Grecja kontra wierzyciele. Zmiany przy emeryturach nie dla każdego  Ze świata

Temat: Grecki dramat

  • Grecja znowu w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za wzrosty w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Hellada nie odstąpi od reform

Rozmowy Grecji z wierzycielami na temat kolejnego pakietu pomocowego wciąż trwają. Kością niezgody są m. in. zmiany w emeryturach. Strony uzgodniły, że wymagana reforma systemu emerytalnego obejmie tylko tych, którzy odeszli na emeryturę po końcu czerwca - poinformowali po poniedziałek przedstawiciele resortu pracy.

- To pozostało przyjęte i nie będzie kwestionowane. Reforma nie obejmie praw emerytalnych nabytych przed 30 czerwca - powiedział minister pracy George Katrougalos. Wcześniej nieoficjalne informację o takich ustaleniach podawał Reuters.

Władze w Atenach prowadzą obecnie rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, W europie Bankiem Centralnym i Komisją Europejską w sprawie trzyletniego pakietu pomocowego wartego ok. 86 mld euro.

Będzie to trzeci tego typu pakiet od 2010 r.; poprzednie dwa opiewały dzięki łącznie 240 mld euro.

Czerwony poniedziałek na greckiej giełdzie. Traciły też bazy

Greckie zobowiązania

W zamian za pomocną dłoń finansową Grecja zobowiązała się do wdrożenia wielu zasobów naprawczych, w niniejszym likwidacji wcześniejszych emerytur, przed końcem października. Kredytodawcy wymagają m. in. podniesienia do 67 lat wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Obecnie sięga on teoretycznie 62 czasy, ale może być znacznie niższy w zależności od cyfry przepracowanych lat czy statusu rodzinnego.

W poniedziałek przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Instytucji finansowej Centralnego oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilności spotkali się spośród greckim ministrem pracy Jeorjosem Katrugalosem w Atenach.

- Została zaakceptowana i nie jest kwestionowana maksyma, że prawa emerytalne nabyte przed 30 czerwca nie zaakceptować ucierpią - oświadczył reprezentant resortu. Sam minister ocenił, że rozmowy były kierowane "w konstruktywnej atmosferze".

- W odniesieniu aż do kwestii pracowniczych celem strony www greckiej jest zdefiniowanie jak i również przyjęcie najlepszych praktyk dzięki postawie europejskiego modelu socjalnego i odejście od deregulacji osiągniętej w ciągu pięciu lat pakietów pomocowych - powiedział Katrugalos.

Według przedstawiciela resortu Ateny uszczegółowią reformy emerytur do października, a do oporu roku przedstawią sugestie dotyczące rynku pracy.

I podatki

Również przy poniedziałek zespoły techniczne posiadały omówić zagadnienia podatkowe, natomiast także dotyczące wymiaru sprawiedliwości i korupcji. We wtorek tematem ich rozmów stanie się ustanowienie nowego funduszu prywatyzacyjnego, a także problem złych kredytów - podano nieoficjalnie.

Komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici powiedział w dzienniku "Ethnos", że z satysfakcją przyjmuje dotychczasowe postępy.

Giełda otwarta

W poniedziałek po ponadmiesięcznej przerwie ruszyła grecka giełda. W otwarciu ateński parkiet zanotował ostre spadki. Główny rejestr spadł prawie o 23 proc. Notowania Banku Cypru spadły o 30 proc., co stanowi dzienny limit. Banki w Grecji są otwarte 20 lipca, nadal jednak obowiązują pewne zredukowania wypłat pieniędzy.

Do 20 sierpnia Ateny powinny spłacić EBC 3, 2 mld euro

110 mln euro grzywny dla Facebooka w związku z przejęciem WhatsApp Tech