Inflacja w sierpniu wyniosła jednej, 8 proc. rdr. Względem lipca deflacja

Za zakupy i usługi płacimy więcej niż poprzednio rokiem. Nowe dane

Inflacja w sierpniu wyniosła 1, 8 procent rok do roku, a w zależności od z lipcem tego roku mieliśmy do czynienia z pozostałym miesiącem deflacji - ceny spadły o 0, jednej procent - podał przy poniedziałek Główny Urząd Typowy.

Pod koniec sierpnia br. w tzw. eksperymentalnym szybkim szacunku GUS podał, że inflacja w sierpniu tego roku wyniosła 1, 8 proc. rok do roku, a w porównaniu z lipcem tego roku mieliśmy do czynienia wraz z kolejnym miesiącem deflacji, w wysokości 0, 2 proc.

Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu Polski

"Ceny towarów jak i również usług konsumpcyjnych w sierpniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0, 1 proc. (w tym towarów – na temat 0, 3 proc., obok wzroście cen usług – o 0, 2 proc. ). W poszczególnych ekipach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę wartości. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i propozycji konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe koszty żywności (o 0, szóstej proc. ) oraz konfekcji i obuwia (o dwa, 5 proc. ), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0, 16 p. proc. i 0, 13 p. proc. Wzrost opłat w toku transportu (o 2, 0%) podwyższył ten wskaźnik o 0, 17 p. proc. " - napisano przy komunikacie GUS.

"Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 1, 12 proc. (w tym pomoce wzrosły – o dwóch, 7 proc., a towary – o 1, 5 proc. ) i znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego konkretnego przez Radę Polityki Pieniężnej (2, 5 proc. +/- 1 p. proc. ). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen artykułów i usług konsumpcyjnych dzięki tym poziomie miały lepsze ceny żywności (o cztery, 6 proc. ), opłat w zakresie mieszkania (o 1, 6 proc. ) oraz transportu (o 1, 8 proc. ), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 1, 00 p. proc., 0, 41 p. proc. i 0, 16 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o pięć, 7%) obniżyły ten wskaźnik o 0, 31 p. proc" - dodano.

Zgodnie z poprzednimi informacjami GUS inflacja w lipcu wyniosła 1, 7 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny spadły wtedy o 0, 2 proc. natomiast w czerwcu inflacja wyniosła 1, 5 proc. licząc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0, 2 proc.

W maju mieliśmy do czynienia z inflacją w wysokości 1, 9 proc. licząc w ujęciu rocznym, w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny przy maju nie zmieniły się. Natomiast w kwietniu br. zanotowano 2-proc. inflację licząc rok do roku i 0, 3 -proc. przy ujęciu miesięcznym.

Aneta Piątkowska z MR: rozwój PKB w 2016 r. bliski 3 proc.