Fikcyjne firmy, publiczne pieniądze, przeszło 700 osób zatrzymanych. «Staną przed wymiarem sprawiedliwości»  Informacje

Temat: Hiszpania

  • Słony rachunek za napój alkoholowy. Nowe przepisy na popularnej wyspie
  • Słynna piosenkarka w celowniku fiskusa. Gwiazda znaleźć duże problemy
  • Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii
  • Transseksualistka z tytułem miss Hiszpanii. "Mam nadzieję, iż to kończy pewną erę"
  • Urzędnik przez dekadę udawał, że pracuje. Sąd nie miał litości

Hiszpańska policja poinformowała w środę o zatrzymaniu 752 osób wątpliwych o defraudację pieniędzy globalnych na sumę ponad 20, 5 mln euro. Zakładały one fikcyjne firmy i występowały o świadczenia społeczne.

"Jest to największa operacja realizowana w ramach współpracy między ministerstwami pracy i spraw wewnętrznych w zwalczaniu fikcyjnego zatrudnienia i wyłudzania środków z polis społecznych" - podała policja w komunikacie.

- Chcemy wysłać jasne przesłanie, że oszukiwanie ubezpieczeń społecznych jest przestępstwem i ci, którzy je popełniają, zasobem wiadomości, że z dużym prawdopodobieństwem zostaną aresztowani i staną przed wymiarem sprawiedliwości a mianowicie powiedział na konferencji prasowej szef hiszpańskiej policji Ignacio Cosido.

Coraz więcej nielegalnych imigrantów pragnie wepchnąć się do UE

Różne branże

Dochodzeniem objęto 142 firmy hotelarskie, budowlane, transportowe, pralnicze, ogrodnicze w wielu hiszpańskich miastach - po tym w Madrycie, Barcelonie, Walencji i Grenadzie. Pośród zatrzymanych jest "30 jednostek zarządzających fikcyjnymi przedsiębiorstwami, nieprowadzącymi żadnej działalności, które rejestrowały pracowników, aby w środek niezgodny z prawem otrzymać świadczenia lub zgodę na pracę dla cudzoziemców" - wyjaśniła policja.

Łącznie zarejestrowano ponad 8400 fałszywych pracowników, co pozwoliło im uzyskać na przykład 2100 zasiłków dla bezrobotnych, a 362 cudzoziemców usiłowało tą drogą zalegalizować swój pobyt przy Hiszpanii.

Poza zatrzymanymi 752 osobami dochodzenie po sprawie wyłudzania świadczeń objęło także kolejnych 1256 ludzi.

Hiszpańska policja, która uważa walkę z fałszerstwami w ubezpieczeniach społecznych zbyt jeden ze swych priorytetów, ostatnio podwoiła swe wysiłki i środki przeznaczone na ten cel, co zezwoliło znacznie zwiększyć liczbę aresztowanych.

Suma niezarejestrowanych sprawie gotówkowych w Hiszpanii wzrosła z 15 mld euro w 2008 roku, kiedy kraj pogrążył się w kryzysie, do 253 mld euro w 2012 r.. Szara strefa tylko po 2012 roku spowodowała opłaty dla budżetu w wysokości 85 mld euro - wypływa z badań związku fachowego inspektorów podatkowych Gestha.

Brexit: Unia jest otwarta w przedłużenie okresu przejściowego Ze świata