Temat: Ropa naftowa

  • "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw przy Nowym Jorku rosną na temat niemal 1, 5 proc. przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w USA. Na rynkach jest dużo ropy, lecz przedstawiciele Algierii są przekonani, że OPEC ustali świeże kwoty dostaw surowca w trakcie najbliższego posiedzenia - przekazują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate po dostawach na grudzień w giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44, 68 dolarów, po zwyżce o 61 centów, czyli 1, czterech proc.

Brent przy dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 56 centów, innymi słowy 1, 2 proc., do odwiedzenia 46, 14 dolarów zbyt baryłkę.

Notowania ropy WTI od początku listopada 2016 roku

Ostatnia aktualizacja:

Notowania ropy Brent od początku listopada 2016 roku

Ostatnia uaktualnienie:

Decyzja FBI

Na rynkach poprawa sentymentu, bo Hilary Clinton została oczyszczona przez FBI.

Dyrektor FBI James Comey poinformował w niedzielę, że przegląd nowych maili nie zmienił wniosku, gdzie agencja trafiła w lipcu: że nie zaakceptować ma podstaw do wybudowania Hillary Clinton zarzutów karnych ws. korzystania przez tą kobietą z prywatnego serwera pocztowego.

- Na rynkach będzie wiele zmian jak i również wahań w związku z wyborami prezydenckimi w AMERYCE, ale oczyszczenie Clinton przez FBI podwyższa jej okazje - mówi Ric Spooner, główny analityk rynku po CMC Markets w Sydney.

- Inwestorzy pozostaną też śledzić doniesienia spośród OPEC - dodaje.

Porozumienie OPEC

Nagły zwrot na rynkach. Po oświadczeniu FBI

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze 28 września na obniżenie powszedniego limitu wydobycia surowca do 32, 5 mln baryłek.

Kraje OPEC według raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie po sprawie ograniczenia wydobycia materiału. Dzienny limit wydobycia dzierży zostać ograniczony do 32, 5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Zakładano, iż końcowe porozumienie w sytuacji cięcia dostaw ropy może zostać podpisane podczas listopadowego spotkanian OPEC.

Tymczasem minister energii Algierii ocenił, że OPEC ustali kwoty dostaw ropy podczas zbliżającego się posiedzenia kartelu przy tym kraju. Dodał, iż nie będzie powrotu do ustaleń OPEC z września dotyczącego ograniczeń produkcji.

Trzęsienie ziemi

Na rynku znalazły się informacje o trzęsieniu gleby w Oklahomie. Trzęsienie przyszło w niedzielę ok. godz. 20 czasu lokalnego (godz. 2 rano czasu polskiego).

Według USGS, epicentrum trzęsienia znajdowało się niedaleko miasta Cushing, położonego na północny wschód od Oklahoma City, stolicy stanu. Wówczas zmusiło niektórych operatorów naftociągów do wstrzymania pracy z powodu konieczności zachowania bezpieczeństwa.

Cushing jest punktem składowania i przesyłania ropy naftowej w USA.

Podczas poprzedniej sesji ropa w NYMEX w Nowym Jorku staniała o 59 centów do 44, 07 dolarów za baryłkę. W przeszłym tygodniu cena ropy po USA spadła o dziewięć, 5 procent, najmocniej od czasu tygodnia zakończonego 15 stycznia.