Deflacja pogłębia się, ceny raz za razem niższe

Temat: Inflacja i stopy procentowe

  • Inflacja odrzucić odpuszcza. Ceny wyższe niźli przed rokiem
  • Odzież i elektronika potanieją. Urosną koszty produktów z ropy
  • Będziemy więcej kupować. Czeka nas czas stabilnego wzrostu
  • Tania żywność zostanie z nami na dłużej. Będziemy kupić więcej
  • Eurostat: niższe bezrobocie w Polsce, niska inflacja w Eurolandzie

W styczniu tego roku ceny spadły o 1, trzech proc. w porównaniu do odwiedzenia stycznia zeszłego roku, natomiast w ujęciu miesięcznym mieliśmy do czynienia z deflacją w wysokości 0, dwa proc. - poinformował w piątek w we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w styczniu o 1-wszą, 2 proc. rdr a w ujęciu miesięcznym spadły o 0, 1 proc.

KE ma lepsze prognozy dla Polski. Jesteśmy w unijnej czołówce

Alkohole i żywność w zasięgu ręki

Licząc przy ujęciu rocznym, ceny pokarmu i napojów bezalkoholowych spadły o 3, 9 proc. (wzrost o 0, siedmiu proc. mdm), wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych wzrosły na temat 2, 8 proc. (wzrost o 0, 1 proc. mdm), an odzieży i obuwia spadły o 5 proc. (spadek 3, sześć proc. mdm ). Ceny związane z użytkowaniem domów i nośnikami energii wzrosły o 0, 7 proc. (o 0, 4 proc. mdm), a ceny w kategorii "wyposażenie mieszkania jak i również prowadzenie gospodarstwa domowego były niższe o 0, trzy proc. (wzrost o 0, 1 proc. mdm). Znacznie, bo o 9, szóstej proc. spadły ceny przy kategorii "transport" (4, czterech proc. mdm).

W grudniu ubiegłego roku ceny spadły o 1, 0 proc. w porównaniu do grudnia poprzedniego roku i o 0, 3 proc. w stosunku do listopada 2014 r.

Deflacja jest niebezpieczna dla gospodarki, bo łączy się nie tylko ze spadkiem cen ale i zmniejszeniem produkcji, a tym samym zmniejszeniem zatrudnienia.

Barclays Capital: deflacja w eurostrefie może być długa jak i również szkodliwa Ze świata