Gaz-System wstrzymał odbiór rosyjskiego gazu z Gazociągu Jamalskiego  Surowce

Temat: Gaz

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Dyrektywa gazowa do poprawy. "Żaden nowy gazociąg nie stanie się funkcjonował w próżni"
  • Jubileuszowa dostawa gazu do Świnoujścia. "Tyle, ile zużywamy średnio w jeden dzień zimą"
  • Trzecia umowa na dostawy gazu z USA. "Strategiczny element naszej współpracy"
  • PGNiG na zakupach. "Poważna transakcja dotycząca potężnego złoża"

W związku z gwałtownym pogorszeniem się jakości gazu tłoczonego na kierunku Rosja-Niemcy zatrzymano odbiór z gazociągu Jamał-Europa - poinformowała w środę największa polska spółka gazowa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W reakcji Gazprom potwierdził, że pojawił się "krótkotrwały problem" fachowy związany z jakością materiału.

Jednocześnie, rosyjski koncern zadeklarował podjęcie środków na rzecz tego, by problemy spośród jakością gazu w rurociągu Jamał-Europa nie wywierały oddziaływania na realizowanie zamówień odbiorców europejskich.

Wstrzymanie odbioru

Rosyjski gaz nie dopełnia parametrów jakościowych określonych po Instrukcji Ruchu i Korzystania z Systemu Przesyłowego. W relacji z tym Gaz-System, lokalny operator gazociągów, wstrzymał odbiór "w punkcie PWP od 21 czerwca 2017 roku od godziny 6: 00".

Zapewniono w komunikacie, że dostawy do nabywców gazu w naszym państwie nie są obecnie zagrożone. W celu ich zagwarantowania PGNiG ograniczyło gromadzenie zapasów dzięki okres zimowy 2017-2018 jak i również rozpoczęło wytłaczania zgromadzonych do tej pory własnych zapasów podziemnych, między innymi z magazynu przy Mogilnie.

"Jednocześnie PGNiG podjął decyzję o częściowym ograniczeniu zatłaczania zapasów gazu do innych magazynów. Bilans zaopatrzenia kraju w gaz ziemny zostanie także uzupełniony z dostaw z Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Najbliższy statek z dostawą spot wpłynie do Terminalu w dniu 4 lipca 2017 roku" - napisano.

Chcą porozumienia w sprawie Nord Stream 2. "Jest kolizja pomiędzy rosyjskim jak i również europejskim prawem"

Nie pierwszy raz

Zaistniała sprawa uniemożliwia import gazu do Polski gazociągiem jamalskim także ze wschodu - Rosji, jak i za pomocą rewersu wirtualnego. "Wynika wówczas z faktu, że rewersowe dostawy gazu do Polski w Mallnow na granicy polsko-niemieckiej zostały wstrzymane przez operatorów polskiego i niemieckiego" - czytamy w komunikacie.

"Kolejny raz mamy do czynienia z sytuacją, przy której nastąpiło zakłócenie ciągłości dostaw bez wcześniejszego uprzedzenia ze strony dostawcy, tj. Gazpromu. Nie istnieje na wypadku jednak podstaw do twierdzenia, że przyczyny zaistniałej kwestii są inne niż awaria techniczna. Nie wiemy jednak jak długo potrwa ta sytuacja. Czekamy na kompletne wyjaśnienie sytuacji przez witrynę rosyjską. Pozostajemy w trwałym kontakcie z operatorami systemów przesyłowych w Polsce jak i również na Białorusi" - podał PGNiG.

Odpowiedź Gazpromu

W oświadczeniu opublikowanym po środę wieczorem, Gazprom zadeklarował podjęcie środków na kwestia tego, by problemy wraz z jakością gazu w rurociągu Jamał-Europa nie wywierały oddziaływania na realizowanie zamówień klientów europejskich.

"20 czerwca wieczorem pojawił się krótkotrwały problem techniczny związany spośród jakością gazu dostarczanego do systemu Jamał-Europa. Specjaliści właściwych spółek grupy Gazprom traktują wszelkie niezbędne środki w rzecz jak najszybszego zadania tej kwestii i dostawy gazu stosownej jakości. Specjaliści naszej spółki podjęli wszystkie środki na rzecz tego, by sytuacja ta nie wywierała wpływu na realizowanie poprzez Gazprom Eksport zamówień kontrahentów europejskich i na niezawodność zaopatrywania Europy w gaz" - głosi oświadczenie rosyjskiej spółki.

Barclays Capital: deflacja w eurostrefie może być długa jak i również szkodliwa Ze świata