Cipras rozmawiał z Draghim i Lagarde  Ze świata

Temat: Grecki dramat

  • Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje na temat nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja skupia pochwały. Za postępy przy realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja odrzucić odstąpi od reform

Premier Grecji Aleksis Cipras rozmawiał w poniedziałek wieczorem z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Chrisitine Lagarde i prezesem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghim na temat sytuacji tej kraju po niedzielnym referendum.

Według przedstawiciela MFW, Lagarde oświadczyła Ciprasowi - co było już sygnalizowane wcześniej - że Kasa zapomogowa nie powinna udzielać pożyczek krajowi, który zalega ze spłatami zadłużenia.

MFW nie może?

Nowy język grecki minister finansów "ma tremę". "Grecy zasługują na więcej"

- Dyrektor zarządzająca wyjaśniła, że Fundusz nie ma możliwość wypłacać (pieniędzy), zgodnie ze swoją polityką dotyczącą zaległych spłat - powiedział reprezentant MFW cytowany przez Reutersa.

Wcześniej Lagarde powiedziała ogólnikowo, że MFW "przyjął do wiadomości" wyniki niedzielnego referendum w Grecji. "Monitorujemy kondycję z bliska i jesteśmy gotowi pomóc Grecji, jeżeli zostaniemy o to poproszeni" - głosi oświadczenie szefowej MFW przesłane mediom.

Co trzeba zrobić?

W rozmowie z szefem EBC Cipras oświadczył a mianowicie jak poinformował anonimowy przedstawiciel rządu greckiego - że w Grecji "istnieje pilna potrzeba" zniesienia kontroli obiegu kapitałów.

Cipras proch również omówić z Draghim kwestię płynności finansowej greckich banków, które nieczynne są już od ponad tygodnia a wypłaty z bankomatów zostały drastycznie ograniczone.

Rząd grecki wprowadził rewizję przepływu kapitałów aby uniemożliwić całkowitemu załamaniu się układu bankowego.