Aneta Piątkowska z MR: rozwój PKB w 2016 r. bliski 3 proc.

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje wspaniałą sieć kawiarni

Wzrost polskiego PKB w 2016 r. powinien być konfidencjonalny 3 proc. - poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w resorcie rozwoju Aneta Piątkowska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Global Economic Prospects. Weak Investment in Uncertain Times".

- Wzrost PKB po 2016 powinien być konfidencjonalny 3 proc. - powiedziała Piątkowska podczas poniedziałkowej prezentacji raportu, zorganizowanej przez NBP oraz BŚ.

Ogromna Brytania może zmienić schemat gospodarczy. Zostanie podatkowym rajem?

Spowolnienie

Dodała, iż spowolnienie w gospodarce wydaje się być tymczasowe, a popyt własny nadal pozostaje głównym faktorem wzrostu, wspierany przez dobrą sytuację na rynku roboty i pozytywne nastroje konsumentów.

Piątkowska powiedziała również, że w kolejnych kwartałach należy się spodziewać postępu inwestycji.

W zaprezentowanym w poniedziałek raporcie Instytucji finansowej Światowego przypomniano wcześniejsze recenzje banku zakładające, że w 2016 roku PKB Polski zyskał 2, 5 proc., a w 2017 r. wzrost przyspieszy do trzy, 1 proc.

Będzie lepiej

Zgodnie z przewidywaniami BŚ, w latach 2018 i 2019 polska system gospodarczy może rosnąć w tempie odpowiednio 3, 3 i 3, 4 proc., wspierana silnym popytem wewnętrznym, po szczególności konsumpcją prywatną.

Bank Światowy zastrzega równolegle, że obecne prognozy są obarczone ryzykiem z motywu niepewności, jeśli chodzi o decyzje polityczne w najpopularniejszych krajach. Zbyt długo utrzymująca się niepewność może przedłużyć okres słabszych inwestycji przy krajach o niskim, przeciętnym i wysokim dochodzie.

40 proc. Polaków spróbuje za wszelką cenę pozostać na Wyspach Ze świata