Ile kosztują studia za granicą?

Ile kosztuje nauka za granicą, jaką uczelnię jak i również kierunek studiów wybrać?

Spółki Skarbu Państwa powinny zatrudniać Polaków, jacy ukończyli studnia na obcych uczelniach – stwierdził ostatnio Mateusz Morawiecki, szef resortu rozwoju, zapowiadając równocześnie, iż rząd będzie zachęcał rodzimych studentów do powrotu morzem Wisłę.

Ale z brakiem względu na to, bądź ludzie młodzi mają apetyt dzięki posadę w kontrolowanej poprzez państwo firmie, czy po prostu stawiają na masywne wykształcenie, edukacja za granicą to bez wątpienia ranga, który zwiększa ich okazje na konkurencyjnym rynku robocie. Trzeba jednak zbyt niego słono zapłacić.

Ile kosztują studia zbyt granicą?

Statystyki Organizacji Kooperacyj Gospodarczej i Rozwoju pokazują, że ludzie z wykształceniem wyższym coś znacznie więcej aniżeli tylko szybciej mieszczą pracę, ale też polegać mogą na znacznie lepsze zarobki. Z pozostałej jednak strony pęd za edukacją wyższą z minionych lat znacznie podniósł poprzeczkę dzisiejszemu młodemu pokoleniu. Konkurencja na rynku pracy znacząco się zaostrzyła, a tytuł „mgr” przed nazwiskiem przestał być synonimem sukcesu.

Dlatego coraz więcej młodzieży ludzi decyduje się dzięki naukę za granicą, licząc, że prestiż tamtejszych akademii zwiększy ich szansę w rynku pracy. Ale chociaż łatwo jest wyjechać na studia do Londynu bądź Berlina, to już znacznie trudniej na tych studiach się utrzymać. Przedsiębiorstwo Aegon przeanalizowała koszty studiowania za granicą. Oto najważniejsze wnioski:

Foto: Opracowanie: Mateusz Olszewski / Aegon

Studia we Francji i Niemczech

Z raportu Aegona wynika, iż szkolnictwo wyższe we Francji dzieli się na uniwersytety (w tym techniczne) a także szkoły wyższe, tzw. Grandes Ecoles. Roczne czesne wydaje się być finansowane przez państwo, zaś jedynym kosztem, jaki musi ponieść nowo przyjęty żak, jest opłata wpisowego.

Paryż to jednak najdroższe miasto akademickie we Francji. Szacunkowe miesięczne koszty życia wynoszą tu od 3, 5 do 5 tys. zł. Nieco niższych należności można się spodziewać po Lyonie i Marsylii, przede wszystkim ze względu na mniejsze koszty zakwaterowania.

W Niemczech natomiast typy szkół wyższych obejmują uniwersytety (również techniczne) oraz zawodowe uczelni wyższe (Fachhochschulen). System podzielony jest na studia licencjackie (3–4 lata), studia magisterskie (1–2 lata) i studia doktoranckie (2–5 lat).

Podobnie jak we Francji, w Niemczech większość atelier finansuje państwo. Za pomocą temu to jeden spośród tańszych krajów europejskich na rzecz studentów. Jedynym kosztem, który muszą oni ponieść, jest tzw. opłata semestralna (Semesterbeitrag), przeznaczona na pokrycie nakładów pieniężnych administracyjnych. Wysokie koszty czesnego czekają raczej na akademiach prywatnych.

Koszty istnienia w Niemczech nie odbiegają od tych, jakie istnieją w Warszawie i mieszczą się w granicach 2, 8–4 tys. zł miesięcznie.

Studia w Stanach Zjednoczonych

Jak podają eksperci Aegona, w USA jest kilka wariantów szkół wyższych: community college, college, uniwersytety, szkoły fachowe oraz instytuty technologiczne. System szkolnictwa wyższego podzielony wydaje się być na:

 • Undergraduate – w porównaniu do preferencji możemy wybrać tzw. community akademia (2 lata), będący działaniem pomiędzy szkołą pomaturalną an uczelnią wyższą i zapewniający dyplom Associate of Arts (nauki humanistyczne) lub Associate of Science (nauki ścisłe), albo 4-letnie studia licencjackie, gwarantujące tytuł Bachelor of Arts lub Bachelor of Science.
 • Graduate – studia magisterskie, trwające dwóch lata, zakończone uzyskaniem stopnia Master of Arts, Master of Science lub Master of Business.
 • Postgraduate – studia doktoranckie, trwają 3–7 lat w relacji od uczelni i dyscypliny, umożliwiają uzyskanie stopnia Doctor of Philosophy lub Doctor of Education.

Amerykańskie uniwersytety bardzo wysoko plasują się w rankingach szkół wyższych, co sprawia, że koszty studiowania w NA JUKATAN należą do najwyższych na świecie. Wybierając uczelnię przy USA, trzeba się polegać z wydatkami "na życie" rzędu 911 tys. złotych miesięcznie.

Studia w Wielkiej Brytanii

Szkoły w Gb dzielą się na uniwersytety, kolegia uniwersyteckie oraz lepsze szkoły zawodowe, a system szkolnictwa przypomina nasz rodzimy:

 • Undegraduate, czyli studia licencjackie (3–4 lata), gwarantują tytuł Bachelor of Arts (dla absolwentów kierunków humanistycznych i artystycznych), Bachelor of Science (dla absolwentów kierunków ścisłych), Bachelor of Education (dla absolwentów szkół pedagogicznych) lub Bachelor of Engineering (dla absolwentów uniwersytecie technicznych);
 • Postgraduate, innymi słowy studia magisterskie (1–2 lata), kończą się uzyskaniem kategorii Master of Arts (dla absolwentów kierunków humanistycznych) bądź Master of Science (dla absolwentów kierunków ścisłych);
 • Studia doktoranckie (3 lata) umożliwiają uzyskanie tytułu Doctor of Philosophy.

Jak wyliczyli eksperci Aegona, koszty studiowania w Wielkiej Brytanii należą do najwyższych w Europie. Szkolnictwo lepsze jest całkowicie odpłatne. Po regulacjach wprowadzonych w 2012 roku wysokość czesnego na każdej uczelni wydaje się jednakowa i wynosi 9000 funtów, co w przeliczeniu daje kwotę prawie 52 tys. zł rocznie.

Do najdroższych ośrodków akademickich w Anglii przylegają Oxford i Londyn. Nieco taniej studiować można w Edynburgu, Bristolu bądź Glasgow.

Tagi: szkoła główna uniwersytety praca wydatki Infografika Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Bitcoin jest najwyżej w historii