Urządzenia oszczędzające energię lub banki kondensatorów – czy naprawdę oszczędzają energię elektryczną?

17 lutego 2021

Kilkakrotnie spotykamy urządzenia, które są sprzedawane i oznakowane jako oszczędzające energię i twierdzą, że zmniejszają znaczne kwoty rachunków za energię elektryczną. Na tym etapie przychodzą nam do głowy pytania: czy to naprawdę oszczędza energię elektryczną? Czy to legalne? Czy może działać w moim domu, biurze lub fabryce? Odpowiedzi na te pytania są bardzo proste: czy oszczędza energię elektryczną? Tak, ale tylko w określonych przypadkach. Czy to legalne? Absolutnie. Czy może działać w moim domu, biurze lub fabryce? Ponownie tylko w niektórych przypadkach.

Więc co to jest urządzenie oszczędzające energię?

Jak omówiliśmy w poprzednim poście dotyczącym współczynnika mocy, istnieją 2 rodzaje obciążeń elektrycznych: rezystancyjne (np. Oświetlenie, podgrzewacze wody, wężownice itp.) I indukcyjne (np. Wentylatory sufitowe, pompy, klimatyzatory i lodówki). W przypadku obciążenia rezystancyjnego energia (lub energia elektryczna) dostarczana przez zakład jest w większości taka sama, jak energia elektryczna zużywana przez urządzenie. Ale w przypadku obciążeń indukcyjnych część energii jest zużywana do wytworzenia pola magnetycznego, które nie jest użyteczne. A wzór na to samo to:

kVAh (energia dostarczona przez dostawcę) x PF (współczynnik mocy) = kWh (energia zużyta przez urządzenie)

Urządzenieoszczędzające energiępoprawia współczynnik mocy, co skutkuje mniejszą wartością kVAh (energia dostarczana z sieci) na kWh (energia zużywana przez urządzenie). Czyni to poprzez zmniejszenie prądu elektrycznego pobieranego z sieci.

Co to są banki kondensatorów?

Urządzenia oszczędzające energię to nic innego jak banki kondensatorów. Baterie kondensatorów zapewniają obciążenie pojemnościowe, które jest przeciwieństwem obciążenia indukcyjnego. Ustawione równolegle z obciążeniem indukcyjnym (takim jak wentylatory sufitowe, pompy, AC itp.) Poprawiają współczynnik mocy, pobierając mniej energii (z sieci) dla tego samego urządzenia (lub takiej samej ilości pracy). Obciążenie pojemnościowe równoległe z obciążeniem indukcyjnym sprawia, że ​​system jest rezystancyjny.

Gdzie te urządzenia pomagają?

Urządzenia te sprawdzają się w następujących sytuacjach:

  1. Gdy w systemie występuje duże obciążenie indukcyjne (dużo pomp, klimatyzacja, chłodzenie i wentylatory) oraz rachunki za media w kVAh.
  2. Kiedy okablowanie nie jest dobre i dużo energii elektrycznej jest tracone w postaci ciepła przez okablowanie. Niższy prąd ze względu na oszczędzanie energii może pomóc zmniejszyć straty ciepła przez okablowanie.

Czy może pomóc w Twoim domu?

Typowe rozliczenia mieszkaniowe (nawet dla towarzystw mieszkaniowych) są naliczane w kWh (energia zużywana przez urządzenia), a zatem nie ma widocznych korzyści z korekty współczynnika mocy. O ile okablowanie w twoim domu nie jest zbyt złe, nie zaobserwujesz dużych oszczędności, używając urządzenia oszczędzającego energię. Oszczędzanie energii może zmniejszyć straty ciepła w okablowaniu, ale nie będzie to na tyle istotne, aby uzasadnić inwestycję.

Czy może pomóc w Twoim biurze lub fabryce?

W niektórych sektorach komercyjnych i większości przemysłowych rozliczenia są realizowane na dwa sposoby:

  1. Zakontraktowane obciążenie podano w kVA (lub rozliczenie na podstawie zapotrzebowania).
  2. Rozliczenie następuje w jednostkach kVAh.
  3. Istnieją kary / rabaty związane ze współczynnikiem mocy.

Jeśli rozliczenie jest w kVAh, to przy użyciu urządzeń oszczędzających energię zużycie kVAh jest mniejsze, a liczba jednostek, które pojawiają się na rachunku za energię elektryczną, będzie mniejsza.

Jeśli rozliczenie jest w kVA (lub rozliczeniu na podstawie zapotrzebowania), zmniejszysz maksymalne zapotrzebowanie, umieszczając urządzenia oszczędzające energię, a tym samym zaoszczędzisz na kosztach stałych.

Jeśli występują kary za współczynnik mocy, oszczędzasz, poprawiając współczynnik mocy w swoim obiekcie i faktycznie możesz zyskać dzięki lepszym rabatom na współczynnik mocy.

W przypadku, gdy żaden z powyższych 3 warunków nie ma zastosowania w Twoim przypadku, a wtedy nie zaoszczędzisz dużo, używając urządzenia oszczędzającego energię.