Budżet na 2018 rok. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Temat: Rząd PiS

  • 300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, lecz z warunkami

Wzrost wynagrodzeń, emerytur i rent, przyspieszenie gospodarki oraz inny spadek bezrobocia - wówczas założenia zawarte w planie budżetu na 2018 rok kalendarzowy. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych punktów projektu ustawy przyjętego we wtorek przez Wskazówkę Ministrów.

1. Deficyt

Wicepremier Mateusz Morawiecki, który jest autorem projektu, poinformował na konferencji prasowej, iż przyszłoroczne dochody budżetowe planowane są na 355 mld zł, z kolei koszty na 397 mld zł.

Ustawa budżetowa na 2018 rok zakłada deficyt budżetowy na poziomie 41, 5 mld zł.

Zdaniem premier Beaty Szydło to "dobry, ambitny budżet, który to gwarantuje realizację naszego sztandarowego programu Rodzina 500 plus, gwarantuje realizację programu Mieszkanie plus, gwarantuje darmowe lekarstwa dla seniorów, uwzględnia reformę edukacji, uwzględnia reformę służby zdrowia, i wreszcie reformę emerytalną". - Oczywiście wydaje się być nastawiony na rozwój i inwestycje - dodała.

2. Gospodarka przyspieszy

"Sprawiedliwość, która się Polsce należy". Premier chce rozmawiać wraz z niemieckim rządem

W projekcie budżetu przyszłoroczny wzrost gospodarczy został ustalony na pułapie 3, 9 proc. PKB. Dla porównania ustawa budżetowa na 2017 rok zakładała 3, 6 proc. PKB.

3. Wzrost cen

Średnioroczny wzrost cen towarów jak i również usług konsumpcyjnych ma wynieść w przyszłym roku dwóch, 3 proc.

Po okresie deflacji w latach 2015-2016 ma to stanowić zatem drugi rok z rzędu z inflacją. Przy ustawie budżetowej na ów rok założono, że postęp cen powinien ukształtować się na poziomie 1, 12 proc.

4. Zarobku w górę

Ponadto rząd zakłada, że poprawa sytuacji na rynku pracy sprzyjać będzie wzrostowi wynagrodzeń.

Przewiduje się, że w 2017 roku nominalne pęd wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 4, 8 proc. wobec trzy, 6 proc. wzrostu zanotowanego średnio w 2016 roku.

Projektem przyjęty we wtorek przewiduje, że przy 2018 roku przeciętny roczny fundusz wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent w ujęciu nominalnym wzrośnie o 6, 3 proc. Rząd zakłada przy tym waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2018 roku na poziomie 102, siedmiu proc.

Źródło: MF Założenia budżetu na 2018 rok

5. Spadek bezrobocia

Oczekuje się także dalszego spadku bezrobocia. Szacuje się, że stopa bezrobocia na końcu 2017 roku spadnie do 7, 2 proc., a na koniec 2018 roku wyniesie 6, 4 proc. wobec 12, 3 proc. z finiszu 2016 roku.

BGK będzie mógł dać gwarancje na spłatę kredytu do oporu przyszłego roku Informacje