Temat: Gospodarka

  • 500 plus także na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan dzięki dodatkowe miliardy
  • Osiem zmian w programie 500 plus
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu

Od 1 sierpnia będzie wolno składać wnioski o świadczenie z programu 500 dodatkowo. Ministerstwo Rodziny, Pracy jak i również Polityki Społecznej przypomina, że świadczenie wychowawcze nie wydaje się przyznawane bezterminowo - aby je otrzymywać, co r. trzeba składać wniosek. Złożenie go w sierpniu przynosi gwarancję ciągłości otrzymywania pomocy.

Wniosek o świadczenie 500 plus należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu podejmowane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres wydaje się dłuższy - rozpoczął się wcześniej, 1 kwietnia 2016 roku, kiedy program Familia 500 plus oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku. Dotychczas wydane postanowienia obowiązują do 30 września br.

Artykuł TVN24 (500 plus dla najbiedniejszych emerytów. Rafalska wyjaśnia): 760117

Nowy okres

- Od 1 sierpnia wszystkie osoby, które dotąd brały świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus i chcą dalej hałasuje otrzymywać, muszą złożyć oryginalny wniosek. Przyznawanie świadczenia nie jest z urzędu, odrzucić jest z automatu. Jeśli ktoś tego wniosku nie zaakceptować złoży na nowy czas zasiłkowy, może nie dostać już świadczenia "Rodzina 500 plus" - powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Przypomniała, że nowy czas świadczeniowy rozpocznie się 1-wszą października. - Wnioski mamy możliwość składać od 1 sierpnia. Jeżeli złożymy go do końca sierpnia to możemy liczyć na to, hdy nie będzie przerwy po płatności (świadczenia - red. ), że wypłata nastanie w październiku. Jeżeli złożymy we wrześniu, to wypłata może nastąpić do finiszu listopada. Jeżeli złożymy przy październiku, to wypłata nastąpi do końca grudnia. Z kolei jeżeli będziemy składać konkluzja dopiero w listopadzie wówczas może się tak dziać, że nie dostaniemy zaległego świadczenia za październik, natomiast więc naprawdę musimy o tym pamiętać, aby w pod koniec lata bądź we wrześniu tworzyć ten wniosek. W ostateczności do końca października, jednak wtedy płatności będą późniejsze - wyjaśniała minister.

Można stracić

Jak wspomina MRPiPS - złożenie wniosku później niż w październiku skutkować będzie tym, hdy prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące przy ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

Od 1 sierpnia można składać wnioski również o świadczenia rodzinne jak i również świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres. Wchodząca 1 sierpnia w żywot ustawa ujednoliciła okresy zasiłkowe dla tych świadczeń a także dla 500 plus.

- Ujednoliciliśmy terminy tworzenia wniosków o świadczenia dla rodzin. To ułatwienie na rzecz rodziców oraz samorządów. Rodziciele będą mogli jednocześnie dostarczyć wnioski o różne świadczenia. Urzędy zajmą się kompleksowo wsparciem rodziny – rzekła minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć otwarcie w gminie, wysłać pocztą lub on-line: za pomocą portalu informacyjno–usługowego MRPiPS [email protected], bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Przez internet

- Rodziciele będą mogli skorzystać spośród uproszczonych formularzy wniosków o wszystkie świadczenia do tworzenia przez internet za pośrednictwem internetowego portalu MRPiPS [email protected] - dodała minister dzinki.

W ramach aplikacji Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie jak i również kolejne dziecko, bez suplementarnych warunków. Rodziny o małych dochodach otrzymują wsparcie też dla pierwszego dziecka, o ile spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w bliskim dziecka niepełnosprawnego.

Świadczenie wychowawcze nie jest liczone do odwiedzenia dochodu przy ustalaniu uprawnienia do świadczeń z pozostałych systemów wsparcia, m. in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, suplementów mieszkaniowych.

Zdjęcie (Sprawdź, czy dostaniesz pięć stów zł na dziecko): 4062994