Dijsselbloem popiera utworzenie «ministrefy Schengen»  Ze świata

"Ministrefa Schengen" bez Polski wykonalna? Szef eurogrupy popiera

Holenderski minister finansów i przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem w wywiadzie udzielonym paru gazetom opowiedział się zbyt utworzeniem "ministrefy Schengen", złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Austrii i Szwecji, po reakcji na kryzys migracyjny.

- Musimy ściślej współpracować w ramach 28 krajów UE, ale o ile to się nie uda, będzie trzeba współpracować w niższej grupie - powiedział Dijsselbloem w rozmowie m. in. z dziennikarzami holenderskiej prasa periodyczna "Financieele Dagblad", belgijskiej "De Tijd" i niemieckiej "Handelsblatt".

Juncker: jeżeli upadnie strefa Schengen, wspólna waluta nie będzie posiadać sensu

Jednocześnie holenderski polityk przyznał, że pomysł tenże mu się nie podoba i wolałby uniknąć wprowadzania go w życie. Zaapelował do wszystkich krajów UE o solidarność.

Co z solidarnością?

Jak dodał, niektóre państwa członkowskie zapewniają, że kryzys migracyjny odrzucić jest ich problemem. Wedle Dijsselbloema takie zachowanie podważa solidarność między krajami UE.

Dijsselbloem uważa, hdy jeśli cały ciężar przyjmowania uchodźców spadnie tylko dzięki kilka krajów, to staną się one zbyt obciążone, nie będą w stanie stawić czoła tej sytuacji jak i również ostatecznie zamkną swe bariery.

Niemcy, Francja, Belgia, Holandia i Luksemburg 40 lat temu były krajami założycielskimi strefy Schengen, przy której nie obowiązują inspekcje na wewnętrznych granicach. Po jej skład obecnie wkraczają wszystkie kraje UE nie licząc Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Chorwacji.

Do Schengen należą cztery kraje spoza UE: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Przyszłość strefy Schengen stoi obecnie pod znakiem zapytania z powodu kryzysu migracyjnego, jaki ogarnął Europę.

20 listopada szefowie MSW i ministrowie sprawiedliwości państw UE uzgodnili, hdy UE wprowadzi zmiany po przepisach dotyczących strefy Schengen, które pozwolą na wzmocnione, systematyczne kontrole na krawędziach zewnętrznych, także wobec mieszkańcówrezydentów unijnych.

Badanie techniczne samochodu będzie droższe, nowa opłata dla kierujących Moto