Europa zamknęła przed Rosją drzwi, a Chiny je otwierają  Ze świata

Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności
  • "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer uzyskał słony rachunek

Rosyjski bank Vnesheconombank (VEB) zacieśnia stosunki z państwowym Bankiem Rozwoju Chin. Jak poinformował prezes VEB Władimir Dmitriew, wkrótce oba banki potrafią podpisać pierwszą umowę w finansowanie w chińskim juanie inwestycji w Rosji a mianowicie pisze rosyjska rządowa filia TASS. Impulsem do większego zbliżenia między krajami posiadały być sankcje nałożone na Moskwę przez Zachód.

Dmitriew przypomniał, że zachodnie sankcje wobec Rosji wywołują, że europejskie rynki istnieją zamknięte dla wschodniego oszczędności, dzięki czemu VEB podtrzymuje "konstruktywne stosunki z Bankiem Rozwoju Chin".

Spotkanie podczas obchodów?

Rosja obchodzi Święto Pracy. Rekompensaty Putina, jak dla przodowników roboty

Chodzi o zapoczątkowane latem ubiegłego roku sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Obejmują one zredukowania w dostępie do środków dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, zredukowania sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embarga w broń.

- Nasi chińscy partnerzy wypełniają zobowiązania powstające z wcześniej zawartych umów, ale są oni gotowi do udzielania nam pożyczek na projekty, które mają szczególny wymiar także na rzecz Chin - powiedział prezes VEB.

Jak dodał, "nie chcę wyprzedzać faktów, ale jestem przekonany, hdy w niedalekiej przyszłości będziemy podpisywać pierwszą umowę o charakterze inwestycyjnym w sytuacji finansowania w juanach pomysłu w Rosji".

Delegacja Chin na czele wraz z prezydentem Xi Jinpingiem planuje odwiedzić Rosję podczas obchodów upamiętniających 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W trakcie wizyty, chińska strona dzierży omówić z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem wprowadzenie wspólnych projektów w sferze finansowej oraz dwustronną współpracę energetyczną.

Nie tylko Rosja

Śmigłowiec, baza na Księżycu, system rakiet. Tak Moskwa zbliża się z Pekinem

W pierwszym kwartale 2015 roku wartość chińskich lokaty w Unii Europejskiej wzrosła o ponad 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2014. Chińczycy kupili m. in. włoską firmę Pirelli.

Pomiędzy UE a Chinami toczą się obecnie negocjacje w kwestii dwustronnej umowy inwestycyjnej, które według ekspertów powinny się zakończyć w 2016 roku. Umowa ma ujednolicić nastawienie Unii i zastąpić 26 obowiązujących obecnie osobnych symetrycznych umów między Chinami zaś poszczególnymi państwami UE. Analitycy oceniają, że taki zaświadczenie zwiększy jeszcze chińskie inwestycje na Starym Kontynencie, jednak również może otworzyć gwoli europejskich inwestorów zamknięte dotąd sektory rynku chińskiego.

Dopłaty do czynszów wchodzą przy życie od 1 stycznia 2019 roku Nieruchomości