Temat: Wielka Brytania

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie
  • Funt spadł powyżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę
  • Nowy mus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe używane przez nas życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed skutkami braku porozumienia

Po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Starego kontynentu Europejskiej jedynie 5, 5 procent ankietowanych Polaków przy Wielkiej Brytanii deklaruje powrót do kraju. Większość badanych - 62, 5 procent - twierdzi, że będzie próbowało pozostać na Wyspach, z czego aż 40, 5 proc. zapewnia, iż za wszelką cenę.

Z badania na grupie polskich emigrantów mieszkających przy Wielkiej Brytanii wynika również, że 12, 1 proc. ankietowanych wyjedzie do odmiennego kraju Unii Europejskiej. Z kolei 3, 4 proc. twierdzi, że zamierza zamieszkać w państwie spoza UE. Tylko 5, 5 proc. deklaruje, że w planach posiada powrót do rodzinnego państwie.

Węgry liczą w zyski z Brexitu. Rząd kusi inwestorów i bankierów

Kto chce zostać?

Największą grupą deklarującą chęć pozostania na wyspach zbyt wszelką ceną są osoby powyżej 65 roku egzystencji - 59, 3 proc. Takie same plany dzierży 57, 7 proc. osób młodych w przedziale wiekowym 18-24 lata. W tejże grupie o powrocie w celu kraju mówiło jedynie trzy, 1 proc. badanych.

Jak szacuje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, choć trudno precyzyjnie ustalić, ilu Polaków po Brexicie może odrzucić kwalifikować się do stabilnego pobytu, należy szacować, hdy problem ten może dotyczyć 120–400 tys. osób. Będą one musiały aplikować o wizę na podstawie brytyjskich przepisów, a w sytuacji odmowy otrzymają decyzję o opuszczeniu kraju.

Prawo pobytu

Zgodnie z brytyjskim prawem imigranci, którzy przebywają na Wyspach legalnie przez okres powyżej pięciu czasów, mogą ubiegać się na temat prawo stałego pobytu, jak umożliwia im życie i pracę w Wielkiej Brytanii bez ograniczeń.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych - IBRIS w Obszernej Brytanii w czerwcu i lipcu tego roku.