Debata nad budżetem w Sejmie. Minister finansów: zabrałem się do roboty  Informacje

Debata nad budżetem w Sejmie. Minister zasobów: zabrałem się do roboty

W środę przy Sejmie zakończyło się kolejne czytanie projektu budżetu na 2014 r., który pozwala ponad 47 mld zł deficytu. Projekt z poprawkami trafił do komisji. W niniejszym tygodniu izba niższa ma zakończyć prace nad budżetem - głosowanie ewentualnych modyfikacyj i ustawy zaplanowano na piątek.

Debata morzem projektem ustawy budżetowej zaczęła się w środę rankiem i zakończyła się późnym popołudniem. W tym okresie posłowie zajmowali się sprawozdaniem komisji finansów publicznych. Plan, po zmianie wprowadzonej w trakcie prac komisji, przewiduje, iż dochody państwa w ewentualnym roku wyniosą 276 mld 982 mln 224 tys. zł, a wydatki nie będą wyższe niż 324 mld 637 mln 369 tys. zł. W konsekwencji deficyt ma nie przekroczyć 47 mld 655 mln 145 tys. zł.

OFE na celowniku NIK? SLD złożył wniosek o kontrolę

Przewidziano utrzymanie stawek VAT na aktualnym poziomie, wzrost stawki akcyzy na wyroby spirytusowe o 15 proc. i papierosy o 5 proc. Profity z dywidend od udziałów Skarbu Państwa w spółkach oraz z wpłat z zysku od przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa zaplanowano w kwocie 5 mld 137 mln 850 tys. zł. Podobnie jak w ubiegłych czasach, zamrożony ma zostać fundusz wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych.

Przygotowując projekt rząd założył, że PKB wzrośnie w przyszłym roku o 2, 5 proc. Przyjęto, że inflacja wyniesie 2, 4 proc.; wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną nominalnie o trzech, 5 proc., zatrudnienie po gospodarce narodowej spadnie na temat 0, 1 proc., a spożycie prywatne wzrośnie o 4, 6 proc.

Głosowanie nad projektem przyszłorocznego budżetu odbędzie się po piątek, już na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się w południe. Zgodnie z harmonogramem prac nad budżetem 23 grudnia ustawa posiada zostać przekazana Senatowi.

Zgodnie z konstytucją Senat będzie miał 20 dni na prace nad budżetem. Ewentualne poprawki izba posiada zgłosić do 12 stycznia. Zostaną one rozpatrzone poprzez Sejm na posiedzeniu 22-24 stycznia. Ustawa budżetowa posiada zostać przekazana prezydentowi dwudziestu siedmiu stycznia. Zgodnie z konstytucją głowa państwa ma 9 dni na podpisanie budżetu.

Praca w niedziele i święta

Na piątek rankiem zaplanowano debaty nad ewentualnymi poprawkami Senatu do przemian w systemie emerytalnym a także nad poprawkami do noweli ustawy o dochodach organizacji samorządu terytorialnego. Zgodnie z nowelą jeszcze polski umożliwione będzie przekazanie samorządom pomocniczych pieniędzy z budżetu was; znajduje się w niej także zapis dotyczący ograniczenia janosikowego, które ma uiścić województwo mazowieckie w ewentualnym roku.

Ceny gazu w PGNiG Rotacja Detaliczny podrożeją o prawie 6 procent Pieniądze