Barclays Capital: deflacja w eurostrefie może być długa jak i również szkodliwa  Ze świata

Zła wiadomość dla eurolandu: deflacja może okazać się długa i szkodliwa

Inflacja w eurostrefie może pozostać ujemna przez dłuższy czas i okazać się bardziej szkodliwa niż wcześniejsza z 2009 r., która utrzymywała się za pośrednictwem pięć miesięcy – mierzy bank Barclays Capital. Deflacja zwiększa co prawda siłę nabywczą ludności, co wzmacnia popyt wewnętrzny, ale niekoniecznie musi tak się być trzymane przy stosunkowo wysokim aktualnym bezrobociu. Poza tym, deflacja zwiększa obciążenie długiem, jak jest niepomyślną wiadomością na rzecz krajów południowej Europy usiłujących go skonsolidować.

Według wstępnych danych opublikowanych we środę stopa inflacji przy 18 krajach eurostrefy wyniosła w grudniu -0, dwa proc. rok do r. wobec +0, 3 proc. rdr w listopadzie jak i również celu inflacyjnego 2 proc. rdr. Konsensus rynkowy zakładał spadek do -0, jednej proc. w ujęciu rocznym. W ocenie analityków odczyt ten nasili oczekiwania pod adresem EBC, by interweniował dla pobudzenia gospodarki.

Jak długo i jak wiele?

Rafał Hirsch: Dolary drożeją. Oto pięć okoliczności

Według analityków Barclays Capital ceny produktów finalnych płaconych przez konsumentów odzwierciedlają niskie ceny paliw, skutkiem tego, niższe ceny żywności, alkoholu jak i również tytoniu wskutek tańszego przewozu, ale wielkość i czas trwania deflacji będą zależały także od kursu €, które z początkiem 2015 r. straciło na ceny do dolara.

"Sądzimy, że wielkość deflacji będzie zależeć od potencjalnego oddziaływania niższego kursu euro dzięki ceny towarów. Te z kolei będą funkcją zdolności sklepów detalicznych do przerzucenia rosnących ostatnio kosztów importu na ich klientów" – napisali analitycy.

Ceny pokarmu, alkoholu i tytoniu oraz dóbr przemysłowych trwałego użytku wzrosły w grudniu o 0, 0 proc. rdr, energii spadły o -6, 3 proc. rdr, usług wzrosły o 1, dwa proc. Stopa inflacji bazowej z wyłączeniem energii, pokarmu, alkoholu i tytoniu wzrosła w grudniu do 0, 8 proc. rdr spośród 0, 7 proc. rdr w listopadzie.

Większy kredyt, większy kłopot

Deflacja powiększa co prawda siłę nabywczą ludności, co pobudza potrzeba wewnętrzny, ale niekoniecznie powinien tak się stać przy stosunkowo wysokim bezrobociu (11, 5 proc. w grudniu, bez zmian w stosunku z listopadem, jak wypływa z osobnych danych ogłoszonych w czwartek), gdy system gospodarczy ma duże niewykorzystane moce produkcyjne.

Analitycy BC wskazują też, iż deflacja zwiększa obciążenie długiem, jak jest niepomyślną wiadomością gwoli krajów południowej Europy usiłujących go skonsolidować.

40 proc. Polaków spróbuje za wszelką cenę pozostać na Wyspach Ze świata