Temat: USA

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą wprowadzić opłaty zbytnio wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Lot trwa około 11, 5 godziny. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie
  • Krytyk Banku Światowego nowym szefem tej instytucji

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się przeceną akcji i spadkami głównych indeksów. Całość za sprawą decyzji władz USA, które wprowadziły cła na stal i zdrewna z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku. Zaostrzyło wówczas obawy o wojnę handlową i jej konsekwencje dla globalnej gospodarki.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1, 02 procent do 24. 415, 84 pkt. S&P pięćset stracił 0, 69 procent i wyniósł 2. 705, 27 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował 0, 27 % do 7. 442, 12 pkt.

Czerwień przeważała także na azjatyckich parkietach.

W Japonii rejestr Nikkei 225 zamknął u dołu kreską o 0, czternaście procent. W Chinach wskaźnik SCI w dół na temat 1, 07 procent. Po Hongkongu indeks Hang Seng około godziny 9: dziesięciu zwyżkował o 0, 18 procent. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI był na plusie o 0, 71 procent. W Indiach Sensex spadał zaś o 0, 05 procent.

Tymczasem indeks giełdowy 20 największych korporacji akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych na otwarciu wyniósł 2158, 00 pkt., co oznaczało rozwój o 0, 04 %.

Odpowiedź Unii Europejskiej

"To zły dzień dla światowego handlu". USA podjęły decyzję w sprawie ceł

- To zły dzień gwoli światowego handlu - ocenił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, komentując wprowadzone po czwartek przez USA cła na stal i imitacji drewna. Zapowiedział, że UE w odpowiedzi nałoży cła w szereg towarów importowanych z USA.

Sekretarz handlu NA JUKATAN Wilbur Ross oświadczył w czwartek, że jego państwo nakłada 25-proc. cła dzięki stal i 10-proc. cła na aluminium z Unii europejskiej Europejskiej, Kanady i Meksyku. Taryfy obowiązują od północy w piątek czasu przy USA, czyli godziny 6 rano w Polsce.

Juncker w oświadczeniu ocenił po tej decyzji, że wprowadzenie ceł jest bezzasadne i niezgodne z regułami Światowej Organizacji Handlu (WTO). - Jest to po prostu protekcjonizm - dodał. Oznajmił, że USA nie pozostawiają Wspólnocie innego doboru, niż "rozstrzygnięcie sporu przy ramach WTO i nałożenie dodatkowych ceł na układ towarów przywożonych z USA". - Będziemy bronić interesów Unii, w pełnej kompatybilności z międzynarodowym prawem komercyjnym - podkreślił.

Szef KE zaznaczył, że UE cały czas współpracuje wraz z USA, aby wspólnie rozwikłać problem nadwyżki zdolności przemysłowych w sektorze stalowym na ziemi. Podkreślił jednak, że UE nie jest źródłem owego problemu i także odczuwa skutki tej nadwyżki.