Choroby nowotworowe: gospodarka traci miliardy, ale na profilaktykę Nasze państwo wydaje niewiele  Informacje

Temat: Ministerstwo Zdrowia

  • Dodatkowy miliard na służbę zdrowia. Rozstrzygnięcie Sejmu
  • System e-Zdrowie ruszy z poślizgiem? Umowa wraz z wykonawcą zerwana, a konkurencja żąda 90 mln zł
  • Nowoczesne leczenie w rękach dyrektora NFZ. NIK wykryła nieprawidłowości
  • Nie pracujesz na etacie? Sprawdź, czy musisz się dobrowolnie ubezpieczyć
  • Pakiet onkologiczny mnoży pytania. Będą dodatkowe zadania, jednak czy także pieniądze?

Co najmniej dziesięciu mld złotych traci nasze państwo gospodarka z powodu nowotworów - wyliczył portal. pl. We wtorek obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Możesz oszacować onkologa. Ruszył specjalny serwis

Jak ocenia Polskie Obecność Onkologiczne (PTO), w Polsce nowotwory stanowią pierwszą przyczynę przedwczesnych zgonów osób zanim 65. rokiem życia. Wraz z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2011 roku chorobę nowotworową wykryto w Polsce u 144 tys. osób. Liczba zgonów z tego powodu wyniosła 92 tys., z których 29, 2 tys. po wieku produkcyjnym.

Jak informowało w liście do premiera i ministra zdrowia Polskie Towarzystwo Onkologiczne, utrata roku kalendarzowego życia w przypadku śmierci osoby w wieku produkcyjnym oznacza stratę 350 000 zł. Innymi słowy, że po sumie gospodarka traci w porządku. 10, 2 mld zł.

Wydatki z publicznej kasy

To jednak nie zaakceptować jedyne koszty związane wraz z rakiem. W ramach długofalowej strategii wykrywania i leczenia nowotworów budżet państwa emituje rocznie 250 mln zł. To stała kwota zapisana w ustawie o Narodowym programie zwalczania chorób rakowatych z 2005 roku.

WHO: Nadciąga "tsunami" zachorowań na nowotwory

Z kolei nakłady na zaświadczania onkologiczne rosną nieprzerwanie od momentu 2007 roku, kiedy to wynosiły 1, 97 mld zł. W 2009 r. było to już dwa, 8 mld zł. Tylko wydatki NFZ na chemioterapię zaplanowane w 2013 wyniosły 1, 49 mln zł.

Dochodzą do tego wydatki na kampanie walki z rakiem ponoszone np. przez organizacje pozarządowe.

Jednak mimo rosnących wydatków wydatki na leczenie nowotworów na osobę w Polsce wciąż oscylują w Naszym kraju około 1/3 średniej unijnej i są znacznie znacznie niższe niż np. w Czechach czy na Słowacji.

Zarobić na lekach

Warto także przyjrzeć się wydatkom na leki. Rynek medykamentów to bowiem ogromny interes. Jak podliczył IMS Health, w 2012 roku wydano na nie 965 mld dolarów. W tym roku kalendarzowego ta wartość ma przekroczyć bilion. 15 proc. z niej stanowią wydatki dzięki leki do chemioterapii.

Z danych zbieranych za pośrednictwem Światową Organizację Zdrowia (WHO) w ramach programu na temat nazwie Globocan wynika, iż w 2012 roku w świecie zdiagnozowano 14, 1 mln nowych zachorowań na nowotwory złośliwe, a jedenastu, 2 mln osób zmarło z ich powodu. Zgodnie z prognozami WHO liczba świeżych zachorowań na raka stanie się w najbliższym czasie bardzo szybko rosła. Statystyki wskazują, że znajdują się ów kredyty w czołówce przyczyn zgonów ludzi na świecie, natomiast niedługo staną się nadrzędnym zabójcą ludzi.

BGK będzie mógł dać gwarancje na spłatę kredytu do oporu przyszłego roku Informacje