Co na rosyjskiej czarnej listowie? Wszystkie produkty rolne spośród USA, owoce i warzywa z UE  Informacje

Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku w Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, jednak będą poprawki. Putin posiada nową ofertę dla kobiet

Wśród towarów, które zostaną objęte zakazem importu przez Rosję znajdą się wszystkie amerykańskie produkty rolne oraz wszystkie pochodzące spośród Unii Europejskiej owoce jak i również warzywa - podała filia RIA Novosti. Kolejne miejsca mają być znane przy ciągu najbliższych dni. Służby prasowe Kremla podają, iż zakaz nie obejmie przewinienie i żywności dla niemowląt.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał w środę dekret, który zakazuje lub ogranicza wwóz do Rosji "niektórych produktów rolnych, surowców i artykułów spożywczych" z krajów, które wprowadziły sankcje przeciwko FR lub przyłączyły się do tych propozycji. Obostrzenia mają obowiązywać rok. Ostateczną listę zakazanych towarów ma przygotować rząd.

Na razie wiadomo, że znaleźć się na tej dziewczyny mają wszystkie amerykańskie towary rolne oraz wszystkie pochodzące z Unii Europejskiej owoce i warzywa. Poinformowali o tym agencję RIA Novosti pełnomocnicy Rossielchoznadzoru, czyli rosyjskiej służby weterynaryjnej.

Wystrzał wartości złota, nasza waluta roni. Rynki obawiają się wojny

Bez wina

Wiadomo też, że na ewidencji produktów, które będą objęte zakazem nie znajdą się wino i żywność na rzecz niemowląt - o tym poinformowali przedstawiciele służb drukowanych Kremla.

Rosyjskie media nieoficjalnie podawały wcześniej, iż na liście zakazanych towarów mogą znaleźć się też m. in.: greckie oliwki, australijska wołowina, niemieckie piwa, francuskie wina, holenderskie sery oraz amerykańska whiskey.

Silne więzi

Rosja jest mocno uzależniona od importowanej żywności, głównie z Zachodu, zwłaszcza w największych metropoliach, jak Moskwa i Petersburg. Kraje UE są najbardziej ważnym partnerem handlowym Rosji, a towary z UE wynoszą 41 proc. całego importu. Według Reutersa Rosja po zeszłym roku importowała spośród państw UE i NA JUKATAN towary żywnościowe o zalety 43 mld dolarów.

Moskwa liczy, że obszar europejskiej żywności zajmą przedmioty z Chin, Turcji, Brazylii i innych krajów, które nie nałożyły sankcji dzięki Rosję. Swoją pomoc zaoferował już np. Brazylia, która to chce eksportować do Rosji mięso drobiowe.

Budżet na 2018 rok. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć