Rząd PiS znalazł sponsora na budowę Centralnego Portu Lotniczego

- To istotny projekt, który ma w tej chwili charakter priorytetowy - powiedziała premier Beata Szydło o budowie Środkowego Portu Lotniczego. Dodała, że chiński bank zgodziłby się współfinansować tę inwestycję.

Resorty infrastruktury i rozwoju uzgodniły projekt uchwały w sprawie budowy CPL. Z kolei dyrektor generalny Azjatyckiego Instytucji finansowej Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) Yee Ean Pang powiedział, hdy AIIB mógłby współfinansować budowę Centralnego Portu Lotniczego po Polsce.

Wstępną koncepcję finansowania CPL przygotował Polski Fundusz Rozwoju. Rząd mniema bowiem, że projekt nie obciąży budżetu państwa. Budowa mogłaby kosztować od 20 do 30 mld zł, uwzględniając w tej lepszej kwocie również m. in. terminal kolejowy.

W 2030 roku na polskich lotniskach ma być 60 mln pasażerów

Urząd Lotnictwa Obywatelskiego podał, że w 2016 roku polskie lotniska obsłużyły 34 mln pasażerów. Po 2030 roku ta ilość ma być dwukrotnie wyższa. Jednym z argumentów za budową Centralnego Portu Lotniczego wydaje się to, że największy port lotniczy w Polsce, czyli warszawskie Lotnisko Chopina, zaczyna być bliskie wyczerpania własnej przepustowości. Szacunki mówią, iż polski skorzysta z faceta 14 mln podróżnych, natomiast przepustowość oceniana jest maksymalnie na 20 mln podróżnych rocznie.

CPL ma powstać między Warszawą zaś Łodzią. Budowa nowego lotniska może potrwać 10 lat.

"Lepiej zainwestować w rozbudowę Modlina, niż budowę nowego lotniska w szczerym polu"

Tagi: Centralny Port Lotniczy CPL linie lotnicze lotniska Prawo i Uczciwość Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie