Eurazjatycka Unia Gospodarcza «powinna rozpocząć działać 1 stycznia 2015 r. »  Informacje

Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto tworzenie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują oryginalne narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć bądź zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą naprawy. Putin ma nową ofertę dla kobiet

Rosja, Białoruś i Kazachstan zamierzają w maju 2014 r. podpisać umowę o wykonaniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej – oświadczył w Mińsku prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

- Uzgodniliśmy, że decydujemy się podpisać porozumienie o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, która to powinna zacząć działać 1 stycznia 2015 r. Do tego w maju przyszłego r. powinniśmy mieć projekt dokumentu i go podpisać, aby zdążyć w ciągu pół roku ratyfikować go przy swoich parlamentach – oznajmił Nazarbajew po posiedzeniu kierowniczego organu Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej.

Łukaszenka: My nie zaakceptować zamierzamy biec do NATO ani nawet do UE

Dodał, że na czwartkowym spotkaniu doszło do stosownych rozmów na temat wypełniania obowiązujących już umów i likwidacji istniejących ograniczeń w Unii Celnej.

Wcześniej w czwartek Nazarbajew wskazywał na bariery w przepływie towarów wewnątrz Unii Celnej wskazał. - Utrzymują się trudności w dostępie kazachskiej produkcji na rynki współpracowników, stosowane są pozataryfowe przeszkody techniczne, zawyżane wymogi sanitarne i fitosanitarne, warunki certyfikacji i licencji. (... ) Czasem stawiane są z góry nierealne warunki, spośród wykorzystaniem norm, których nie ma w sanitarnych certyfikatach naszych krajów. Zauważamy spadek dostaw białoruskiej produkcji i artykułów na rynek Rosji, tak samo jak naszego mięsa - zaznaczył.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział jednak po rozmowach, że uzgodniono, iż bariery na drodze w celu wolnego handlu towarami, posługami, kapitałem, technologią i krzepą roboczą na terenie Unii europejskiej Celnej zostaną usunięte.

W zamyśle Kremla Eurazjatycka Unia Gospodarcza będzie wzorowana na Unii Europejskiej.

Audyt wydatków UE za 2015. Wydano miliardy euro