój oryginalny numer ubezpieczenia społecznego jesteście trwale połączeni.

   Jak prawidłowo odbudować swój kredyt

   Kupując CPN, nie możesz od razu wymazać złego kredytu. Lepsze podejście: weź pieniądze, które wydałbyś na oszustwo CPN i przeznacz je na odbudowę swojej historii kredytowej we właściwy sposób. Oto jak:

   • Płać rachunki na czas. Terminowe płatności są największym czynnikiem wpływającym na Twoją zdolność kredytową. Nawet jeśli możesz dokonać tylko minimalnych płatności, płatność na czas pomoże. Aby uniknąć przeoczenia terminów, ustaw przypomnienia dla siebie lub skonfiguruj płatności automatyczne na swoich kontach. Jeśli wszystkie Twoje rachunki są wymagalne mniej więcej w tym samym czasie i trudno jest pokryć je wszystkie naraz, skontaktuj się z wierzycielem i zapytaj, czy możesz zmienić termin płatności. Czy jesteś dobry w terminowym płaceniu rachunków za media, telewizję kablową lub telefon komórkowy? Rozważ rejestrację w Experian Boost , która umożliwia dodanie tych kont do pliku kredytowego, abyś mógł czerpać korzyści z pozytywnych osiągnięć.
   • Zmniejsz współczynnik wykorzystania kredytu. Ten współczynnik pokazuje, ile z dostępnego kredytu używasz i ustępuje tylko historii płatności w obliczeniach zdolności kredytowej. Aby utrzymać swoje wyniki kredytowe w dobrej kondycji, nie powinieneś wykorzystywać więcej niż 30% dostępnego kredytu, ale aby uzyskać najlepsze wyniki, pomyśl o pojedynczych cyfrach. Dowiedz się więcej o tym, jak obliczany jest współczynnik wykorzystania kredytu i jak go poprawić. Opóźnienie ubiegania się o kredyt. Kiedy ubiegasz się o pożyczkę, kartę kredytową lub inny rodzaj kredytu odnawialnego, pożyczkodawca zwróci się do jednego lub kilku biur kredytowych o Twoje dane kredytowe, co spowoduje trudne zapytanie dotyczące Twojego raportu kredytowego. Trudne zapytania powodują spadek zdolności kredytowej. Chociaż spadek zwykle trwa tylko kilka miesięcy, ubieganie się o kilka kart kredytowych lub pożyczek w tym samym czasie może sugerować modelom oceny kredytowej, takim jak FICO, że masz kłopoty finansowe, co może zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej. Nie zamykaj starych rachunków kredytowych. Jeśli karty kredytowe wypalą ci dziurę w kieszeni, zamknięcie konta po spłacie może wydawać się sprytnym sposobem na pozbycie się pokusy. Ale to również zmniejsza całkowity dostępny kredyt, zwykle zwiększając wskaźnik wykorzystania kredytu. Utrzymywanie otwartych starszych kont pokazuje również, że masz kredyt przez długi czas, co pomaga w uzyskaniu zdolności kredytowej. Nawet jeśli nie planujesz ich używać, rozważ pozostawienie otwartych starszych kont kredytowych. Spróbuj użyć Experian Boost. Experian Boost pomaga uzyskać kredyt na terminowe płatności za media i usługi telekomunikacyjne, dodając pozytywne informacje dotyczące płatności do raportu kredytowego. W wielu przypadkach skutkuje to podwyższeniem wyniku FICO ® Score ☉.Jak zacząć

    Możesz rozpocząć odbudowę swojego kredytu, otrzymując bezpłatny raport kredytowy od Experian. Informuje, które czynniki najbardziej wpływają na Twoje wyniki, więc możesz najpierw zacząć poprawiać te obszary. Postępując zgodnie z powyższymi krokami i zachowując cierpliwość, stopniowo poprawisz swoją zdolność kredytową. Tak, wymaga to czasu i wysiłku, ale pozytywne rezultaty będą tego warte.